Přitom to vypadalo tak nadějně! V 55. minutě Bořek Dočkal osmnáct metrů od branky švihl pravačkou a poslal míč pod břevno. Sparťanský záložník je v téhle kvalifikaci český spasitel, trefil se už počtvrté.

Jenže Češi vedli jen pět minut. Plašil ve vápně neuhlídal Gunnarsona, jenž hlavou vyrovnal. Brankář Čech škrtl míč rukavicí, ale měl smůlu – 1:1. „Rozhodla nedůslednost po našem gólu, dostat vyrovnávací gól za pět minut je obrovská chyba," pravil trenér Pavel Vrba. „Je to škoda, do 60. minuty si toho Islanďané moc nevytvořili," litoval.

Online reportáž

Island - Česko (2:1)

Celá on-line reportáž ZDE

Osudový moment dostali Islanďané darem: Vácha před šestnáctkou zpackal přihrávku na Sivoka a věnoval míč Sigthórssonovi. Ten si elegantně přehodil míč z levačky na pravačku, udělal Petru Čechovi kličku a zasunul míč do prázdné branky. Hotovo, Češi v kvalifikaci poprvé padli.

„Vedoucí gól nám spíš ublížil, než pomohl. Stáhli jsme se moc hluboko a soupeř toho využil. Šlo to dohrát líp," řekl po zápase po Českou televizi Dočkal.

Vácha místo Daridy

Trenér Vrba s rukama v kapsách kalhot sledoval, jak jeho chlapci od začátku drží protivníka na distanc. Pánové v modrém, kteří začali nečekaně pasivně, děsili až na konci první půlhodiny. Tehdy Čech poznal jedovatou pravačku útočníka Sigurdssona: proti akurátně kopnutému přímáku vytáhl luxusní zákrok.

V první půli to bylo krátké vzrušení ve festivalu nepřesností a častých ztrát. Na 15tisícovém stadionu Laugardalsvöllur, který byl vyprodaný za 40 minut, nikdo nechtěl udělat chybu, jež by pro vývoj zápasu i skupiny byla fatální.

„Možná překvapíme nějakým hráčem, s kterým islandští trenéři nepočítali," říkal Pavel Vrba den před zápasem. Splnil to: místo defenzivního záložníka Daridy od první minuty dostal šanci Vácha, jenž spáchal kiks před vítězným úderem Islandu.

Zraněný útočník Lafata, jenž v předchozích pěti zápasech pokaždé nastoupil od začátku, doma sledoval, jak na jeho „fleku" s červenou sedmičkou na dresu hraje čahoun Necid.

Dočkalův gól nestačil

Právě on mohl v 15. minutě zažehnout euforii v ostrůvku českých fanoušků. Po pravé straně pláchl Pavel Kadeřábek a nacentroval na Tomáše Necida, jenž z malého vápna trkl míč vedle. „Dostal jsem nádherný centr, ale mířil jsem metr vedle. Myslím, že jsem zahrál celkem dobře, ale chyběl tomu gól," líčil útočník.

Necid to bohatě vynahradil deset minut po pauze, když zpětnou přihrávkou postrčil míč střelci Dočkalovi. Na body z ostrova v Atlantiku to však nestačilo.

Mač na konci polárního dne hosty bolel – a nejen kvůli výsledku. Hned na začátku schytal úder loktem do obličeje záložník Plašil. Dlouho zničeně ležel na trávníku a vstávalo se mu hodně těžko. S čistým dresem neopouštěl jeviště ani třeba kapitán Rosický, jenž hrál 100. reprezentační zápas. Dvacet minut před koncem geniálně vysunul střídajícího Krejčího, jenž nezvládl první dotyk a zahodil slibné sólo. I proto se česká výprava vrací domů zklamaná.

„Je to komplikace, podruhé za sebou jsme ztratili body. Září pravděpodobně rozhodne o všem: jestli neuhrajeme šest bodů, budeme mít těžký říjen," věštil kouč Vrba.

Kvalifikace pokračuje po prázdninách, kdy dojde na předposlední dvojzápas: Češi hrají 3. září s Kazachstánem a tři dny nato v Lotyšsku. Napraví zklamání a přiblíží si šestý postup na Euro za sebou?

Utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy ve fotbale 2016 v Reykjavíku:

Island - Česká republika 2:1 (0:0)
Branky: 60. Gunnarson, 76. Sigthórsson - 55. Dočkal. Rozhodčí: Collum - MacGraith, Connor (všichni Skot.). ŽK: Rosický, Krejčí.

Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson, A. Skúlason - B. Bjarnason, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Hallfredsson (63. Bödvarsson) - Gudmundsson - Sigthórsson (90. Gíslason). Trenéři: Hallgrímsson, Lagerbäck.
ČR: Čech - Kadeřábek, Sivok, Procházka, Limberský - Plašil, Vácha (79. Škoda) - Dočkal (84. Darida), Rosický, Pilař (68. Krejčí) - Necid. Trenér: Vrba.

1. Island 6 5 0 1 14:3 15
2. Česká republika 6 4 1 1 12:8 13
3. Nizozemsko 6 3 1 2 13:6 10
4. Turecko 6 2 2 2 7:8 8
5. Lotyšsko 6 0 3 3 2:13 3
6. Kazachstán 6 0 1 5 4:14 1