„Liga národů je pro nás cestou, jak se můžeme dostat na mistrovství světa. Skupina je opravdu složitá a těžká. Každopádně se budeme chtít poprat o postup do Ligy národů A. Uvidíme, jakým způsobem vstoupíme, pevně věřím, že první dva zápasy ukážou kvalitu, kterou tým má a bohužel nedokázal prokázat na mistrovství Evropy,“ prohlašoval na nominační tiskové konferenci Erich Brabec, technický ředitel fotbalové asociace.

V podobném duchu hovořil i sám hlavní trenér Ivan Hašek. „Cíl, se kterým jsme sem přišli, je postup na mistrovství světa a tohle je jedna z možností, jak se dostat z baráže na mistrovství světa. Pro nás je každý zápas naprosto klíčový, do každého chceme jít v nejlepší sestavě, abychom měli možnost zúčastnit se v případě, že skončíme na druhém nebo třetím místě ve skupině,“ vyhlásil.

Jakou roli tedy bude hrát Liga národů v kvalifikaci na mistrovství světa?

Poprvé přijde soutěž, která se hraje teprve od roku 2018, ke slovu při vytváření jednotlivých košů, z nichž se budou losovat kvalifikační skupiny. Košů bude celkem pět – čtyři po dvanácti účastnících a jeden po sedmi. A právě osm nejlepších týmů z Ligy národů A si automaticky zajistí místo v tom prvním, kde je doplní další čtyři nejvýše postavené výběry podle žebříčku FIFA.

Losovací matematika

Tato situace se Česka přímo netýká, protože reprezentace před dvěma lety po bojích s Portugalskem, Španělskem a Švýcarskem z elitní skupiny Ligy národů sestoupila. Nový systém ale může zamíchat s jinými zeměmi – například Anglie má jistotu prvního koše i přes sestup do Ligy národů B, a v ještě zajímavější situaci je Skotsko. Pokud skončí v Lize národů první nebo druhé, bude v koši číslo jedna, pokud bude třetí nebo čtvrté, propadne se s největší pravděpodobností až do koše číslo tři.

Všechny zbylé koše už se totiž budou obsazovat čistě podle žebříčku, v němž jsou Skotové aktuálně na 24. místě – tedy přesně na hranici druhého a třetího koše a o jedinou příčku za 23. Českem. Jenže výsledky v Lize národů, kde se Haškův tým střetne s Gruzií, Ukrajinou a Albánií, můžou Česko i další výběry rychle posunout nahoru i dolů.

Sám trenér reprezentace ale zmiňoval, že Liga národů dává reprezentaci ještě druhou šanci, jak se probojovat na šampionát. Ta přijde až v rámci samotné kvalifikace. V ní postoupí ze 12 skupin přímo vítězové a týmy na druhém místě se spolu střetnou v baráži. V ní je navíc doplní čtyři celky s horším umístěním, které vyhrály své skupiny v Lize národů.

Reprezentaci jde tedy už na zářijovém srazu o hodně. Získat zpět ztracené sebevědomí po Euru, a vykročit za vítězstvím ve své skupině a za udržením se ve druhém koši. Dobré výsledky můžou přiblížit tým kapitána Tomáše Součka k první účasti na mistrovství světa od roku 2006.

Tehdy ještě hrálo turnaj pouze 32 týmů, zatímco za dva roky už se ho poprvé v historii zúčastní rovnou 48 národních výběrů. Pro evropské manšafty se ale místa rozšířila jen o tři oproti předchozím třinácti volným flekům.

Gruzie, Ukrajina, Albánie

Jednu z šestnácti pozic na cestě do Ameriky si teď bude chtít uzmout i Česko. Nečeká ho ale vůbec snadná práce. Zaprvé je tady dojem z Eura, kde reprezentace získala jediný bod za remízu s odepisovanou Gruzií. Zadruhé je tu pak nepříliš lichotivá bilance s ostatními soupeři na podzimní cestě Ligou národů.

Vedle již zmiňované Gruzie před sebou mají Češi Albánii, s níž loni remizovali 1:1 a následně prohráli drtivě 0:3. O moc lepší výsledky nemá národní tým ani s Ukrajinou, kterou nedokázal porazit už ve čtyřech posledních vzájemných soubojích. Poslední výhra se datuje k 6. září 2011. Tehdy za reprezentaci ještě válel její současný generální sportovní manažer Tomáš Hübschman.

I on by teď měl pomoci výběru Ivana Haška úspěšně zvládnout boj o to dostat mezi nejlepší. Pro Česko začne už v sobotu, kdy se hráči představí v gruzínském Tbilisi. Následovat bude domácí souboj s Ukrajinou a zbylé zápasy se odehrají na říjnovém a listopadovém srazu.