Fotbalisté londýnského Arsenalu si v osmém kole Premier League na svém stadionu otevřeli gólovou střelnici.

Odnesl to Blackburn, kterému Gunners nasázeli plných šest gólů. Hosté ovšem v prvním poločase drželi krok, trefili se v něm do sítě domácích dvakrát.

Tomáš Rosický se opět objevil v základní sestavě Arsenalu. A rozhodně byl vidět. Když český reprezentant v 68. minutě opouštěl trávník, provázel ho hlasitý potlesk publika.

Zápas přitom pro domácí nezačal vůbec šťastně. Už ve čtvrté minutě se prosadil blackburnský Steven Nzonzi. Na jeho trefu odpověděl obránce Arsenalu Thomas Vermaelen.

Fanoušky Rovers znovu potěšil po půlhodině hry tečovanou střelou David Dunn. Hosté se ovšem z vedení těšili jen dvě minuty, pak se prosadil Robin van Persie. O chvíli později pak uzavřel účet rušné první půle ruský štírek Andrej Aršavin.

Po přestávce už padaly góly jen do brány Blackburnu. Svůj vynikající výkon podtrhl krásnou ranou kapitán Londýňanů Cesc Fabregas, pátou branku přidal Theo Walcott (který do hry naskočil místo Rosického) a v závěru se trefil i Nicklas Bendtner.

Nejočekávanějším zápasem osmého kola ale byla bitva Chelsea s Liverpoolem. V brance domácích tentokrát chyběl Petr Čech, který byl v minulém kole vyloučen, ale portugalský gólman Henrique Hilário ho nahradil více než spolehlivě.

Chelsea na Stamford Bridge vyhrála 2:0. Skóre otevřel po hodině hry Nicolas Anelka po krásné přihrávce od útočného parťáka Didiera Drogby. V samotném závěru utkání pak vítězství domácích pojistil Florent Malouda.

Chelsea se tak s jednadvaceti body osamostatnila na čele tabulky, před Manchesterem United má dvoubodový náskok. Liverpool je pátý se stejným bodovým ziskem jako čtvrtý Arsenal a šestý Manchester City.

ANGLIE, 8. KOLO

SOBOTA: Bolton - Tottenham 2:2 (3. Gardner, 69. Davies - 34. Kranjčar, 73. Čorluka), Burnley - Birmingham 2:1 (53. Fletcher, 62. Bikey - 90. Larsson), Wolverhampton - Portsmouth 0:1 (19. Yebda), Hull - Wigan 2:1 (50. Vennegoor of Hesselink, 68. Geovanni - 87. Sinclair), Manchester United - Sunderland 2:2 (51. Berbatov, 90.+3 vlastní A. Ferdinand - 7. Bent, 58. Jones).

NEDĚLE: Arsenal – Blackburn 6:2 (17. Vermaelen, 33. Van Persie, 37. Aršavin, 57. Fabregas, 75. Walcott, 89. Bendtner – 4. Nzonzi, 31. Dunn) – Tomáš Rosický odehrál za domácí 68 minut, Everton – Stoke City 1:1 (55. Osman – 50. Huth), West Ham – Fulham 2:2 (16. C. Cole, 90. Stanislas – 47. z pen. Murphy, 57. Gera, ČK: 41. Dikgacoi/Ful.), Chelsea – Liverpool 2:0 (60. Anelka, 90. Malouda).

Pořadí v čele: 1. Chelsea 21, 2. Manchester United 19, 3. Tottenham 16, 4. Arsenal 15, 5. Liverpool 15, 6. Manchester City 15.

Ronaldinho spasil Milán od další blamáže

Trápení fotbalistů AC Milán nemá konce. Slavný velkoklub se stále nemůže vyhrabat z výsledkové mizérie, která ho v úvedu sezony postihla. V neděli byl v Serii A nakonec rád za remízu 1:1 na půdě slabého Bergama, ačkoli hrál většinu zápasu přesilovku.

Bergamo vedlo od 21. minuty, kdy se prosadil Simone Tiribocchi. Milánští se pak dostali do tlaku, ale dlouho z něj nemohli nic vytěžit. Nepomohlo jim ani to, že šest minut před přestávkou viděl červenou kartu domácí Ivan Radovanovič.

Na trávníku se neobjevil Marek Jankulovski, na lavičce náhradníků začal také Ronaldinho. Ten ale nastoupil do druhého poločasu a v 83. minutě svým gólem zachránil pro Milán alespoň bod. Červenočerným přesto patří až dvanáctá příčka.

Dařilo se soupeři pražské Slavie z Evropské ligy. FC Janov zvítězil 3:1 na hřišti Boloně, i když skoro celý druhý poločas hrál o deseti bez vyloučeného Mesta. Janovští tak udržují kontakt s čelem tabulky, z pátého místa ztrácejí na vedoucí Inter tři body.

Stejný bodový zisk jako obhájce titulu má po nedělním zápase 7. kola druhý janovský klub Sampdoria. V případě domácího vítězství nad Parmou mohla jít Sampdoria dokonce do čela, ale pouze remizovala 1:1.

AS Řím doma otočilo zápas s Neapolí, výhru 2:1 zařídila dvěma trefami ikona římského klubu Francesco Totti. Večer pak Juventus prohrál 0:2 v Palermu. Stará dáma tak zůstala na třetím místě tabulky, v případě výhry přitom mohla jít do vedení o bod před Inter.

ITÁLIE, 7. KOLO

SOBOTA: Inter Milán - Udinese 2:1
(22. Stankovič, 90. Sneijder - 27. Di Natale), Bari - Catania 0:0.

NEDĚLE: Bergamo - AC Milán 1:1 (21. Tiribocchi – 83. Ronaldinho, ČK: 39. Radovanovič/Ber.) – Marek Jankulovski zůstal jen na lavičce hostů, Boloňa - FC Janov 1:3 (85. z pen. Di Vaio – 10. z pen. Kharja, 35. Sculli, 90. Zapater, ČK: 53. Mesto/Jan.), Cagliari – Chievo 1:2 (38. Matri – 41. a 71. Marcolini), Siena – Livorno 0:0 (ČK: 38. Marchini/Liv.) – Lukáš Jarolím zůstal jen na lavičce domácích, Fiorentina - Lazio Řím 0:0, AS Řím – Neapol 2:1 (37. a 63. Totti – 25. Lavezzi), Sampdoria Janov – Parma 1:1 (23. Pazzini – 30. Gallopa), Palermo – Juventus 2:0 (37. Cavani, 42. Simplicio) – Zdeněk Grygera za hosty nastoupil v 76. minutě.

Pořadí v čele: 1. Inter Milán 16, 2. Sampdoria 16, 3. Juventus 14, 4. Fiorentina 14, 5. FC Janov 13, 6. Chievo Verona 11.

Jarolím se trefil do sítě Herthy

V německé bundeslize se zatím daří Hamburku. Ambiciózní tým v neděli v Berlíně porazil tamní Herthu 3:1 a jen o skóre druhý za Leverkusenem. Berlínské vítězství si na trávníku vychutnal i kapitán HSV David Jarolím, který navíc vstřelil gól.

Hertha šla brzy do vedení díky Arne Friedrichovi, pak se jí ale začala na kopačky lepit smůla. Vyrovnáno bylo po vlastní brance stopera Kaka a i další trefy byly z kategorie laciných. Jak Jarolím, tak po něm Zé Roberto využili nedůrazu domácí obrany a skórovali prakticky do prázdné brány.

Nový kouč Herthy Friedhelm Funkel si tak svou bundesligovou premiéru moc neužil. Berlínský tým se potácí v krizi – prohrál posedmé za sebou (což je nejvíc v jeho historii) a v tabulce mu patří poslední osmnáctá příčka s pouhými třemi body.

V druhém nedělním zápase vyhrál Werder Brémy na hřišti Stuttgartu 2:0. O góly se postarali Claudio Pizarro (byl to už jeho pátý zásah do černého v sezoně) a Aaron Hunt. Domácí VfB po odevzdaném výkonu kleslo na třinácté místo, naopak Werder je čtvrtý s pětibodovou ztrátou na vedoucí Leverkusen.

„Vzadu jsme nehráli nic moc, dopředu také ne. Musíme se z toho rychle dostat,“ vrtěl hlavou kouč Stuttgartu Markus Babbel. „Jsem z mužstva zklamaný. Často jsem hráče chránil, teď ale musí začít plnit své povinnosti,“ dodal.

NĚMECKO, 8. KOLO:

SOBOTA:
Schalke - Frankfurt 2:0 (66. Asamoah, 90. z pen. Farfán) - útočník hostí Martin Fenin sledoval utkání z lavičky, Bayern - Kolín nad Rýnem 0:0, Bochum - Wolfsburg 1:1 (53. Hašemjan - 75. Džeko), Mohuč - Hoffenheim 2:1 (6. Ivanschitz, 11. Bance - 87. Ibertsberger), Leverkusen - Norimberk 4:0 (6. Kroos, 28. z pen. Rolfes, 34 Derdiyok, 68. Kieβling), Hannover - Freiburg 5:2 (7. Chahed, 10. Bruggink, 45. Haggui, 85. Konan, 90. Pinto - 35. Banovič, 82. Schuster) - za domácí hrál do 70. minuty útočník Jiří Štajner, za hosty celý zápas obránce Pavel Krmaš, Mönchengladbach - Dortmund 0:1 (38. Barrios).

NEDĚLE: Stuttgart - Brémy 0:2 (3. Pizzaro, 51. Hunt), Hertha Berlín – Hamburk 1:3 (9. Friedrich – 24. vl. gól Kaka, 38. Jarolím, 40. Zé Roberto) – David Jarolím odehrál za hosty celý zápas, David Rozehnal zůstal jen na lavičce.

Pořadí v čele: 1. Leverkusen 20, 2. Hamburk 20, 3. Schalke 16, 4. Brémy 15, 5. Hoffenheim 14, 6. Mohuč 14.

Realu chyběl Ronaldo a poprvé prohrál

Jako nůž máslem procházeli fotbalisté Realu Madrid novým ročníkem nejvyšší španělské soutěže. Až do neděle. To si po pěti výhrách v řadě přijeli do Sevilly pro překvapivou porážku. Domácí pokořili slavný Bílý balet 2:1.

V sestavě madridského týmu chyběl hvězdný Cristiano Ronaldo, který si ze zápasu Ligy mistrů proti Marseille odnesl zranění kotníku. A Portugalcova střelecká potence Realu výrazně scházela.

Za Sevillu se trefil v 33. minutě hlavou Jesus Navas. V úvodu druhého poločasu sice přišlo vyrovnání, o které se postaral Pepe, vítěznou branku však vstřelil další povedenou hlavičkou domácí záložník Renato.

Dalším gólům Sevilly zabránil skvělými zákroky brankář Iker Casillas. Hvězdný soubor kouče Manuela Pellegriniho tak teď na dosud suverénní Barcelonu ztrácí tři body, stejně jako Real je na tom Sevilla.

Nejbližší soupeř pražské Slavie v Evropské lize Valencie si těsným vítězstvím 1:0 na půdě Santanderu vybojovala tři body. Jediným střelcem byl náhradník kanonýra Davida Villy, srbský čahoun Nikola Žigič.

ŠPANĚLSKO, 6. KOLO:

SOBOTA: Tenerife - La Coruña 0:1
(61. Colotto), Barcelona - Almería 1:0 (31. Pedro), Atlético Madrid - Zaragoza 2:1 (2. Jurado, 66. Lopez - 71. z pen. Ewerthon) - za domácí hrál celý zápas obránce Tomáš Ujfaluši.

NEDĚLE: Getafe - Pamplona 2:1
(55. Diaz, 76. Leon - 62. Aranda), Gijón - Mallorca 4:1 (64. a 68. Miguel, 58. Moran, 82. Bilič - 12. Marti z pen.), Valladolid - Bilbao 2:2 (60. Costa, 75. Nivaldo - 10. Laskurain, 77. Munain), Villarreal - Espaňol Barcelona 0:0, Xerez - Málaga 1:1 (46. Armenteros - 83. Obinna), Santander – Valencia 0:1 (61. Žigič), Sevilla – Real Madrid 2:1 (33. Navas, 66. Renato – 49. Pepe).

Pořadí v čele: 1. Barcelona 18, 2. Real Madrid 15, 3. Sevilla 15, 4. Deportivo La Coruňa 12, 5. Valencia 11, 6. Mallorca 10.