Ostatní opory v čele s brankářem Petrem Čechem budou trenérovi Michalu Bílkovi k dispozici. Bílek devatenáctičlennou nominaci, ve které není žádný nováček, oznámil na dnešní tiskové konferenci.

Zápas s Ukrajinou je pro český výběr posledním testem před zářijovým startem kvalifikace o postup na mistrovství světa. Češi kvalifikaci zahájí 8. září v Dánsku.

K duelu ve Lvově tak kouč Bílek vzhlíží s velkou důležitostí. "Budeme chtít nastoupit v co možná nejsilnější sestavě. Zápas bereme se vší vážností, nechceme dopustit to, co se stalo loni v srpnu v Norsku, kde jsme vyhořeli," připomněl Bílek loňský srpnový přípravný duel v Oslu, kde Češi podlehli 0:3 a pak se na ně valila kritika.

Oproti červnovému mistrovství Evropy, kde Bílkův tým vypadl ve čtvrtfinále s Portugalskem, v reprezentaci chybí čtyři hráči: mimo je kromě Rosického i další dlouhodobý "marod" Tomáš Necid, kterého se zraněným kolenem čeká několikaměsíční pauza. Do nominace se nyní nedostal stoper Herthy Berlín Roman Hubník a reprezentační kariéru už ukončil útočník Milan Baroš.

Bez zraněných talentů Chramosty s Krejčím

Bílka mrzí, že na Ukrajinu nemůže vzít zraněné mladé talenty Ladislava Krejčího ze Sparty a mladoboleslavského útočníka Jana Chramostu. Ti si tak mohli v reprezentaci odbýt debut. "Je škoda, že vypadli, chtěli jsme je vyzkoušet. Ale oba musejí nějaký čas počkat, až se uzdraví," uvedl Bílek na adresu dvou opor z reprezentační jednadvacítky. Krejčí si minulý týden vykloubil rameno a jeho pauza by neměla být dlouhá, Chramosta po operaci zkříženého vazu v koleně vypadl na několik měsíců.

Právě Chramostova absence Bílka zvlášť mrzí, po odchodu Baroše a zranění Necida jsou nyní v nominaci pouze dva "klasičtí" útočníci Tomáš Pekhart s Davidem Lafatou. "V útočné formaci teď opravdu jsou problémy. Zaskočit může Rezek, který je univerzálním hráčem. Ale je pravda, že hodně útočníků se nyní do reprezentace může probít," prohlásil Bílek. Pozorně prý bude sledovat sparťana Václava Kadlece, Libora Kozáka z římského Lazia a mladoboleslavského Lukáše Mageru. "Ale všichni musí hrát pravidelně a střelecky se prosazovat," uvedl Bílek.

Bílek: Rosického stav není dobrý

Netěší jej ani další výpadek kapitána Rosického. Ten je mimo hru kvůli poraněné šlaše od 12. června, kdy na Euru nedohrál duel s Řeckem. Podle Bílka je jisté, že Rosický nebude k dispozici ani na začátku kvalifikace v Dánsku.

"Tomášův stav nyní není dobrý. Pokud se k nám připojí po zápase v Dánsku, budeme jedině rádi," řekl Bílek. S Rosickým, který po ME zvažoval i svoji další budoucnost v národním týmu, ale dál počítá. "Tomáš mi nenaznačoval něco o svém konci v reprezentaci. Mrzí ho, že je znovu zraněný, ale doufám, že potom bude pokračovat dál," poznamenal Bílek.

Reprezentace se sejde příští pondělí, v úterý odletí na Ukrajinu.

ČTĚTE TAKÉ: Pešice a Galásek jsou novými asistenty u reprezentace

Nominace české fotbalové reprezentace na přípravný zápas na Ukrajině:

(Post/Jméno a příjmení/Klub/Počet startů/Branky)

Brankáři:
Petr Čech (Chelsea) 94/0
Jaroslav Drobný (Hamburk) 6/0
Jan Laštůvka (Dněpropetrovsk) 1/0

Obránci:
František Rajtoral (Plzeň) 5/0
Tomáš Sivok (Besiktas) 30/3
Theodor Gebre Selassie (Brémy) 14/0
Michal Kadlec (Leverkusen) 38/8
Marek Suchý (Spartak Moskva) 4/0
David Limberský (Plzeň) 12/0

Záložníci:
Petr Jiráček (Wolfsburg) 12/3
Tomáš Hübschman (Šachtar Doněck) 47/0
Daniel Kolář (Plzeň) 13/1
Jaroslav Plašil (Bordeaux) 75/6
Jan Rezek (Famagusta) 16/3
Vladimír Darida (Plzeň) 3/0
Václav Pilař (Wolfsburg) 13/3
Milan Petržela (Augsburg) 11/0

Útočníci:
David Lafata (Jablonec) 19/3
Tomáš Pekhart (Norimberk) 9/0