Posuďte sami: Na domácí straně Arkadiusz Milik, člen famózní sestavy Neapole, Krzysztof Piatek, další „Ital“ z Janova, na nějž se prý ptá i slovutná Barcelona. A pak samozřejmě sám velký Robert Lewandowski, superhvězda Bayernu Mnichov.

Varianty pro fotbalovou reprezentaciČeši přijedou s Patrikem Schickem, jenž si velké jméno vykopal v Itálii, ale už skoro rok a půl paběrkuje v AS Řím. Záda mu bude krýt Martin Doležal, osmadvacetiletá opora Jablonce. Jenže také muž, který se dostal do nominace z nouze. Vůbec to nečekal, ještě v neděli po zápase s Bohemians, jimž dal dva góly, říkal: „Těším se, jak si užiju volno se synem.“ V pondělí už se poprvé v životě hlásil na srazu.

„Střílí góly, Jablonec hraje dobře,“ glosoval rozhodnutí trenér Jaroslav Šilhavý. Jsou to spíše diplomatická slova. Doležal dal v jedenácti ligových zápasech sedm branek, ve čtyřech duelech Evropské ligy se netrefil. Nikdy v kariéře se nedostal na deset zásahů v ročníku.

„Útočníků máme málo, vidím to i v devatenáctce,“ řekl Jan Koller, historicky nejlepší střelec národního mužstva, který nyní dělá právě u reprezentace do devatenácti let takzvaného patrona.

Je to tak. V Evropě nepravidelně naskakuje Schick (v Serii A dal zatím jeden gól) a v Premier League se roz- koukává Matěj Vydra (Burnley, dvě branky), kterého kouč Šilhavý ale využije jako člena středové formace na jednom z křídel.

Český útok v krizi

Nedostatek je viditelný také v lize. Plzeň horko těžko nahrazuje zraněného Krmenčíka, jeho náhradníci Tomáš Chorý s Jakubem Řezníčkem jsou druhá garnitura. „Chorý nemá koncovku tak silnou jako Krmenčík,“ uznal i plzeňský trenér Pavel Vrba.

Slavia je po zranění Stanislava Tecla také v úzkých, Spartu táhne Benjamin Tetteh, mladík z Ghany. Ale pozor, tady by mohla být naděje. Do hry se vrací jedenadvacetiletý Matěj Pulkrab. V tabulce střelců není mezi nejlepší pětkou ani jeden český útočník jen záložník Michal Trávník z Jablonce.

Český útok je zkrátka v krizi. A výhled rozhodně není optimistický.