Přitom v srpnu to vypadalo, že prodej z rukou města, stoprocentního vlastníka, je blízko. „Bylo to zbytečně mediálně nafouknuté. Všichni byli hrozně hrr a hrr. Osobně jsem to brzdil, protože jsem věděl, že prodej nelze uskutečnit tak rychle," vysvětluje hradecký boss.

Tomu dělají radost výkony „votroků". V ePojistovna.cz lize jsou s devíti body ze šesti zápasů na sympatickém 7. místě.

Jste spokojený s bodovým ziskem?
Na to, v jakých podmínkách jsme ligu začali, tak spokojenost tady je. Máme devět bodů. Těžcí soupeři nás sice ještě čekají, ale v lize se sám nikdo neporazí.

Trenér Bohuslav Pilný hovořil po utkání s Příbramí o tom, že zisk devíti bodů bere jako malý zázrak. Máte stejný dojem?
Úplně bych se do zázraku nepouštěl, ale ukázalo se, že když kluci dají do zápasů bojovnost a srdíčko, vyhrávat můžeme. Je vidět, že i mladoboleslavský stadion nám celkem svědčí. Máme před sebou ještě 24 kol, ale základ jsme postavili a nebudeme se pod lízátka vracet s minimálním bodovým ziskem, čehož jsme se trochu báli.

Za éry kouče Václava Kotala dokázal Hradec zápasy s kvalitativně rovnocennými mužstvy zvládat. Umí to i tým Bohuslava Pilného?
Tohle srovnání mě nenapadlo, ale pokud to tak je, tak jen dobře. Vždycky je strašně důležité porážet sobě rovnocenná mužstva. Dřív jsme s nimi remizovali, což bylo špatně.

Přijde mi, že mužstvo zápas od zápasu roste. Je to tak?
Máme spoustu kluků, kteří ligu nikdy nehráli, nebo jen minimálně. Bohuslav Pilný je bývalý skvělý obránce, což se na týmu pozitivně projevuje, moc branek nedostáváme. Tým je schopný hrát dobře dozadu, vyjma standardek, kde je to jen o osobní zodpovědnosti každého jednotlivce.

Pilný je u týmu víc než dva roky. Projevuje se naplno jeho práce?
Bogas má jeden dar, umí udělat v mužstvu chemii, tým šlape. Taky je znát, že kluci jsou celkem dlouho pospolu, rotace v mužstvu není taková jako v minulosti. Sem tam se nějaká změna musí udělat, ale nejedná se o abnormální obměnu kádru. Tím pádem si trenér může tým stavět k obrazu svému, a myslím, že u nás je to vidět. Má to hlavu a patu.

Před sezonou jste měli široký kádr, který se zúžil odchody Súkenníka a nyní i Mareše. Bylo nezbytně nutné, aby tito hráči odešli?
Súkenník nehrál, nevydobyl si místo v základu, a aby seděl na lavičce, byl nesmysl. Bederka odešel s tím, že bude hrát, ale v Českých Budějovicích nehraje taky. Marešovi v létě končila smlouva, nechtěl ji prodloužit. On - i náš klub - dostal zajímavou nabídku. Petr pro nás odvedl dobrou práci, ale nebyl to stěžejní hráč. Navíc jsme získali stopera Romana Poloma.

Přesto, nebyl Marešův odchod zbytečným riskem? V poslední době se usadil v základní sestavě, byl jedničkou pro zahrávání standardních situací, na hřišti měl důležitou úlohu.
Na rovinu: na Marešově pozici máme Jirku Janouška, Pavla Černého a hlavně dva mladé hráče – Trubače a Zorvana. To jsou pro nás do budoucna stěžejní hráči, kteří už teď potřebují dostat pořádnou šanci. A kdo viděl hrát proti Příbrami Trubače, musel uznat, že hrál velmi dobře.

Pojďme jinam. Jak to vypadá s prodejem klubu?
Minulý týden jsme dodali všechny materiály, teď je míč na italské straně. Už od počátku jednání jsem upozorňoval, že dohoda není otázkou dne ani hodiny. Pokud se s Italy domluvíme, jejich vstup by mohl směřovat k začátku příští sezony. Dříve asi ne.

Jaký máte z jednání dojem?
Těžko soudit. Uvidíme, nakolik jejich zájem bude vážný. Jednání se stále vedou. Když se něco prodává, chvíli to trvá. Obě strany musí pečlivě zvážit všechna pro a proti.

V srpnu to vypadalo, že vše spěje k rychlé dohodě.
Bylo to zbytečně mediálně nafouknuté. Všichni byli hrozně  hrr a hrr. Osobně jsem to brzdil, protože jsem věděl, že prodej nelze uskutečnit tak rychle. Italové jsou auditoři, každou položku nám kontrolují, klidně dva roky zpátky. Sledují co, jak a kde.

Jednáte i s jiným zájemcem?
V srpnu jsme měli první kolo jednání s jednou německo-švýcarskou firmou, k dalšímu sezení dojde v průběhu září. Firma má své aktivity v Německu, které musí dotáhnout do konce. Takové pozvolnější jednání mi přijde lepší, než skákat po hlavě do vody a nevědět, co je na dně.

Přibližuje se návrat na hradecký stadion. Bude to už při utkání se Zlínem?
Při současném stavu prací asi ne. Nechceme jít do rizika i s ohledem na to, že v Boleslavi se nám daří. Nebudeme to lámat přes koleno. Trochu lituji fanoušky, ale na druhou stranu jim strašně děkuji, protože do Boleslavi jich nejezdí málo. Umí vytvořit atmosféru hodnou první ligy.