Majoritním vlastníkem fotbalové Slavie se stal Aleš Řebíček. Bývalý ministr dopravy odkoupil od dosavadního většinového majitele pražského celku, investiční skupiny Natland Group, celý sedmdesátiprocentní podíl, který společnost v klubu z Edenu měla. Řebíček nyní drží ve Slavii prostřednictvím účelové společnosti Viscontia 98 procent akcií, zbylá dvě procenta patří drobným akcionářům. Natland Slavii opouští. ČTK to řekl mluvčí Natlandu Lukáš Tomis.

"Natland Group prodal celý svůj podíl ve Slavii. 98 procent akcií vlastní Aleš Řebíček, zbývající dvě procenta minoritní akcionáři," uvedl Tomis. Cena transakce není známá, další podrobnosti zatím mluvčí Natlandu nechtěl sdělit.

Informaci jako první přinesl server iHNed.cz, poté ji potvrdil také oficiální slávistický web. "Slavia potvrzuje, že 3. srpna 2011 došlo ke změně v akcionářské struktuře společnosti. Vlastníkem se stal Aleš Řebíček, který odkoupil podíl společnosti Natland Group ve společnosti Viscontia. Další informace klub oznámí po čtvrtečním jednání představenstva," stojí v prohlášení. Podle Slávistických novin dnešním dnem končí působení Natlandu ve statutárních orgánech Slavie.

O tom, že Řebíček koupí od Natlandu Slavii, se spekulovalo již delší dobu. Exministr dopravy vstoupil do klubu v průběhu jarní sezony, kdy prostřednictvím bývalého šéfa klubu Tomáše Rosena odkoupil 33 procent akcií pražského celku. Od počátku se netajil tím, že chce ve Slavii majoritu.

Řebíček a Natlant pomohli získat Slavii licenci

Většinový podíl se pokusil získat už v květnu, ale tehdy v jednáních s někdejším majoritním akcionářem klubu Antonínem Francem uspěl Natland, který získal přibližně 51 procent cenných papírů. Zbylých 16 procent akcií držel bývalý vlastník Slavie britská společnost ENIC.

Řebíček a Natland se ujali zadluženého klubu a pomohli mu dodatečně získat profesionální licenci pro příští ligovou sezonu. Zaplatili dluhy vůči hráčům, realizačnímu týmu, zaměstnancům klubu i dalším subjektům. V polovině června uhradili největší pohledávku ve výši asi 100 milionů korun vůči firmě ENIC a odkoupili všechny její akcie.

Oba akcionáři se poté dohodli, že své akcie konsolidují do účelové společnosti Viscontia a jejím prostřednictvím budou klub držet společně. Natland měl ve Slavii sedmdesátiprocentní podíl, Řebíček zhruba třicetiprocentní. Nyní však Natland svůj podíl prodal.

Velký fanoušek Slavie i kontroverzní politik

Řebíček o sobě říká, že je od mládí velkým slávistou. Bývalý vysoce postavený politik, který byl v letech 2006 až 2009 ministrem dopravy ve vládách Mirka Topolánka, má ovšem také kontroverzní minulost. Čelil například podezření, že během své politické kariéry "přihrával" miliardové státní zakázky ze svého resortu firmě Viamont, jejímž spolumajitelem předtím byl. Nic se mu ale neprokázalo. Podle policejního spisu Olej měl také předtím, než vstoupil do vrcholné politiky, kontakt s uprchlým odsouzeným podnikatelem Tomášem Pitrem.

Řebíček nově do vedení Slavie prosadil svého bratra Adama, který byl před dvěma týdny valnou hromadou zvolen do představenstva klubu. I ten má kontroverzní pověst. Někdejší policista byl spolu s jeho dvěma bývalými teplickými kolegy souzen kvůli údajnému braní úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele, okresní soud v Teplicích je ale v červnu 2010 zprostil obžaloby. Krajský soud ale nedávno rozsudek teplického soudu zrušil, případ tak bude muset být znovu projednán.

Reakce fanoušků jsou rozdílné

Reakce mezi fanoušky na to, že Řebíček naplno ovládl Slavii, jsou rozdílné. Někteří připomínají Řebíčkovu kontroverzní pověst, jiní mu děkují, že zachránil jejich klub. "Nemůžu si pomoct, ale neřešit minulost obou Řebíčků vážně nedokážu. Nějak na to nemám žaludek dělat nadšenou stafáž takovýmhle lidem," uvedl na slávistickém webu jeden z diskutérů. "Až časem poznáme, jestli je to dobrá, nebo špatná zpráva," připojil se další fanoušek na facebooku Slavie.

Podle příznivců je dobře, že klub z Edenu vlastní velký slávista. "Dobrá zpráva. Nesnáší Spartu jako my a je ambiciózní. Co píšou noviny, mě nezajímá. Já vím, že nebýt jeho, tak ani teď žádnou Slavii nemáme," napsal jeden z diskutujících na facebooku. Slávisté si také pochvalují, že nyní konečně vědí, komu klub patří. "Jsem rád, že konečně budeme mít transparentního majitele, který má o klub zájem do té míry, že z něj hodlá udělat rodinný podnik," uvedl jeden z fanoušků na webu Slávistické noviny.

ČTĚTE TAKÉ: Natland uhradil dluh ENICU, který klub opouští

Výběr posledních klíčových událostí kolem fotbalové Slavie:

31. ledna 2008 - Valná hromada SK Slavia Praha - fotbal a. s. rozhodla o navýšení zapsaného kapitálu o 618 milionů korun na 1040 milionů formou nepeněžitého vkladu společnost Key Investments. Předmětem vkladu se stala teoretická suma maximálního pojistného plnění z životních pojistek fotbalistů Slavie. Společnost ENIC tím přišla o majoritu ve Slavii, což soudně napadla.

5. března 2008 - Slavia oznámila, že většinovými majiteli klubu jsou jeho tehdejší šéfové, generální ředitel Petr Doležal a člen představenstva akciové společnosti Tomáš Rosen.

1. června 2010 -
Představenstvo klubu odvolalo z funkce Doležala, kterého nahradil dosavadní bezpečnostní manažer Českomoravského fotbalového svazu Miroslav Platil.

13. října 2010
- Platil připustil, že kvůli dluhům hrozí klubu insolvenční správa. Důvodem problémů je především dluh Slavie ve výši 112 milionů korun svému někdejšímu majiteli britské skupině ENIC, která Slavii financovala částečně prostřednictvím půjček.

1. listopadu 2010
- Slavia oznámila rozsáhlá úsporná opatření. Podle dřívějších výpočtů České televize si Slavia za bonusy v evropských pohárech a za prodej hráčů vydělala přes 650 milionů korun. Částka se ale rozplynula, údajně za posily, které se ale vůbec neuplatnily, nebo za přehnaně nastavený rozpočet klubu.
2011

24. února - Platil oznámil, že z původního počtu 84 hráčů pod profesionální smlouvou jich je nyní 48. Slavia také podle Platila pokračovala ve splácení závazků vůči svým hráčům. Na druhou stranu Slavia přišla o 24 milionů korun za neuskutečněný přestup Milana Černého do Rostova.
- Představenstvo Slavie opustil předseda Tomáš Rosen.

15. dubna
- Platil oznámil, že Slavia má 14 dní na to, aby vyřešila dluh vůči hráčům a dalším subjektům a mohla získat licenci pro další ročník. Platil označil za vlastníka klubu člena představenstva Antonína France. Franc je podle médií údajně blízkým známým kontroverzního podnikatele Petra Sisáka, jeho spojení se Slavií ale Platil odmítl.

21. dubna
- Franc a Platil bez výsledku řešili situaci ve Slavii s předsedou ČMFS Ivanem Haškem.
- Ředitel společnosti ENIC Matthew Collecott pro Hospodářské noviny řekl, že současný management klub nevlastní. Britský soud podle něj potvrdil, že akcie ENIC zůstávají v platnosti.

28. dubna
- Občanské sdružení SK Slavia Praha oznámilo, že se chce v případě konkurzu Slavie stát jeho nástupcem.

29. dubna
- ENIC oznámil, že požaduje po Slavii okamžité splacení dluhu přes 100 milionů korun. Společnost se odvolala na rozhodnutí londýnského soudu, který zvrátil původní verdikt, podle kterého byl slávistický závazek splatný do listopadu.

2. května
- Investiční a finanční společnost Natland Group oznámila zájem vyřešit situaci ve Slavii.

5. května
- Licenční komise ČMFS neudělila kvůli nejasné vlastnické struktuře a dluhům Slavii licenci pro příští ročník profesionálních soutěží.
- V násilnosti na stadionu v Edenu se zvrhly protesty fanoušků proti vedení klubu během přestávky semifinále Ondrášovka Cupu s Olomoucí. Utkání bylo později zkontumováno pro Olomouc, v odvetě Slavia 11. května prohrála 0:1 a v poháru skončila.
- Společnost Natland oznámila, že hráčům a realizačnímu týmu uhradila 30 procent z dlužné částky.

6. května
- Zástupci Natlandu se sešli s představiteli ENIC, který podle tisku postoupil pohledávku více než 100 milionů korun společnosti Debt Collect London Limited (DCLL).

12. května
- Společnost Natland od člena představenstva Slavie Antonína France odkoupila za symbolickou cenu všechny akcie, které ve Slavii držel. Natland tak má přibližně 51 procent, ENIC drží stále 16 procent akcií a později vyšlo najevo, že zbylou třetinu vlastní bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček.
- Disciplinární komise ČMFS rozhodla, že Slavia sehraje kvůli nedohranému úvodnímu duelu semifinále Ondrášovka Cupu nejbližší tři domácí soutěžní duely bez diváků a zároveň zaplatí pokutu 750.000 korun.

17. května
- Slavia se odvolala proti rozhodnutí licenční komise ČMFS, která klubu neudělila licenci.

20. května
- Společnost Natland vyrovnala zbylé dluhy Slavie vůči hráčům, realizačnímu týmu a zaměstnancům klubu.

24. května
- Slavia získala licenci pro příští ročník první ligy.

13. června
- Pražský městský soud odročil na žádost obou stran řízení ve sporu ENIC se Slavií, které se mělo konat 14. června.

15. června
- Společnost Viscontia patřící pod finanční skupinu Natland Group uhradila kompletní, přibližně stomilionový dluh Slavie vůči bývalému majiteli, britské firmě ENIC. Zároveň odkoupila všechny její akcie.

20. června
- Noví majitelé Slavie v rozhovoru pro magazín Týden připustili, že klub stále dluží desítky milionů korun s tím, že klub s věřiteli ale úzce spolupracuje a své závazky vyrovná.

28. června
- Spolumajitel Slavie Řebíček potvrdil, že do klubu už investoval desítky milionů korun a chce v něm působit dlouhodobě.

18. července
- Mimořádná valná hromada akcionářů vršovického klubu zvolila jeho nové tříčlenné představenstvo: vedle Platila se členy vedení stali bratr spolumajitele Aleše Řebíčka Adam a investiční ředitel Natland Group Josef Vojta.
- Podle informací webu Týden.cz se Natland dohodl s Alešem Řebíčkem na odprodeji svých akcií, ani jedna ze stran to však serveru nepotvrdila. Exministr dopravy již dříve připustil, že bude usilovat o majoritu v klubu.

3. srpna
- Řebíček se stal majoritním vlastníkem Slavie, od Natlandu odkoupil jeho sedmdesátiprocentní podíl. V klubu nyní drží 98 procent akcií, zbylá dvě procenta patří minoritním akcionářům. Natland Slavii opouští.