Trenér Karel Brückner naopak nepovolal dvacetiletého obránce Wolfsburgu Jana Šimůnka, jenž figuroval v širší nominaci.

Ostatní opory včetně záložníka Tomáše Rosického či beka Marka Jankulovského, bez nichž se Brückner musel obejít minulý týden v přípravě v Rakousku, už jsou připraveny hrát. V národním týmu se udržel i teplický útočník Martin Fenin.

Vaniaka a Vlčka vynesly do reprezentace jejich výborné výkony v úvodu sezony, které oba korunovali ve středečním duelu třetího předkola Ligy mistrů proti Ajaxu Amsterodam. V něm si Slavia poprvé v historii zajistila postup do základní skupiny Ligy mistrů. "Oba hráči podávají na začátku sezony naprosto nadstandardní výkony a pokud máme hodnotit aktuální formu hráčů, nemůžu to nevidět. Poslední zápas to jenom završil," uvedl Brückner na dnešní tiskové konferenci.

Vaniak se naposledy v národním týmu objevil v březnu roku 2004 v přátelském utkání v Irsku, Vlček si zahrál v březnové kvalifikaci s Německem.

Brückner na dvojzápas do dvacetičlenné nominace zařadil i sparťanského obránce Zdeňka Pospěcha, který naposledy reprezentoval před dvěma lety v Rumunsku. "Je to pro nás další alternativa do obrany, na pravém kraji obrany podává dobré výkony," uvedl Brückner, který nemohl povolat zraněného beka Juventusu Turín Zdeňka Grygeru. Ten si přivodil svalové zranění právě ve Vídni a na delší dobu prý bude mimo hru.

Podle Brücknera není vyloučeno, že reprezentační obrana nastoupí v částečně obměněném složení, což by mohlo znamenat návrat beka Tomáše Ujfalušiho do jejího středu. A vyloučeno prý není ani dodatečné povolání mladíka Šimůnka.

"Je prvním hráčem, který by mohl být dodatečně nominován. Je s tím srozuměna i jednadvacítka," upozornil Brückner na skutečnost, že kapitán vicemistrů světa do dvaceti let se objevil i v nominaci "lvíčat" na duely evropské kvalifikace v Arménii a s Lichtenštejnskem. Vedle Šimůnka jsou v širším výběru také zadák Šachtaru Doněck Tomáš Hübschman a mladý sparťan Jiří Kladrubský.

Brückner už v kvalifikačních bojích může spoléhat na tradiční pilíře v podobě kapitána výběru Rosického z Arsenalu, jenž minulý týden ve Vídni chyběl kvůli zranění kolena, a obránce AC Milán Jankulovského. Ten zase dostal na přípravu v Rakousku volno. V reprezentaci nechybí ani nedávný debutant Fenin, nedostalo se naopak na záložníka Mladé Boleslavi Marka Matějovského, o jehož dodatečné nominaci do Rakouska vedlo vedení středočeského klubu s koučem Brücknerem na dálku ostrou polemiku.

"Matějovský je teď jedním ze dvou náhradníků do středu zálohy, ale v poslední době jej sparťan Abraham předbíhá. Matějovský momentálně není v optimální formě a sám si to uvědomuje," uvedl Brückner.

Nekoná se ani návrat slávistického záložníka Vladimíra Šmicra. Jeho jméno je sice mezi náhradníky v širším výběru, ale Šmicrovu pozici stále komplikují zranění. Naposledy musel odstoupit ze středeční bitvy s Ajaxem už po třinácti minutách. "Nemůžeme se vymlouvat na to, že je Šmicer zraněný. Vždyť ho kvůli zdravotním problémům nemáme k dispozici více než rok," připomněl Brückner nekonečné patálie zkušeného hráče. "A nás proti Irům čeká zápas, který bude hodně bolet," dodal reprezentační kouč.

Nominace

Brankáři: Jaromír Blažek (1. FC Norimberk, 12 zápasů/0 branek), Petr Čech (Chelsea, 53/0), Martin Vaniak (Slavia Praha, 7/0),

obránci: Marek Jankulovski (AC Milán, 50/8), Radoslav Kováč (Spartak Moskva, 16/1), Zdeněk Pospěch (Sparta Praha, 2/0), David Rozehnal (Newcastle, 36/0), Tomáš Ujfaluši (Fiorentina, 61/2), Tomáš Zápotočný (Udine, 4/0).

záložníci: Tomáš Galásek (Norimberk, 58/1), David Jarolím (Hamburk, 11/1), Jan Polák (Anderlecht, 31/6), Jaroslav Plašil (Pamplona, 28/1), Tomáš Rosický (Arsenal, 65/17), Tomáš Sivok (Udine, 4/0).

útočníci: Milan Baroš (Lyon, 58/31), Martin Fenin (Teplice, 1/0), Jan Koller (Monako, 79/49), Marek Kulič (Sparta Praha, 7/2), Stanislav Vlček (5/0).