Fotbalisté Paris Saint-Germain Lionel Messi (vlevo) a Neymar se radují z gólu.Zdroj: ČTK/AP/Christophe Ena
Když ne letos, tak už snad nikdy. Naděje mnichovského kanonýra Roberta Lewandowského na triumf v letošním ročníku Zlatého míče byly téměř na spadnutí. Rodák z Varšavy si doslova podmanil gólový účet evropských útočníků a střemhlav mířil za svým prvním oceněním. Jenže při vyhlášení přišel šok. Roberte, smůla. Král je jenom jeden. Jmenuje se Lionel. Lionel Messi.
Malý génius z Argentiny, který sedmou trofejí v kariéře zcela zastínil veškerou fotbalovou konkurenci a stal se nejúspěšnějším z nejúspěšnějších. Dostal však ocenění po právu, nebo ne? Fotbalový svět se rázem rozdělil na dva znepřátelené tábory. Jeden stál za výhrou Poláka, ten druhý zase obhajoval jedinečnost nyní už pařížské modly.
Jedno však zůstalo i navzdory spekulacím jisté: Messi je zkrátka král. Vyhrát anketu hned sedmkrát, to se ještě nikomu nepovedlo. Poprvé si pro cennou trofej dokráčel v roce 2009, od té doby se o královský prsten přel s portugalským kolegou Cristianem Ronaldem. A v každém roce, co zvítězil, posouval hranice nemožného dál a dál. A fotbalový svět dodnes jenom žasne.

1. Rok 2009 a suverénní úvodní triumf
Nejlepším hráčem uplynulého ročníku byl vyhlášen Lionel Messi z Barcelony.Zdroj: REUTERS/Sebastien Nogier
Tento rok se Messimu povedlo snad úplně všechno. S katalánským velkoklubem vyhrál slavnou Ligu mistrů, triumfoval rovněž na domácí scéně jak v lize, tak i poháru. S devíti brankami se stal nejlepším střelcem bojů o ušatý pohár, s 23 zásahy ovládl také tabulku střelců španělské La Ligy. Fotbalový svět měl tehdy jasno: tento chlapík zkrátka nemá žádnou konkurenci.
Do elitní trojice se k němu přidali Cristiano Ronaldo se současným trenérem Barcelony Xavim, ale ti se na galavečeru pasovali do role obyčejných figurek. Lionel Messi zvítězil rekordním rozdílem, získal 473 bodů z celkových 480 možných. Stal se tak vůbec prvním Argentincem, který tuto cenu obdržel. A na podzim ještě pomohl své zemi k postupu na mistrovství světa.
2. Rok 2010 a překvapivá obhajoba prvenství
Zlatý míč FIFA pro nejlepšího fotbalistu světa za rok 2010 získal Lionel Messi.Zdroj: ČTK
Jestli byl Messiho první triumf v anketě Zlatého míče absolutní jistotou, tak o rok později bylo jeho prvenství spíše velkým překvapením. Barceloně sice přispěl k zisku ligového titulu, ale jinak se sezona Katalánců příliš růžově nevyvíjela. Triumf v Lize mistrů ztratili překvapivou porážkou s milánským Interem, pohárový zisk předali naopak do rukou rivalů z Realu Madrid.
A ve fotbalovém světě se tak rýsovalo vícero jmen, které zkrátka Argentincovo geniální umění tentokrát předčili. Zejména dva malí šikulové, paradoxně Messiho spoluhráči z Barcelony. Duo neuvěřitelných záložníků Xavi Hernandéz a Andrés Iniesta hrálo klíčovou roli nejen na klubové scéně, ale rovněž při zlaté cestě Španělska na světovém šampionátu v Jižní Africe. Ani to však na výměnu stráží nestačilo, Lionel Messi své královské křeslo s přehledem obhájil.
3. Rok 2011 ve znamení zlatého hattricku
Lionel Messi získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu planety. Nejlepší fotbalistkou je Homare Sawaová.Zdroj: ČTK/AP/Michael Probst
Tento fotbalový rok je dodnes považován za možná nejúspěšnější v historii katalánského giganta. Barcelona si v roce 2011 dokráčela pro titul v Lize mistrů, triumf ve španělské lize, zvítězila v evropském i španělském Superpoháru a ovládla nakonec i mistrovství světa klubů. A v této jedinečné jízdě sehrál klíčovou roli, kdo jiný než argentinský génius z Rosária.
Ve švýcarském Curychu nezaujal jenom třetím triumfem v řadě, ale také naprosto výstředním tmavě červeným oblekem. Avšak s již dobře známým úsměvem na tváři poté převzal další zlatý klenot do své sbírky. Za sebou nechal již tradiční soupeře, kromě truchlícího Ronalda i kamaráda Xaviho, kterému Messi vzdal ten večer velký holt. Dobře totiž věděl, že bez jeho výtečných přihrávek by pro velký zlatý hattrick rozhodně nedokráčel.
4. Rok 2012: hledá se Messiho konkurent
Hvězdný kanonýr Lionel Messi získal počtvrté za sebou Zlatý míč.Zdroj: ČTK/AP/STEFFEN SCHMIDT
„And the Golden ball goes to…Lionel Messi!“ Fráze, která se do dějin této ankety zapsala už naprosto nesmazatelným písmem. Čtvrtý triumf v řadě, to tu ještě nebylo. Oproti roku minulému se téměř nic nezměnilo. Tedy vlastně ano, na třetí pozici vystřídal Xaviho jeho kolega ze záložních řad Andrés Iniesta. Ronaldova touha vystřídat Messiho v čele se zdála být nedosažitelná.
Portugalec dotáhl Real k ligovému titulu, svůj národ dokonce až do semifinále evropského šampionátu. To Iniesta se pro změnu stal klíčovým článkem při obhajobě španělského zlata. Pánové, to je ale pořád málo. Jedinečný um argentinského snajpra je zkrátka stále silnější. Messi pálil opět nejpřesněji a čtyřmi oceněními v řadě tak podtrhl naprostou nadvládu ve fotbalovém světě.
5. Rok 2015, aneb střídání stráží, Cristiano!
Zlatý míč 2015: Lionel MessiZdroj: ČTK/AP
První velké střídání v královském křesle. Předchozí dva ročníky patřily portugalskému klenotu, ten další se však vrátil zpět do známých kolejí. V roce 2015 byl Messi velkým favoritem, o jeho dalším Zlatém míči se hovořilo už dlouho dopředu. Barcelonu dotáhl k dalšímu ušatému poháru, zlatý trojúhelník doplnili Katalánci vítězstvím v lize i Královském poháru. O mistrovsví svět klubů ani nemluvě.

Ronaldo sice vsítil více branek, ale v oblasti trofejí vyšel v tomto roce téměř naprázdno. Naopak příjemným překvapením byl brazilský talent Neymar, který dlouho šlapal druhému Portugalci na paty. Messi v onen rok smutnil pouze na mezinárodní úrovni, titul v Copa Américe totiž ztratila Argentina ve finále proti Chile. Příjemnou náplast však přesto dostal: pátý Zlatý míč do vitríny.
6. Rok 2019: Messiho šestý kousek, Ronaldův propad
Lionel Messi s rekordním šestým Zlatým míčemZdroj: ČTK
Byl to rok, který bez debat patřil Kloppově partě, která si dokráčela pro zasloužený titul v pohárové Evropě. V semifinále této slavné soutěže dokonce znemožnili právě Messiho Barcelonu, kterou smetli v odvetě na domácím place čtyřmi brankami. Zlatý míč byl tak doslova předurčen obránci Virgilu van Dijkovi. Avšak ani tentokrát se žádné překvapení nekonalo.
Slovo si totiž vzal argentinský mistr, který vstřelil 46 branek v 54 soutěžních zápasech, čímž si vysloužil rovněž Zlatou kopačku. S Barcelonou navíc dosáhl na prvenství v domácí soutěži, jediným zklamáním tak dodnes zůstalo naprosté vyhoření v semifinále Ligy mistrů. I navzdory tomu však vzýval fotbalový svět již pošesté Lionela Messiho jako nového krále trávníků. A další rekord byl pokořen.
7. 2021: navždy král Mesiáš
Lionel Messi při vítězném proslovu.Zdroj: ČTK/Xinhua/Henri Szwarc
A také poslední, zároveň ta nejčerstvější tvář Lionela Messiho. Triumf číslo sedm, obrovský aplaus, ale také zaplavený nevídanou vlnou spekulací. Proč by měl nezastavitelného Roberta Lewandowského či liverpoolského spasitele Mohameda Salaha nahradit právě Argentinec, který v uplynulém roce nepředvedl nic tak převratného? No, ono asi záleží na úhlu pohledu.
Messi tentokrát zářil zejména v dresu národního týmu. S Argentinou prolomil věčnou smůlu a konečně dokázal ovládnout Jižní Ameriku. Navíc jakožto nejlepší hráč i střelec turnaje. Po smutném odchodu z Barcelony se nyní začíná rovněž aklimatizovat v Paříži, jeho příchod způsobil v městě módy hotové tsunami. Byl ale opravdu nejlepší? Jednoduchá odpověď: Messi je nejlepší.
