Fotbalisté Slovenska to dokázali. Splnili si sen a poprvé v historii se podívají na mistrovství Evropy. Nevyzpytatelné baráži se svěřenci trenéra Jána Kozáka vyhnou díky vítězství nad Lucemburskem 4:2, po kterém ve skupině C skončili druzí před Ukrajinou. Ta padla s obhájci titulu ze Španělska 0:1.

Slováci potřebovali k postupu získat stejně bodů jako Ukrajina. Lucembursko jim vzdorovalo až do 24. minuty, poté se však trefil Hamšík a rozjel kanonádu. Brzy na něj navázali Nemec a Mak a zdálo se, že jim vítězství neunikne.

Jenže po pauze Lucembursko zabojovala a přichystalo pořádné drama. V 61. minutě překonal brankáře Plzně Kozáčika Mutsch a za čtyři minuty snížil na rozdíl jediného gólu z penalty Gerson. Slováci se tak strachovali o výsledek do samého konce. Uklidnil je až v nastavení čtvrtou brankou Hamšík.

Jeho mužstvo si tak zahraje na druhém velkém turnaji. V roce 2010 si vychutnalo atmosféru mistrovství světa.

Španělé, kteří už měli účast na Euru jistou, nasadili proti Ukrajině i několik méně zkušených mladíků. A kouč Vicente del Bosque mohl být spokojený. Jeden z nich, Mario Gaspar, rozhodl svým gólem o výhře.

Rusko uspělo, Švédsko jde do baráže

Postupové matematika byla pro Rusko jasná. K přímému postupu muselo v závěrečném zápase proti Černé Hoře vyhrát. A úkol hostitel příštího mistrovství světa splnil. Skóre otevřel ve 33. minutě po centru Denisova Kuzmin a radoval se tak z prvního reprezentačního gólu. Za čtyři minuty přidal druhou branku Kokorin.

I Švédsko ještě pomýšlelo Euro, jenže vítězství Ruska jejich plány zhatilo. Seveřany poslal do vedení proti Moldavsku osmou trefou v kvalifikaci hvězdný kapitán Zlatan Ibrahimovic, o druhý gól se postaral Zengin. Ani pátá výhra však nezměnila nic na tom, že Švédsko bude muset o ME zabojovat v listopadové baráži.

Bez porážky prošli kvalifikací Rakušané, když získali 28 bodů z možných 30. Se svými fanoušky se rozloučili vítězstvím nad Lichtenštejnskem 3:0. Zápas řídil český rozhodčí Miroslav Zelinka.

Ještě s úchvatnější bilancí vyhrála skupinu Anglie. Svěřenci trenéra Roye Hodgsona neztratili ani bod a stali se teprve třetím týmem, kterému se to v kvalifikaci ME podařilo. Dosud byli stoprocentní jen Češi (2000) a Němci (2012).

V „anglické" skupině si nakonec zajistilo baráž Slovinsko, které zvítězilo v San Marinu 2:0.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina C:

Kyjev: Ukrajina - Španělsko 0:1 (0:1)
Branka: 22. Mario Gaspar. Rozhodčí: Mažič (Srb.).

Lucemburk: Lucembursko - Slovensko 2:4 (0:3)
Branky: 61. Mutsch, 65. Gerson z pen. - 24. a 90.+1 Hamšík, 29. Nemec, 30. Mak. Rozhodčí: Drachta (Rak.).

Vilnius: Litva - Anglie 0:3 (0:1)
Branky: 29. Barkley, 35. vlastní Arlauskis, 61. Oxlade-Chamberlain. Rozhodčí: Hansen (Dán.).

Tallinn: Estonsko - Švýcarsko 0:1 (0:0)
Branka: 90.+4 vlastní Klavan. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

Serravalle: San Marino - Slovinsko 0:2 (0:0)
Branky: 54. Cesar, 75. Pečnik. Rozhodčí: Stavrev (Mak.).

1. Anglie 10 10 0 0 31:3 30
2. Švýcarsko 10 7 0 3 24:8 21
3. Slovinsko 10 5 1 4 18:11 16
4. Estonsko 10 3 1 6 4:9 10