Netradiční fotbalový životopis s řadou skandálních odhalení slibuje kniha Rebel, mapující kariéru Tomáše Řepky, kterou kapitán Sparty Praha v pondělí pokřtil v Praze.

V knize například prozradí, jak se mu během angažmá ve Fiorentině podařilo opít obávaného kanonýra Gabriela Batistutu, jak se při působení ve West Hamu United dostal do vězení, či jak přišel na hřišti k devatenácti červeným kartám.

Není divu, že jeho životopis je laděn do červena.

"Jiná barva by se na tom špatně vyjímala," žertoval sedmatřicetiletý fotbalista, který se prý při zrodu knihy nevyhýbal ožehavým tématům.

S knihou dlouho váhal

"Nic podstatného ze svých průšvihů jsem neopomněl. Jen jsem to trochu zaobalil do slušnější mluvy, aby se to dalo číst," uvedl stoper. Na křest, s kterým mu pomohl herec David Suchařípa, dorazilo i několik Řepkových spoluhráčů ze Sparty a také plzeňský kapitán Pavel Horváth.

Řepkovu otevřenou zpověď zaznamenal sportovní novinář Karel Felt, podle kterého fotbalista s knihou dlouho váhal.

"Poprvé jsme se na to téma bavili před pěti lety, kdy Tomáš vymyslel i současný název. Od té doby to však dvakrát do roka pravidelně odmítal," uvedl Felt.

Řada historek prý může některé lidi v českém fotbale naštvat. "Ještě nikdo se neozval, ale snad to přijde a někdo se ozve. Kvůli tomu jsme to vlastně psali," řekl Řepka s tím, že i životopisem chce provokovat stejně jako někdy na hřišti.

Čtení pro nepřátele

Knihu věnoval nejen svým fanouškům, ale také nepřátelům.

Při vyprávění většiny historek se prý dokázal zasmát, jen při jedné vzpomínce mu veselo nebylo.

"Tehdy v té anglické vazbě, tam mi do smíchu nebylo," uvedl k události z roku 2004. Během angažmá ve West Hamu mu zaměstnanec klubu při mytí naboural ferrari, Řepka mu vynadal a muž ho obvinil z napadení.

Kniha, která vyšla v nákladu 12 tisíc kusů, se prodává za 349 korun.