Gentleman. Osobnost. Génius. A takových přirovnání by se k někdejšímu záložníkovi Manchesteru United Ryanu Giggsovi dalo vytvořit ještě několik. V pátek jej měly vítat plné ochozy pražského Edenu, avšak trenér národního týmu Walesu nedorazí.

Proč? Kromě svých sexuálních úletů a nevěr nyní pro změnu čelí obvinění z napadení dvou žen.

Vyloučený Glen Kamara z Rangers v utkání se Spartou.
Rasismus ve skotské lize. Kamerunský reprezentant se stal terčem nadávek

S United kdysi získal třináct titulů, odehrál za ně skoro 1000 zápasů. Giggs měl pověst fotbalového gentlemana a poněkud introvertního génia, který na hřišti odevzdal duši, ale mimo něj se často uzavřel zcela do sebe. S nikým o svém soukromí příliš nemluvil. Fanouškům zamával, novinářům rychle sdělil své pocity ze zápasu a poté se rychle odporoučel pryč.

Dnes už není divu, proč se velšský fotbalista nepouštěl do žádných detailů. Tak jak na place uměl zamést se všemi protiútoky soupeře, před svým vlastním prahem to nikdy nedokázal. Jeho pověst slušňáka se během let začala postupně rozpadat. Sexuální aféry se začaly řítit do světa jako vlna tsunami.

Listopadový incident jako dozvuk série aférek

Fotbaloví nadšenci si jistě vzpomenou na Giggsův nedávný incident, kdy byl v listopadu loňského roku obviněn z napadení své přítelkyně Kate a jedné další ženy. U soudu sice vlastní vinu popřel, ale ani složená kauce a vyhnutí se vazbě nezabránilo dočasnému odchodu z trenérské lavičky Walesu. A tak stejně jako v březnové bitvě půjde i do pátečního zápasu s Českem jako hlavní trenér jehobývalý asistent Robert Page.

Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý.
Euro, covid? Co může za to, že se bortí český národní tým

„Ryan tu sice není, ale hráči vědí, co po nich chce. Voláme spolu každý den a stále se držíme jeho představ,“ pronesl „nový“ kouč národního týmu.

Kdyby nedávná aféra byla pouhým zkratem v hlavě bývalého fotbalisty, tak nad ní asi každý mávne rukou. Giggs a průšvihář? To jste se asi spletli. Ten, který celou kariéru nosil nálepku hrdiny a nedostal jedinou červenou kartu?

Světě div se, realita je krutější, než se může zdát. Všechno to začalo v květnu roku 2011. Tehdy se ještě proháněl po hřišti slavného Old Traffordu, když se objevila zpráva, že svou manželku Stacey (má s ní dvě děti) vícekrát podvedl s hvězdou britské reality show. Fanoušci nevěřili, ale vše potvrdil důkaz o tom, že se fotbalista snažil milenku umlčet pořádně tučným úplatkem ve výši 150 tisíc liber.

Na hřišti zbožňovaný, v soukromí nenáviděný

Neuběhly však ani dva měsíce a přišel definitivní pád na dno. Do médií totiž promluvila Natasha, manželka Giggsova bratra Rhodriho, která se veřejně přiznala k tomu, že s majitelem dvou titulů z Ligy mistrů udržovala osmiletý milostný poměr.

Eric Cantona v dobách své největší slávy v Manchesteru United.
Když fotbalista zkope diváka. Prokletý poeta Cantona litoval, že mu nenandal víc

Zrada. Nebo spíše velezrada. „Jak jsi mi to mohl udělat? Jsi lhář a zrádce,“ prohlásil Giggsův bratr Rhodri. A k někdejšímu záložníkovi se rázem otočila zády celá jeho rodina. A v roce 2016 i jeho žena…

„Stydím se za něj. Tak moc, že ani nechci vyslovit jeho jméno. Měl bych být hrdý táta, alenemůžu. Když ho vidím v televizi, hned přepínám,“ nešetřil potížistu ani jeho vlastní otec Danny, někdejší reprezentant Walesu v ragby.

Giggsova velká slabost? Jednoznačně ženy. Bratr Rhodri jej dokonce později označil zanevyléčitelného závisláka na sexu. A v poslední době se to všechno trenérovi Walesu bortí jakodomeček z karet. Nestihl očekávané EURO, v koronavirové pandemii navíc přišel o spoustu peněz a nyní má na krku hrozbu vězení.

Taková to byla modla. Jeho kličky, skvostné přihrávky a neutichající lásku k fotbalu obdivoval celý svět. S Manchesterem United spojil dlouhých 23 let, v divoké éře na přelomu tisíciletí si dokázal udržet status slušného chlapce. „Vnímal jsem svou slávu, ale žádnou pozornost jsem nikdy nevyhledával. Své soukromí jsem si vždy hlídal,“ řekl jednou Ryan Giggs. A my už asi víme, kde bude ten zakopaný pes…