V rozsáhlé kauze viní státní zástupce Berbra a další lidi z korupce za ovlivňování zápasů a také ze zpronevěry při vyvedení peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu prostřednictvím fiktivních faktur. Podle obžaloby pomohl třiatřicetiletý Tarkovský s převodem peněz pocházejících z krajského svazu dalšímu z obžalovaných, bývalému hráči a funkcionáři Michalu Káníkovi, který je bratrem Tarkovského přítelkyně.

Roman Berbr a dalších 21 obžalovaných v kauze uplácení ve fotbale při zahájení soudního líčení u Okresního soudu Plzeň-město
Berbr u soudu zkritizoval práci policie. Státní zástupce si stojí za svým

Podle spisu nechal Káník převést Tarkovskému na účet celkem 1,3 milionu korun. Tarkovský následně peníze vybral a Káníkovi předal v hotovosti. U soudu Tarkovský připustil, že transakci uskutečnil, nijak ale neřešil, na co peníze jsou a odkud pocházejí. Z převodu peněz podle Scholleho neměl žádný prospěch. Za žalovaný skutek mu hrozilo až tříleté vězení.

Delegát Skála u soudu přiznal přijetí úplatku po zápase Slavoje Vyšehrad s Ústím nad Orlicí z května 2019. Podle obžaloby to bylo za to, že se v jeho zprávě o zápase neobjeví informace o ovlivnění zápasu ve prospěch Vyšehradu a o chybějícím videozáznamu ze zápasu.

První trest v kauze

Ve středu bude soud rozhodovat o zbývajících dvou dohodách, které Scholle uzavřel s bývalým rozhodčím Tomášem Grímmem a s bývalým sudím Markem Janochem. Oběma navrhuje podmíněné a peněžní tresty a zákazy činnosti v různém rozsahu, řekl dnes Scholle ČTK.

Čtyři případy projednávané v tomto týdnu se z celé kauzy vyjmuly k samostatnému projednání. Soud s ostatními obžalovanými včetně Berbra má pokračovat v týdnu od 18. září.

Soudní jednání v korupční kauze začalo 17. dubna. Rozsáhlá obžaloba na 21 lidí z fotbalového prostředí a FC Slavoj Vyšehrad zmiňuje 70 svědků, přímo k soudu jich bylo původně předvoláno 11. Část už vypovídala, přibyli ale další předvolaní svědci, takže je jich podle soudce zatím asi 20.

Michal Káník (vlevo) u Okresního soudu Plzeň-město, za ním sedí Roman Berbr
Soud s Berbrem: Káník přiznal podíl na ovlivňování zápasů i falešné faktury

Další svědky mohou navrhnout obhájci. Hodně času v dokazování může zabrat i přehrávání odposlechů, řekl ČTK na konci srpna soudce Vladimír Žák. Podle něj se letos zřejmě nepodaří případ uzavřít.

Podle obžaloby stál Berbr v čele organizované skupiny, která se v letech 2019 a 2020 podílela na zmanipulování deseti zápasů třetí a druhé ligy. Berbra státní zástupce viní z toho, že využíval svého dominantního postavení ve FAČR a ovlivňoval nasazování rozhodčích na utkání Slavoje Vyšehrad podle požadavků tehdejšího sportovního ředitele klubu Romana Rogoze. Vybraní sudí a delegáti, ale i jeden hráč a funkcionář konkurenčních klubů pak za úplatek pomáhali Vyšehradu k výhře, říká obžaloba.