Máte rádi matematiku? Pak vás následující malá lekce z té fotbalové jistě zaujme.

Už v sobotu si to v Bratislavě česká reprezentace rozdá s tou slovenskou o zachování naděje na postup do Jihoafrické republiky, kde se v létě odehraje světový šampionát.

Tým nového kouče Ivana Haška ovšem stojí před velmi těžkou bitvou. Pokud chtějí Baroš a spol. v teplých měsících vyrazit směr Afrika, měli by rozhodně na Slovensku vyhrát. Co se ale stane, když se to nepodaří? Existovala by ještě naděje na postup? Tento rébus se vám pokusíme rozluštit.

Výhra.

Velmi dobře! Dál bude národní tým živit naději, že může na mistrovství světa postoupit přímo z prvního místa.

Musí však vyhrát i další tři domácí duely se San Marinem, Polskem a Severní Irskem. Ale ani to nemusí stačit.

Záležet bude i na výkonech Slováků, kteří by v případě lepšího skóre než Češi museli pro postup Haškova týmu ve třech utkáních uhrát jen bod! Ohrozit ho mohou ještě Slovinci. Při rovnosti bodů v tabulce bude rozhodovat skóre, které mají momentálně lepší než Češi.

Remíza.

Stále ve hře! Přímý odlet směr Afrika už by byl na devadesát devět procent ztracen, ale ještě by existovala varianta baráž.

Do té by se Češi dostali v případě, že by vyhráli poslední tři duely a ostatní klání ve skupině by skončila výhrou domácích týmů, jen s výjimkou San Marina.

Jenže je tu ještě jeden problém. Do baráže postupuje osm nejlepších z devíti týmů na druhých místech. A Haškova družina je aktuálně osmým celkem. V baráži by navíc nemusela být česká reprezentace nasazena. To znamená utkat se silným soupeřem z Francie či třeba Ruska.

Prohra.

Téměř konec! Ano, je tu ještě to slovíčko téměř. Postup z prvního místa by byl definitivně pryč.

Baráž by však stále byla teoreticky ve hře. Variant je až příliš mnoho, protože ve 3. kvalifikační skupině se odehraje ještě deset utkání. Ale jednou z nich je třeba ta, při které všechny domácí zápasy ve skupině skončí výhrami domácích. S výjimkou souboje San Marino-Slovinsko.