Ani vedení Fastavu nebylo vůči debaklu a ostudnému výkonu imunní. Čelní představitelé klubu se hned v pondělí sešli, aby nepříjemnou situaci důkladně rozebrali.

Nechtěli se přitom unáhlit a mizerný vstup do jarních odvet ještě zhoršit.

„Samozřejmě jsme si všichni představovali lepší začátek, ale nemá cenu panikařit. Pořád jsme devátí a před námi je ještě dvanáct těžkých ligových zápasů, které musíme zvládnout,“ říká sportovní manažer zlínského klubu Zdeněk Grygera.

Bývalý reprezentant potvrdil informaci, že k odvolání oblíbeného kouče Bohumila Páníka, který Zlín vytáhl z druhé ligy až do evropských pohárů, zatím nedošlo.

Podle zákulisních informací ale hlavní kouč Fastavu pevnou pozici rozhodně nemá. A na návrat na prvoligovou scénu čekají známá jména Petržela, Bílek, Weber, Chovanec či Šilhavý…

Jednašedesátiletý odborník minulý rok prožil jedno z nejúspěšnějších období bohaté kariéry, a pokud nechce mimořádně povedenou zlínskou misi ukončit nezdarem, musí probrat a nakopnout skomírající tým.

„Své problémy neventilujeme přes noviny, ale řešíme si je sami v kabině,“ zůstává v klidu Páník.

Nespokojený majitel klubu Zdeněk Červenka ušetřil také fotbalisty.

„Ne, žádné pokuty za výkon v Karviné nedostali,“ prozradil Grygera.

Bývalý reprezentační obránce však nevylučuje, že v případě dalších podobných zápasů, jako byl ten nedělní v Karviné, k finančním postihům dojde.

Podle sedmatřicetiletého Grygery si sami hráči uvědomují vážnost situace, což po mizerném představení na severu Moravy potvrdil také Petr Jiráček. Jeden z kapitánů a lídr záložní řady jako jediný přišel mezi čekající novináře.

„Všichni víme, jak hrají týmy pod námi. My se nechceme dostat do situace, abychom museli body za tři kola honit. Teď si to musíme v klidu rozebrat a promluvit si o tom. Věřím, že už se to nebude nikdy opakovat,“ doufá jednatřicetiletý středopolař Fastavu.

Přitom zimní příprava ševcům vyšla. Účastník základní skupiny Evropské ligy před startem jarních odvet prohrál pouze s BATE Borisovem. Běloruského šampiona ovšem na soustředění v Turecku chvílemi mačkal.

„Jenže přípravné zápasy jsou jiné. V nich nás každý nechá hrát. Nikdo není pod tlakem, nehraje se o body. V tom je to jiné,“ upozorňuje zlínský gólman Stanislav Dostál.

Zatímco úvodní domácí remíza s neoblíbenou Duklou se dala ještě omluvit nerozehraností, popřípadě počasím, na silný mráz nemohl nedělní výbuch už nikdo svádět.

I z nejhoršího místa tribuny na Letné je totiž vidět, že to ševcům na začátku jarní části HET ligy nepříjemně drhne.

Pohled na tabulku sice zatím svádí ke klidu, přešlapování na deváté příčce a hlavně jednadvacet bodů na kontě není nic, čím by se měl v létě posílený mančaft chvástat.

A co hůř, podceňované a předem odsouzené týmy k sestupu se na Zlín nepříjemně dotahují.

„Nechceme se dostat do situace, abychom museli body za tři kola honit,“ zdůrazňuje Jiráček.

Na evropské poháry, kam se ševci mohou dostat už jedině známou zkratkou přes trumf v MOL Cupu, momentálně ve Zlíně nikdo nemyslí.

„Musíme se co nejdříve v lize udržet a pak můžeme něco vymýšlet. Teď se budeme bavit o záchraně,“ říká brankář Dostál.