„Ať si každý udělá obrázek sám. Zabilo to zápas,“ řekl Tomáš Souček.

I sebelepší rozhodčí někdy udělá chybu. K nepochopitelným zkratům dochází také na nejvyšší úrovni, nehledě na přítomnost videa. Kdo viděl nedávno Liverpool, kdy selhala komunikace mezi arbitry na hřišti asi ví, o čem je řeč. 

Jenže v případě Makkelieho je třeba se mít na pozoru už před zápasem. Ano, pískal nejednu hvězdu, má spoustu zkušeností. Ale také přitahuje průšvihy doslova jako magnet. 

Ze zápasu Albánie - Česko:

Chytil jako Ronaldo

Zajímavost? Sluší se zmínit, že Mojmír Chytil není prvním fotbalistou, který Makkelieho dlouho proklínal. Český útočník zažívá něco podobného jako Cristiano Ronaldo. Jedné z největších hvězd současné doby sebral tento rozhodčí gól v roce 2021, také na mezinárodní úrovni, v utkání proti Srbsku. „Omlouváme se,“ vzkázal tehdy sudí.

Albánské fanynky
Na vášnivé albánské fanynky je radost pohledět. Máme galerii těch nejhezčích

Taková reakce nepřichází moc často. Skoro vůbec. Muži s píšťalkou na této úrovni obvykle nekomentují své přehmaty. Jenže… Ronaldo dal naprosto regulérní branku - akorát ji rozhodčí neviděli. Měli za to, že míč nepřešel brankovou čáru. Video se ještě nepoužívalo. Portugalsko tak jen remizovalo a Ronaldo vzteky zahodil kapitánskou pásku.

Hlavní rozhodčí tehdy kromě omluvy potopil svého kolegu. Pomezní sudí Mario Diks už na evropské scéně s praporkem neběhá. Makkelie ho nahradil jiným krajanem.

Případ z Tirany je v lecčems podobný. Také tady se arbitr spolehl na své parťáky. Jenže na rozdíl od Ronalda, v Chytilově případě lze oba verdikty svést na tzv. šedou zónu.

Co je ruka, co ne? 

Gól neplatil kvůli tomu, že rozhodčí dostal od asistenta signalizaci o hraní rukou. Chytil se dušoval, že šlo o rameno. Televizní záběry jeho tezi podporují, zvláště s ohledem na pravidla, ale… Najde se část veřejnosti, která má za to, že už to byla spíš ruka. 

Ještě větším trestem pro hráče i celý tým však bylo vyloučení. Makkelie za úmyslnou ruku vytáhl žlutou kartu. Byla druhá. Chytil musel ze hřiště. Albánie propukla v jásot a bez problémů si došla pro výhru. „Projevilo se, že hrajeme o deseti,“ zmínil kouč Jaroslav Šilhavý.

Albánie - Česko
Neuznaný gól, vyloučení a debakl. Češi si zkomplikovali boj o Euro

Vyloučení bylo v tu chvíli nesmyslné. Čtyřicetiletý rodák z Karibiku sice o všem chvílku komunikoval s videorozhodčím, ale na monitor se podívat nešel. Na muže čtyř profesí (kromě rozhodčího je policistou, podnikatelem a řečníkem) tak budou Češi vzpomínat s velkou nelibostí.

Závěrem, pro dokreslení Makkelieho dalších přehmatů: Dánové na něj měli vztek kvůli penaltě, jež pomohla Anglii do finále Eura v roce 2021. Dortmund si na něj stěžoval letos po vyřazení s Chelsea z Ligy mistrů. I tehdy šlo o pokutový kop, který nechal opakovat. „Celý zápas byl sudí arogantní,“ zmínil tehdy Emre Can.