Polská média reprezentanty vůbec nešetřila. Za předvedený výkon se ale hráči nemohou divit. „Trojgólové drama, noční můra a katastrofa. Naším gólem jsme si pouze utřeli slzy. V Praze bylo všechno špatně - hra, výsledek i styl,“ nebral si servítky deník Fakt.

Češi se na úvod evropské kvalifikace utkali s Polskem
Smrtící nástup. Češi na úvod kvalifikace na Euro udolali favorizované Polsko

Novináři nechápali, jak mohli Lewandowski a spol. už po půlminutě inkasovat po autu a po třech minutách prohrávat 0:2. „V boxerské terminologii byli Poláci knokautováni už po 130 sekundách. Přestože měli na odpověď přes 90 minut, trefili soupeře pouze jednou. A to ještě dostali další ránu,“ reportovala televize TVP.

Poláci si všímali i reakcí portugalského kouče Fernada Santose, který zažil hořký debut u polského nároďáku. „Šokující, otřesný a trapný začátek. Zmatení byli nejen fanoušci a hráči, jejichž překvapení se mísilo se vzájemnými výčitkami, ale i trenér. Fernando Santos po prvním gólu hráče uklidňoval, po druhém jenom ostentativně mávnul rukou nad jejich přístupem,“ všiml si reportér Sport.pl. „Frustrace, hněv, bezmoc - takovými slovy lze popsat emoce Fernanda Santose. Připomínal člověka z internetových memů,“ napsal polský web.

„Pod vedením nejúspěšnějšího trenéra, kterému kdy Polský fotbalový svaz svěřil národní tým, zažili hráči noční můru. Tak beznadějný debut neměl asi žádný polský trenér,“ zdůraznila Gazeta Wyborcza. „I nejlepší tým může zažit podobný výpadek, ale dva výpadky ještě předtím, než se pořádně začne hrát? Zápas takto nevzdávají ani pošťáci či bankovní úředníci, kteří se v dresech San Marina či Gibraltaru vydávají za profesionály a čelí magnátům.“

Lewandowski není správný kapitán

Kouč Santos nehledal výmluvy. Porážku vzal na sebe. „Takhle jsme si to nepředstavovali. Beru za to zodpovědnost. První minuty mě překvapily. Analyzovali jsme Čechy a věděli jsme, že tak hrají, ale překvapilo nás to,“ přiznal na tiskovce slavný Portugalec. „Jsem smutný a zklamaný. Hráči také. Ale musíme zvednout hlavy,“ doplnil Santos, jehož tým přivítá v pondělí Albánii.

„Je to pro nás studená sprcha. Teď, bez ohledu na to, kde a s kým hrajeme, bude každý zápas boj,“ uznal kapitán reprezentace Robert Lewandowski v rozhovoru pro TVP Sport. Někteří fanoušci na sociálních sítích mu vyčetli, že se nehodí pro roli lídra a kapitána reprezentace. Jenže problém je, že nikdo jiný v týmu není.

Tomáš Čvančara
Internet šílí z debutu Juráska a Čvančary. Experti mají jasno: V Česku nevydrží

Zatímco hvězda Barcelony se snažila držet emoce, jeho spoluhráč Jan Bednarek nešel pro ostrá slova daleko. „Pro nás to je naprostý šok. Jen se sluší omluvit se fanouškům a říct si nějaké důležité věci v šatně. Musíme se podívat jeden druhému do očí a nic si nenalhávat,“ zlobil se obránce Southamptonu. „Musíme si sednout, promluvit si a vyvodit závěry. Horší už to být nemůže.“