Nejmenší členská země Evropské unie je s fotbalem svázána až neobvykle těsně. Ačkoliv zdejší hráči nedosahují kvalit hvězd z nejlepších soutěží, na tréninkové plochy nedají velkokluby dopustit. Jezdí sem i milánské velkokluby nebo Juventus.

„Chtěli jsme ukázat, že Malta je destinací, kam se dá vyrazit také v zimě. Proto jsme přišli s nápadem hostit tady fotbalové kluby,“ řekl Carlo Micallef, šéf Malta Tourism Authority. 

Iniciativa zaujala českou sázkovou kancelář a v roce 2019 se uskutečnil první ročník Malta Tipsport Cupu. Od té doby, rok co rok v lednu, se na národním stadionu Ta' Qali střetávají různé celky z různých zemí (letos poprvé má akce šest účastníků). 

Všichni poznávají další lákadla, ne jen tréninkový areál a hotel.

„Každý si tady najde něco. Máme spoustu památek, v první řadě by si nikdo neměl nechat ujít Vallettu, naše hlavní město, které patří do světového dědictví UNESCO. A také středověké tiché město Mdinu,“ dodal Micallef.

Pokud by trenér přikázal regeneraci v moři, voda je průzračně čistá (ale pozor na častý výskyt medúz).

Voda má v lednu zhruba šestnáct stupňů, pro zkušené plavce tak připadá v úvahu ještě jiná aktivita. „Malta je velmi oblíbenou destinací potápěčů, kteří zde mají možnost potopit se k několika potopeným vrakům lodí, z nichž některé jsou ještě z dob 2. světové války,“ zmínil šéf zdejší centrály pro turistický ruch.

I když by sportovci měli dbát na vyváženou a zdravou stravu, určitě by neměli opomenout vyzkoušet některý z tradičních maltských pokrmů.

„Jde hlavně o králíka, kterého tu vaříme na mnoho způsobů, pastizzi, což je místní snack vypadající velmi podobně jako croissant a plněný buď hráškovým pyré nebo sýrem ricotta.A samozřejmě máme víno. Ale to je spíš pro trenéry,“ usmál se Micallef.