Před devíti lety během angažmá ve Fiorentině začínal fotbalový stoper Tomáš Řepka zvažovat, že se přesune s rodinou do Itálie natrvalo. Jenže pak narychlo přestoupil do Anglie a z jeho plánů sešlo.

Od tehdejšího odchodu dokonce na Apeninský poloostrov ani jednou nezavítal a jeho středeční přílet do sicilského Palerma byl prvním návratem do oblíbené země.

Řepka si tehdy Itálii zamiloval.

"Když jsem před devíti lety prodlužoval smlouvu ve Florencii, na chvíli jsem o spojení budoucnosti s rodinou zauvažoval. Narodil se mi zde syn, chtěl jsem koupit dům. Část roku bychom trávili v Itálii a prázdniny v Česku. Jenže klub začal krachovat a já musel do Anglie. Na další návštěvu už nebyl čas, proto jsem se sem nyní těšil," svěřil se letenský kapitán.

Lidé v Itálii si život vychutnávají

Nejvíc mu prý chybí každodenní italský život. "Zde si lidé život opravdu vychutnávají. Když jste navíc fotbalista, každý si vás tam váží, což doma nezažijete. Doma chybí úcta, všechno je ve spěchu a lidé jsou prostě jiní," vyjmenoval zásadní rozdíly, které u něj hovoří pro jih Evropy.

Kvůli malému kontaktu s Italy se mu od jeho angažmá ve Fiorentině zhoršila i italština, i když na tiskové konferenci před domácím zápasem s Palermem ho italští novináři chválili. "Když nemluvíte každý den, zapomínáte slovíčka. Ale naštěstí mluvím s kamarádem kuchařem, s nímž italštinu osvěžuju i v Praze," připomněl Řepka, že mu pomáhají 'lekce' od Emanuela Ridiho, známého z televizního pořadu Ital v kuchyni.

V Itálii zanechal také spoustu známých, vesměs šlo o lidi od fotbalu.

Telefonuje s bývalými spoluhráči

"Nedávno jsem si telefonoval se spoluhráčem Sandro Coisem, který už sice fotbal nehraje, ale o Spartě má stále přehled," vzpomněl si na dalšího italského kamaráda, s nímž čas od času jazyk procvičí a s kterým se brzy zřejmě shledá osobně při návštěvě Prahy.

V Palermu se nepředstaví na trávníku poprvé, přestože tehdy se v italských soutěžích oba kluby míjely. "Ve Fiorentině nám jednou zavřeli stadion na evropský pohár a museli jsme hrát 500 kilometrů mimo. Byl jsem zde i soukromě s jedním spoluhráčem," zavzpomínal na dvojí návštěvu nejjižnější části země, odkud by tentokrát rád přivezl potvrzení sparťanského postupu v Evropské lize.

"Rádi bychom ten podzim dotáhli, byla by to satisfakce ze neúčast v Lize mistrů. Loni se nám ale potvrdilo, že poslední krok bývá nejtěžší. Únavu necítíme, ovšem jednoduché to rozhodně nebude," prohlásil Řepka před čtvrtečním duelem.