Fotbalisté Schalke a Tottenhamu vezou do odvet osmifinále Ligy mistrů velmi nadějné výsledky ze hřišť soupeřů. Německý klub ve Valencii zachránil vyrovnávacím gólem španělský kanonýr Raúl, který vstřelil rekordní 71. gól v evropských pohárových soutěžích. Tottenham za senzační výhru na půdě AC Milán mohl děkovat především brankáři Gomésovi a útočníku Crouchovi, který deset minut před koncem zužitkoval rychlý brejk.

Na první gól vyřazovací části milionářské soutěže se dlouho nečekalo. Soldado potvrdil, že Valencie je momentálně ve skvělé formě nejen v domácích soutěžích, po chybě hostů v rozehrávce si naběhl na přihrávku Mathieua a v 18. minutě zblízka překonal gólmana Neuera.

Schalke ale mělo v sestavě Raúla, jenž se vrátil do vlasti poprvé v dresu zahraničního klubu. V prvním poločase byl ještě skvěle strážen a neměl šanci se prosadit. Mnohem blíže gólu byl už v deváté minutě jeho spoluhráč Huntelaar, ale nedokázal se zorientovat uvnitř šestnáctky a ideální postavení nevyužil. V závěru poločasu hosté marně žádali penaltu za neúmyslnou ruku jednoho z domácích obránců uvnitř trestného území.

Raulovo kouzlo znovu zafungovalo

Pak ale Raúl znovu prokázal, že Liga mistrů mu svědčí a stadion Mestalla je pro něj jako stvořený. V minulosti zde dokázal nastřílet dvanáct gólů v dresu Realu Madrid a nyní přidal další v německých službách. Byla to jeho typická trefa - po přihrávce z levé strany se po uplynutí hodiny hry prosadil uvnitř šestnáctky a v historickém pořadí střelců v pohárech se odpoutal od Filippa Inzaghiho z AC Milán.

Ten momentálně nehraje kvůli zranění a italský velkoklub bez něj vyšel střelecky naprázdno. Už do přestávky měli herně navrch překvapivě hosté, domácí znovu bez Marka Jankulovského vsadili na tradiční konzervativní opatrný styl. Akce hostů byly nebezpečnější, na jejich kapačkách byla větší aktivita a zvlášť vysoké centry na Crouche obránci nedokázali pokrýt. Velkou šanci měl i Van de Vaart při střeleckém pokusu z dvaceti metrů, neuspěl však stejně jako domácí, kteří v závěru poločasu přece jen zvýšili důraz v koncovce, ale také bez úspěchu.

V Milánu rozhodl rychlý brejk

Po pauze se však obraz hry změnil - Milánští přidali na důrazu kolem trestného území a výsledkem byla řada rohových kopů a závarů před brankou. Tam však kraloval brazilský gólman Gomés, jenž se několikrát vyznamenal, především pak při hlavičce Yepese, kdy skvěle umístěný míč vytlačil nad břevno. Dělovku Flaminiho vytlačili na roh obětaví stopeři.

V době, kdy domácí měli největší nápor, zapomněli na zadní vrátka a rychlá akce Tottenhamu přinesla nečekané rozuzlení. Deset minut před koncem se protáhl po pravé straně záložník Lennon, našel nekrytého dlouhána Crouche a ten poslal míč do milánské sítě. V té stál od 18. minuty náhradník Amelia, který vystřídal zraněného Abiatiho.

Domácí v závěrečném zoufalém tlaku sice dali gól, ale trefa Ibrahimovice nemohla být uznána, protože si před střelou v akrobatické pozici zřetelně pomohl faulem. Milánští prohru neunesli, po závěrečném hvizdu ještě následovala strkanice několika hráčů poblíž lavičky náhradníků, v níž byl nejaktivnější Gennaro Gattuso.

Úvodní osmifinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

AC Milán - Tottenham 0:1 (0:0)
Branka:
80. Crouch. Rozhodčí: Lannoy - Dansault, Ugo (všichni Fr.).

Valencie - Schalke 04 1:1 (1:0)
Branky: 18. Soldado - 64. Raúl. Rozhodčí: Nikolajev - Kalugin, Averjanov (všichni Rus.). ČK: 90.+4 Schmitz (Schalke).