Když o něm předseda fotbalového svazu Mokrý mluvil, omylem mu zaměnil křestní jméno. „Karel, promiňte, Petr Rada,“ uvedl nového kouče fotbalové reprezentace. Radovi tahle drobnost dobrou náladu nevzala, ani nemohla.

„Zvolení mě hodně překvapilo, nejdřív jsem mu ani nevěřil,“ juchal dříve asistent, od včerejška nástupce Karla Brücknera. Před volbami byl brán za outsidera, přesto se nakonec smál doslova od ucha k uchu. „To jsem opálenej z těch blesků,“ žertoval na adresu fotoreportérů.

A nastínil svou koncepci: zlepšit disciplínu hráčů mimo hřiště, změnit Kollerovo rozhodnutí o konci kariéry…

Čím ještě jste přesvědčil členy výkonného výboru, že zrovna vy jste ten správný reprezentační trenér?

To nevím, to byste se musel zeptat jich (úsměv). Ale možná jsem byl uvolněnější, předstoupil jsem před výkonný výbor v roli outsidera.

Místopředseda svazu Vacek prohlásil: Jediným cílem je postup na mistrovství světa v roce 2010. Souhlasíte?

Samozřejmě.

A co pokud by se postup nezdařil?

Každý by nesl svůj díl odpovědnosti. Ale já si tuhle otázku nepřipouštím, chci pořád vítězit. Budeme pro to chtít udělat všichni všechno a taky uděláme.

Počítáte mezi „všechny“ i nejlepšího reprezentačního kanonýra historie Jana Kollera, který se rozhodl ukončit kariéru?

Přiznávám, že ještě předtím, než přestoupil do ruské Samary, jsem se s ním sešel a informativně se ho zeptal, jestli by pomohl, kdyby padla volba na mě.

Jeho odpověď?

Řekl, že když bude potřeba, tak je připraven mi pomoct. Má pořád velkou výkonnost, byl by pro tým hodně prospěšný.

A také patří mezi ty, kteří nemají „výstřelky“ mimo hřiště…

Ano, budu chtít zlepšit disciplínu hráčů. Musíme si nastavit jasná pravidla: pro hráčský i realizační tým. Když fotbalista přijede na sraz, musí si být moc dobře vědom, že reprezentuje svoji zemi, a podle toho se taky chovat.

Vašemu předchůdci Brücknerovi se vyčítala skutečnost, že své hráče osobně příliš často nenavštěvoval. Hodláte to změnit?

Je pravda, že chci objet co nejdřív co nejvíc kluků. Ještě před prvním přípravným zápasem s Anglií ve Wembley. Potěšilo mě, že někteří z nich mi po mém zvolení po esemeskách gratulovali.

Mimochodem, 20. srpna to pro vás bude pořádně ostrá premiéra, že?

Řekl bych, že nic ostřejšího ani nemůže být, než se utkat s hráči z kolébky fotbalu v jejich chrámu. Bude to obrovská výzva pro hráče i mě. Tím spíš, že s Anglií hrajeme jediný přípravný zápas před začátkem kvalifikace.

Jak reagoval Jozef Chovanec, kterého jste ve volbě porazil?

Normálně mi podal ruku a popřál hodně štěstí. Já bych ostatně udělal to samé. Dělal jsem mu asistenta, když byl reprezentačním trenérem on, a jsme pořád velmi dobří kamarádi.

Není svazující přijít po úspěšném kouči Brücknerovi?

Byl hodně úspěšný,mám na co navazovat. Zároveň musím říct, že máme velmi kvalitní hráče, z toho obavy nemám. Nebránil bych se vytvoření oponentní skupiny trenérů, která fungovala už za trenéra Ježka, která by se mnou diskutovala. A pana Brücknera bych v ní uvítal.

ANKETA DENÍKU: VOLBA RADY JE VELKÝM PŘEKVAPENÍM

Josef Pešice: Poměr vítězství 9:2 je jednoznačný a překvapující s ohledem na to, jak se to v médiích omílalo a vyvíjelo. Výkonný výbor svazu takhle rozhodl a já proti nejsem. Oba kandidáti jsou dobří trenéři a vlastně ani nebylo, co zkazit. Myslím, že s ohledem na hráčský materiál, který má Česko k dispozici, je to půlka úspěchu.

Dušan Uhrin st.: Petr Rada vyhrál? Tak to je pro mě naprosto překvapující. Opravdu jsem byl přesvědčený, že to vyhraje Pepik Chovanec, kterého znám a jehož jsem i doporučoval. Petra Radu jako trenéra moc neznám. Byl asistentem pana Brücknera a určitě nějaké zkušenosti nabral. Samozřejmě mu přeju hodně úspěchu a štěstí.

Petr Uličný: Považoval jsem Chovance za favorita. Dával jsem mu šance 60:40. Čili překvapující to je. Ale jsem za to rád. Je to dobrý trenér a podobný typ jako já – rapl. Takže jestli dali šanci jemu, stoupl jsem v ceně i já (smích). Je bývalý reprezentant se zahraničními zkušenostmi, jazykově vybavený. Podobá se mému vzoru Karlu Brücknerovi.

Ladislav Vízek: U ústní zkoušky před výkonným výborem musel excelovat. Vysvědčení 9:2 hovoří jasně. Asi přišel dobře připravený s jasnou koncepcí. Petr je dobrý trenér, což potvrdil. Ale bude se muset naučit trochu chovat, což mujen prospěje na jeho zdraví (smích). Formu tahle funkce vyžaduje. Mluvil jsem s ním a nebojí se toho. Hodně si to přál.

Antonín Panenka: Spíše jsem favorizoval Jozefa Chovance, vzhledem k tomu, že reprezentaci už vedl. Ale Petr Rada byl asistentem pana Brücknera, měl úspěchy v Teplicích a Jablonci… Uvidíme jaký týmu vtiskne rukopis. Herní styl praktikovaný v Teplicích byl atraktivní, nabádal hráče, aby se snažili hrát. Jako chlap to je dobrý člověk.

Petr Čech: Mluvil jsem s panem Radou už před volbou a myslím, že to je dobrá volba. I když samozřejmě budou se hodnotit až výsledky… Nemyslím, že by bylo vyloženě překvapivé, že pan Rada porazil pana Chovance, v očích mnoha lidí byly jejich šance stejné. Ve prospěch prvního jmenovaného hrál asi především fakt, že u týmu působil, že ho zná.