Opavský fotbalový rozhodčí Andreas Drastík byl po konci uplynulého ročníku vyřazen z listiny sudích, kteří rozhodují zápasy v obou nejvyšších profesionálních soutěžích.

A to přesto, že mu nebyla komisí rozhodčích v posledních pěti letech ani jednou pozastavena delegace – to znamená, že nebyl trestán za chybné verdikty.

Je rozhořčen a momentálně je blízko odchodu z celého fotbalového hnutí. „Pokud se nic nezmění, končím. V tuto chvíli jsem skutečně rozhodnutý z fotbalu odejít,“ říká dlouholetý sudí a také místopředseda opavského okresního fotbalového svazu.

V červnu jste byl vyškrtnutý z listiny rozhodčích pro profesionální soutěže. Bylo vám sděleno, za co konkrétně jste byl suspendován?

Bylo mi jen písemně sděleno, že jsem nebyl zařazen na listinu rozhodčích pro první a druhou ligu, a že jsem k dispozici pro svazovou řídící komisi na Moravě.

Jsou ty důvody pro vás srozumitelné a dokážete se s nimi vyrovnat?

Protože důvody znám jen z e-mailu Martina Pařízka, který je v současnosti členem komise rozhodčích, a z vyjádření v novinách, tak mohu říci, že jsou to jen výmysly. Jejich vysvětlení, že jsem údajně neměl fyzickou kondici, je naprostá lež. Naopak při testech jsem patřil vždy do skupiny lepších. A kdybych ty problémy měl, proč mě nepozvali na komisi, nebo mi nezastavili delegaci? Já měl delegace na zápasy pořád, dokonce i v posledním kole. Takže prostě si něco vymysleli a čekali, že budu zticha.

V rozdmýchané kauze se objevují nejrůznější jména. Hodně se mluví třeba o sekretáři komise rozhodčích Josefu Krulovi…

Asi bych to řekl takto: Krula je člověk, který chce řídit vše. Ten, kdo není na jeho straně, má smůlu, toto se dá lehce dokázat. Když se zpětně podíváte na delegace, zjistíte, že jeden rozhodčí má z šestnácti kol sedmnáct delegací k zápasům, a naopak druzí mají třeba jen dvanáct. A to neměli žádný trest. To přece není normální. Mezi častěji obsazovanými sudími jsou ti, kteří kamarádí s Josefem Krulou a Janem Zahradníčkem. To asi není náhoda. Nebo je? A ještě jedna perlička: byl jsem u toho, když jeden vlivný funkcionář údajně prohlásil: „Kdo neplatí, u Kruly nepíská!“

Jemu údajně vadí vaše přátelství se členem výkonného výboru ČMFS Petrem Kašným.

Toto je holý fakt. Petr Kašný jim viděl přes mé informace do karet. Petra znám dobře, chce dělat pro fotbal, a ne z něj brát jako ostatní. Stačí se podívat na naši práci v Opavě, kterou dokonce i Ivan Hašek pochválil.

Podivná kauza HP Tronic

Máte pocit, že ve spojení se jménem Petra Kašného jde také o jiný problém – znemožnění firmě HP Tronic dodávat techniku potřebnou pro školení rozhodčích?

V tom vidím hlavní důvod. Jestliže si komise vybere firmu na dodání notebooků a dataprojektorů za 1,8 milionu korun, a Kašný jim to překazí tím, že udělá oficiální výběrové řízení přes svaz, do kterého se údajně firma HP Tronic ani nepřihlásila. Není to divné? Já si myslím, že je. Hodně divné!

Jakou roli v této zakázce hraje Martin Pařízek?

Pan Pařízek dělá ve firmě HP Tronic. Ale perlička je v tom, že tuto zakázku měl údajně na starosti jeho spolupracovník z firmy pan Paták, který pískal třetí ligu. Umístil se na jednom z posledních míst, a přesto postoupil do ligy. Byl zkoušený v MSFL jako hlavní rozhodčí, do ligy však postoupil jako asistent. Nepřipadá vám to jako náznak korupce? Mně ano.

V jiných médiích se do vás opřel i šéf rozhodčích Luděk Marcela. Že prý nemáte důkazy, a jen kopete kolem sebe.

Jaké chce důkazy… Stačí se podívat na tresty rozhodčích – stále tam jsou, obsazení – toto vše lze dohledat. Nejde tady o to, abych já sháněl důkazy. Ty jsou na stole a vyjádřit by se k nim měli na svazu. Trestat by neměl Marcela, ale potrestaná by měla být jeho komise v čele s ním!

Souhlasíte s jeho názorem, že jste se zhoršil, a proto vás potkal sestup?

Nesouhlasím. V ničem jsem se nezhoršil. Teoretické testy mám vždy jedny z nejlepších – stále vždy maximálně s jednou či dvěma chybami. Ve fyzických testech patřím vždy mezi lepší průměr. Nikdy se nastalo, že bych nezaběhl. V zápasech za posledních devět roků jsem dostal jediný trest. Před pěti lety. Tak v čem jsem se tedy zhoršil? Asi v komunikaci s Krulou a Pařízkem. Jinak si to rozumově vysvětlit nedokážu.

Poslal důkazy, Hašek ale mlčí

Se svými pocity jste se svěřil i předsedovi svazu Ivanu Haškovi. Dostalo se vám od něj nějaké odpovědi?

Zatím ne. Měl mi poslat e-mail, ale ten nedošel. Zase jen z novin se dozvídám, že chce důkazy. Copak mu všechno, co jsem popsal, nestačí?

Z vašich výpovědí je cítit, že jste poněkud otrávený. Máte vůbec ještě chuť ve fotbale dál působit?

Ne. Pokud se nic nezmění, končím. V tuto chvíli jsem skutečně rozhodnutý z fotbalu odejít. A to nejen jako rozhodčí, ale také z pozice místopředsedy okresního fotbalového svazu v Opavě. Problém je totiž také v tom, že někteří lidé, které jsem jmenoval, se teď snaží ten popsaný problém směrovat úplně jinam. Ono to ale není z mého pohledu namířeno na rozhodčí, jako spíše na tu komisi rozhodčích. Ale na druhé straně musím říct, že mnozí kolegové mě povzbuzují. Ať už soukromě, nebo i veřejně.