Ovšem ne definitivně: sedmatřicetiletou legendu čeká ještě jeden zápas, kdy předvede své fotbalové umění. Někdejší kapitán české reprezentace, bývalá hvězda Arsenalu, se připravuje na červnovou rozlučku s kariérou. „Bude emotivní. Vím to,“ dodal sparťanský odchovanec na včerejším setkání s novináři.

Bude rozlučka posledním velkým zápasem Tomáše Rosického?
Ano. Jsem registrovaný v Šestajovicích, ale tam to asi bude jiné. (úsměv)

O návratu tedy vůbec nepřemýšlíte? Sparta už takový jeden comeback kdysi zažila, na jaře roku 1995 se zčistajasna převlékl ze saka Jozef Chovanec, tým zvládl derby a pak slavil titul…
Nemyslím si, že se to v téhle době může opakovat. Jozef Chovanec hrál v době, kdy byl fotbal pomalejší. Pokud se nemýlím, tehdy ho navíc trenéři dali na pozici stopera.

Emeryho předchůdce Arséne Wenger
Trenér Wenger po sezoně u Arsenalu skončí. Po dvaadvaceti letech

Už netrénujete?
Ne. A tak budu rád, když zvládnu svou rozlučku. Nedokážu si představit, že bych uběhal dvanáct kilometrů v záloze.

Ale vypadáte pořád fit…
Občas si jdu zaběhat. Jinak bych nakynul.

Opravdu vás nesvrbí nohy, když si hráči berou míč a blíží se výkop?
V den zápasu ano, to mi nohy hrají. Šel bych si kopnout… Ale potom si uvědomím, co vše jsem pro to musel dělat. Dennodenní cyklus. Posilovna… Tu jsem nesnášel, ale musel jsem cvičit, jinak bych nemohl hrát na takové úrovni. Víte, tréninky s mužstvem pro mě fotbalový den zdaleka nekončil. 

Máte teď alespoň více času na rodinu, na věci, které jste si předtím odpíral?
Časově je role funkcionáře podobně náročná jako hráčská. Každý den jezdím na Spartu. Akorát nechodím do kabiny do přízemí a jdu o patro výš do kanceláří.

Neříkáte si: měl jsem si dát na chvíli pauzu?
Ne. Skočil jsem do toho hned a nelituju. Zpětně, když to vidím, myslím, že jsem udělal dobře. 

Asistent Ladislav Onofrej v roli kouče v zápase Sigmy s Baníkem
Kouč Onofrej k novinářům: Jestli je vaším účelem nás nas*at, děláte to správně

Co vás jako funkcionáře nejvíc zaskočilo?
Spousta věcí. Vezměte si, co vše se na Letné událo. Na to, jak krátkou dobu to dělám, jsem toho zažil dost.

Hlavně výměnu trenéra…
Na týmu je vidět herní progres. Kvůli tomu přišel Pavel Hapal. Jsme na dobré cestě, ale musíme být ještě lepší. Toho jsme si vědomi my i hráči. Pořád máme výkyvy v určitých fázích.

Jste spokojený?
Sparta mi začíná dělat radost. Věřím, že jsme na dobré cestě.

S žádostí o spolupráci vás kontaktovala také fotbalová asociace. Co říkáte na šanci zapojit se do sportovní rady?
Vážím si jí, bavíme se o ní. Ale není to jednoduché hlavně kvůli času. Zatím nevím, jak se rozhodnu…

Nicméně asi by vám nevadilo pomoci české reprezentaci? 
Samozřejmě. Rád bych také českému fotbalu pomohl. Všem ukázal, co jsem se v cizině naučil.

Rozlučka: 9. června, 17.00, Letná
Tomáš Rosický se loučí s hráčskou kariérou ve Spartě.Zdroj: Deník / Ladislav AdámekTomáš Rosický (pod značkou TR10) chystá rozlučku s kariérou na 9. června. „Nečekal jsem, že kolem ní bude tolik starostí,“ prozradil záložník s přezdívkou „Malý Mozart“, jenž dal sbohem fotbalu v prosinci minulého roku.

Scénář akce, která se uskuteční na Letné, je už jasný. Střetnou se dva týmy: jeden utvoří parťáci Rosického z reprezentace, druhý je určen výhradně spoluhráčům Rosického z jeho klubové historie. Někdejší středopolař by měl hrát postupně za obě mužstva. Vyloučen není ani start jeho otce, bratra či syna.

Fanoušci se každopádně mohou těšit na známá jména z let minulých. Avšak do Prahy by mohly přijet i hvězdy současnosti. Kdo třeba? „Jako prvnímu jsem volal Cesku Fabregasovi,“ řekl Rosický. Fabregas je jeho velký kamarád, působí v Chelsea hlavní otázkou zůstává, zda se ještě náhodou neobjeví v kádru španělské reprezentace pro MS. „Dále mi účast přislíbil Mathieu Flamini, rád bych viděl i Santiho Cazorlu, dorazí Dede a další Brazilci…“ Leč jsou i tací, kteří odmítli. Třeba německý stoper Per Mertesacker bude onu sobotu na svatbě za svědka. Vladimír Šmicer nebo Tomáš Ujfaluši si prý zase domluvili unikátní golf.

Vstupenky (za 350 a 550 korun) byly dnes uvolněny do prodeje. Jako první si je mohli pořídit sparťané (držitelé permanentek). Posléze se dostane i na zbývající část veřejnosti. Čeká se, že bude vyprodáno do posledního místa. Sektory jsou vyhrazeny i pro zahraniční fandy. Spartu kontaktovali zájemci z Německa (Dortmund) a Anglie (Arsenal), do Prahy údajně chtějí přijet i Číňané a Japonci.

Milan Fukal na archivním snímku
Cizinci ve Spartě? Nedomyšlený projekt, myslí si bývalý fotbalista Milan Fukal