Někdy se kolem toho nafoukne možná až zbytečná bublina, i přesto se inteligentně smýšlející skupina fotbalových fanoušků vždy shodne na jednom. Rasismus na fotbalové trávníky nepatří. V Česku, Francii, Indonésii nebo klidně na Antarktidě.
O to víc šokovalo sobotní představení hradeckých výtržníků na tribuně, kteří se nepochopitelným způsobem pustili do teplického kanonýra tmavé pleti Abdallaha Gninga. Negr, čmoud, opičák a tak podobně. Jednoduše totální fiasko celého fotbalu v tuzemsku.
A selhání, jež si snad ani nezaslouží jakékoliv vysvětlení. Ještě navíc když si člověk o pár hodin později přečte, že samotný klub se za toto nevhodné chování nebude omlouvat. Včetně hlavního sudího utkání, který si hrdě stojí za tvrzením, že žádné rasistické narážky nezaslechl.

Suma sumárum, jen další prachbídná komedie, v tomto případě možná lepší zvolit termín tragédie, která na český fotbal vrhá hodně tmavý stín. A nějaké zadostiučinění? Na to bude teplický žolík čekat možná úplně zbytečně.
Nicméně stát se něco takového mimo kalné vody tuzemského fotbalu, dost možná by takový incident zaplnil veškerý mediální prostor na minimálně týden dopředu. Včetně následných „odměn“ pro výtržníky. Ostatně jak dobře pamatuje bohatá rasistická historie na trávnících.
Rasismus na Letné
Když se fotbalový nadšenec na chvíli zamyslí, jeden nedávný případ jej musí napadnout okamžitě. A výjimečně ani nemusí překračovat hranice naší republiky. Pamatujete na loňské utkání pražské Sparty s Monakem v rámci předkola Ligy mistrů?
Pokud ne, jistě vás zpět do centra dění vezme rasistické pokřikování části domácích fanoušků, namířené proti záložníkovi tmavé pleti Aurélienu Tchouaménimu, jenž na Letné skóroval před kotlem sparťanských příznivců.

Urážky pominuly až po několikaminutovém vyzývání zápasového hlasatele, veškerý humbuk se však znovu opakoval po ukončení řádného utkání. UEFA tehdy na nic nečekala a zavřela Pražanům část tribuny na následující duel proti skotskému Rangers. Výsledek si asi pamatuje každý…
Ale pozor, existují případy, kdy se fotbalová exekutiva s méně ostrými tužkami v penále rozhodně nemazlila. Jako třeba po posledním evropském šampionátu, kdy jeden britský fanoušek vyfasoval 10 týdnů pobytu ve vězení za urážky anglických reprezentantů tmavé pleti.
Ti stejní fotbalisté se přitom stali obětmi nechutného rasismu už o dva roky dříve, tehdy na kvalifikačním utkání v Černé Hoře, kdy se tamější fanoušci dopouštěli nadávek na adresu Raheema Sterlinga a Caluma Hudsona-Odoie. A asociace dostala tučnou pokutu 17 tisíc liber.
UEFA zavírá stadiony
Podobně poté dopadli také Bulhaři, kteří rovněž pykali za své neukázněné příznivce. Těm však UEFA kromě peněžité sankce uložila také okamžité uzavření stadionu na nadcházející dvě utkání. „Málo, hodně málo,“ znělo tehdy z úst anglických funkcionářů.
Ve slavné Premier League už došla situace tak daleko, že po jednom z manchesterských derby se vedení City rozhodlo jednotlivé výtržníky dohledat skrze kamerové záznamy a vydat jim doživotní zákaz vstupu na stadiony. Podobně dnes postupuje i řada dalších evropských soutěží.
A když to nejde po dobrém, tak to zkrátka půjde po zlém. UEFA trestá zavíráním stadionů či pokutami v rozmezí dvaceti až statisíc eur, v krajních případech se daní provinilci dostanou až k policejní „zpovědnici“.

Někdy se však může stát, že to odnesete malinko více než jste třeba původně předpokládali. Něco takového pamatují v Chorvatsku, kde se po opakovaném rasistickém chování fanoušků a vhozeném hákovém kříži na trávníku před kvalifikačním duelem s Itálií v roce 2015 trestalo skutečně ve velkém.
Chorvaté se mermomocí bránili, ovšem proti rozzuřenému vedení fotbalové Evropy nic nezmohli. UEFA sebrala národnímu týmu bod ze základní skupiny a k tomu navíc přidala nejvyšší možnou pokutu ve výši 100 tisíc eur.