"Je to moc malá země a fotbal i mistrovství světa jsou pro ni příliš veliké," řekl šestaosmdesátiletý Blatter v prvním veřejném vystoupení od července, kdy byl spolu s Platinim zbaven obvinění z korupce.

Katar dostal pořadatelství v roce 2010, kdy při hlasování výkonného výboru FIFA porazil 14:8 kandidaturu USA. Výsledek byl okamžitě kritizován, mimo jiné i proto, že kvůli vysokým teplotám byl turnaj z léta přesunut na přelom listopadu a prosince.

Bývalý předseda FIFA Joseph Blatter u soudní budovy ve švýcarském městě Bellinzona.
Unikli vězení. Soud zprostil Platiniho s Blatterem obvinění z finančního podvodu

"Byla to špatná volba a já jako tehdejší předseda za to nesu zodpovědnost," přidal Blatter. Zdůraznil také, že jeho favoritem byla od začátku kandidatura USA, která s Katarem prohrála v posledním kole volby.

O nečekanou porážku favorizované Ameriky se podle Blattera postaral tehdejší šéf UEFA Platini po schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a představiteli Kataru.

"Sarkozy po mně nikdy nechtěl, abych hlasoval pro Katar. Ale já věděl, co je potřeba," řekl v rozhovoru pro agentura AP Platini v roce 2015. Tehdy stejně jako Blatter musel kvůli obvinění z korupce opustit funkci.

Dějištěm letošního šampionátu bude na sklonku roku Katar.
Předvánoční fotbalový šampionát? Katar se v mnoha ohledech zcela vymyká

Katar je od přidělení mistrovství také kritizován kvůli porušování lidských práv. Blatter se proto pozastavil nad tím, proč se současný předseda FIFA Gianni Infantino rok před startem turnaje do země přestěhoval.

"Co potom asi může FIFA říct, když její předseda je ve stejné lodi jako Katar," uvedl Blatter, který navzdory suspendaci od etické komise na fotbal nezanevřel a blížící se šampionát bude sledovat v televizi.