"Národní fotbalové federace jsou stejně jako já v naprosté většině případů pro rozšíření počtu účastníků světového šampionátu," uvedl Infantino na sportovní konferenci v Dubaji.

Proti návrhu se naopak před pár dny postavila Asociace evropských fotbalových klubů ECA, která dokonce zaslala Infantinovi dopis, v němž ho žádá, aby od nápadu upustil. S rozšířením počtu účastníků závěrečného turnaje nesouhlasí třeba ani kouč úřadující mistrů světa Němců Joachim Löw.

Přesto je pravděpodobnější, že návrh spíše bude schválen. FIFA o něm bude diskutovat 9. a 10. ledna na zasedání v Curychu. Pokud by změna prošla, vstoupila by v platnost zřejmě od roku 2026.

ČTĚTE TAKÉ: Infantinův sen? Ještě světovější mistrovství světa

Nejatraktivnější varianta? 48 týmů

Z pěti navrhovaných systémů podporuje Infantino formát 16 skupin po třech účastnících, který byl nejlépe hodnocen i podle interní analýzy FIFA. Každý tým by odehrál minimálně dva zápasy a následně by dva nejlepší celky z každé skupiny postoupily do vyřazovací fáze.

"Varianta se 48 týmy je finančně nejatraktivnější. Navíc by byl navrhovaný systém turnaje dohrán ve stejném termínu jako současný formát s 32 týmy," prohlásil Infantino, který chce chystaným rozšířením počtu účastníků zvýšit zisky šampionátu a přinést na turnaj co nejvíce zemí.

Využití videa slavilo úspěch

Infantino si zároveň na konferenci pochvaloval, že se na nedávném mistrovství světa klubů vydařil experiment s videozáznamem. Sudí tuto novinku mohli poprvé na velké akci využít při posuzování sporných situací. Viktor Kassai na základě videozáznamu odpískal penaltu, paraguayskému rozhodčímu Enriquemu Cáceresovi zase opakovaný záběr potvrdil, že skórující Cristiano Ronaldo nebyl v ofsajdu.

"Bylo to velmi pozitivní a věřím, že tento systém bude použit na světovém šampionátu v Rusku v roce 2018," prohlásil šestačtyřicetiletý funkcionář.