Hned na úvod říkám, že setrvání Šilhavého není pro vývoj české reprezentace pozitivní zprávou. Za poslední kvalifikační období udělala krok dozadu, jeho hodnocení nelze dělat jen na základě říjnového fiaska. Šilhavý (více než kdy jindy) působí unaveným dojmem a evidentně už nemá sílu svou družinu zformovat tak, aby předváděla odpovídající výkony.

Samozřejmě, že kvalita reprezentace je menší, než byla ve druhé polovině devadesátých let a na začátku nového milénia, stále ale řada hráčů působí v zajímavých zahraničních klubech, navíc Sparta a Slavia jsou na slušné evropské klubové úrovni.

Jaroslav Šilhavý zůstává trenérem reprezentace
Naštvaní fanoušci žasnou: Šilhavý by zvládl i Survivor. Souček jako Luňák

V otázce Jaroslava Šilhavého selhal svaz, který ji v minulosti už několikrát řešil. Nyní ale vyšlo najevo, že neměl připravenou žádnou krizovou variantu, nejschůdnější pro něj bylo stávajícího reprezentačního kouče ve své funkci ponechat.

Stalo se tak i kvůli špatné finanční situaci na svazu, angažování nového stratéga by totiž vyšlo FAČR na velké peníze. A ty prostě v pokladně chybí. Je s podivem, že svaz nejmasovějšího tuzemského sportu nedisponuje takovými prostředky, z nichž by mohl trenérskou výměnu financovat.

Troufám si tvrdit, že za někdejšího předsedy Miroslava Pelty (a jeho sekundanta Romana Berbra) byla finanční situace mnohem lepší. Jablonecký šéf je dovedl získat různými cestami, o tom netřeba diskutovat.

Jaroslav Šilhavý na lavičce během posledního zápasu
Otázky a odpovědi k reprezentaci: Šilhavý udělal gesto, Slavia nebyla ve hře

Jenže před některými z nich byl zákaz vjezdu, což je kámen úrazu, který vyústil v začarovaný (nejen) svazový kruh.

Nedůvěra v český fotbal, která byla prohloubená právě Peltovými aférami a dalším soudem s Berbrem, totiž mnohé sponzory od financování nejpopulárnějšího českého sportu odrazuje.