„Ano, nehráli jsme se soupeřem, který bude na mistrovství Evropy, ale jsem rád, že jsme zápas zvládli tak, že jsme byli výrazně lepší a dali šest gólů," říkal Vrba. „Utkání splnilo očekávání: potěšil mě hlavně herní projev a síla v kombinaci."

Čekal jste tak výrazné vítězství?
Čekal, nečekal… Vždycky říkám, že pokud máme na sebe čas, jsou výkony v zápasech lepší, než když se sejdeme jednou za půl roku. Teď jsme spolu šest sedm dnů a ukázalo se, že je to pravda. Jsem rád, že věci, které nacvičujeme, se v utkání s Maltou projevily.

Připouštíte, že v dalších zápasech s Ruskem (1. června) a Jižní Koreou (5. června) to může být jiné?
Samozřejmě! Rusové a Korejci budou silnější soupeři. I na Euru nás čekají těžší zápasy než proti Maltě. Každá neproměněná šance nás může bolet.

Zpátky k Maltě. Jste rád i za útočníky? Trefili se všichni čtyři.
Zase: proti Rusku a Koreji by to bylo příjemnější. Proti Maltě to měli jednodušší, měli silnou podporu ze středové řady i štěstí při standardních situacích, když byli na správných místech. Proto bych to nepřeháněl.

Chtěl jste k tomu ještě něco dodat?
Platí, že když útočník dává góly, jeho sebevědomí roste. Což je i případ Patrika Schicka: poprvé hrál za reprezentaci a hned se trefil. Je to pro něj povzbuzení do dalších zápasů.

A co kapitán Rosický, který se v národním týmu objevil skoro po roce? Potěšil vás jeho návrat?
Byla spousta názorů na to, jestli měl nebo neměl být v nominaci, ale proti Maltě jste měli možnost vidět, že jeho kvalita je mimořádná. Za jeho povoláním si stojím a doufám, že to dobře dopadne a Tomáš nám na Euru hodně pomůže.

V čem je jeho největší přínos? Že dává minimum zpětných přihrávek?
To je jedna z klíčových věcí. Chceme po hráčích, abych jejich první myšlenka byla poslat míč co nejvíc dopředu. Tomáš je geniální ještě v jedné věci.

V které?
V přechodové fázi je kolikrát rychlejší s míčem než bez něj, což se daří málokomu. Nádherně čte prostor. Ještě si to budeme analyzovat, aby ostatní hráči dokázali jeho schopností využít ještě víc.

Co se vám ještě zamlouvalo? Levá strana, kde to dvojici Limberský, Krejčí klapalo?
Oba mají formu, ukazovali to na jaře ve svých klubech. Láďa Krejčí měl na podzim krizovku, ale jeho forma šla v poslední době výrazně nahoru. Jsem rád, že je výkonnostně zpátky tam, kde byl před rokem.

Jak se vám zamlouval výkon záložníka Plašila, jenž Maltu načal prvním gólem? Navíc tuze krásným.
Jarda je úžasný hráč ve středu pole, umí si pokrýt míč. Ne nadarmo hraje francouzskou ligu v Bordeaux, kde má svoje postavení. Spousta lidí ho pro jeho styl možná nemá v lásce, ale pro naši hru je strašně důležitý.

Jste spokojený i s první nulou? Dočkal jste se ve 20. zápase u reprezentace.
Aspoň máte o čem psát, ne? (usmívá se) Vždycky si najdete nějaké téma, které se týká mě. Doufám, že budou v sobotu plné noviny toho, že má Vrba po dvou a půl letech u nároďáku nulu. Nebojte, nebude mě to urážet, už jsem si zvykl.

Budete měnit intenzitu tréninku? Hráči si stěžovali na únavu.
Připadalo vám, že neměli šťávu?

Ne, takhle to nemělo vyznít, trenére.
Hráči si možná na něco stěžují, ale když jdou do zápasu, zjistí, že jsou dobře připravení. Děláme všechno pro to, aby byli co nejlíp nachystaní na Euro, moc nebereme ohled na tyhle přípravné zápasy. A ještě k tréninku: neběháme po horách, neskáčeme přes pařezy, děláme všechno s míčem. Kluky to baví.

MARTIN MLS