„Situace je zoufalá. Bojuje se o letiště, banky jsou zavřené, není palivo, bude nedostatek potravin,“ říká útočník Šachťaru Junior Moraes ve videu, které bylo natočeno v kyjevském hotelu a zveřejněno na Twitteru. Jsou na něm zachyceny i partnerky některých hráčů a jejich děti.

Podobná zpráva od jeho krajanů z obou klubů, které hrají ukrajinskou Premier League, se objevila i na Instagramu. „Žádáme o pomoc,“ prosil obránce Šachťaru Marlon Santos. „Kvůli uzavřenému vzdušnému prostoru neexistuje způsob, jak se odtud dostat. Pomoci nám může jen brazilská vláda.“

Šachťar je známý tím, že angažuje brazilské fotbalisty. Ti se pak přes Ukrajinu dostávají do lukrativnějších západoevropských lig. Touto cestou šli například někdejší útočník Bayernu Mnichov Douglas Costa, bývalá hvězda Chelsea Willian či Fernandinho z Manchester City.

Šachťar hraje už dlouho mimo svůj stadion

Momentálně je největší brazilskou hvězdou „horníků“ útočník David Neres, který přišel na Ukrajinu teprve minulý měsíc z Ajaxu Amsterdam.

Oba přední ukrajinské kluby se pravidelně ojevují v evropských pohárech, ale na podzim skončili až na čtvrtých místech základních skupin Ligy mistrů, takže už nepokračují v žádné soutěži.

Fotbalový stadion v Petrohradu.
Finále Ligy mistrů v Rusku nebude, mizí i mezinárodní fotbal

Od konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou v roce 2014 byl Šachťar nucen kvůli zabrání Doněcké oblasti hrát na jiných místech. Postupně se stěhoval do Charkova, Lvova, a nakonec do Kyjeva. Další budoucnost ukrajinského sportu, ale i celé země je velice nejistá.