Pořádně se držte. Bude to jízda. Ale ne nahoru. Právě naopak.

Mezi českou fotbalovou elitou vrcholí boj o holý život. A týká se třech týmů. Bohemians 1905, Kladna a Mostu. V takovém pořadí se kluby srovnaly na chvostu tabulky pět kol před koncem soutěže.

Zkusili jsme najít šest bodů, které mohou hrát v posledních krocích největší roli.

Atmosféra v týmu. Kladno padlo doma se Spartou, Most prohrál záchranářský duel s Bohemians 1905. Pomyslně tedy vedou klokani. „Spadlo z nás očekávání na výhru, navíc jsme dali čtyři branky,“ řekl vršovický bek Karel Rada. To v Mostě jsou na tom po pondělí bídně. „Spadli jsme na dno. Doslova,“ šeptal kouč posledního celku ligy Robert Žák.

Forma. Těžko soudit, to dokázaly i poslední vzájemné duely. Kladno remizovalo s Bohemkou, ta zas porazila Most. „Tady dokáže každý porazit každého,“ tipoval fotbalový harcovník Karel Rada. „Chybí nám fotbalová chytrost. Celé jaro. Máme ale jeden základní problém, nedáváme branky,“ stěžoval si kladenský trenér Jaroslav Šilhavý.

Zkušenost z bojů o záchranu. Těch mají víc ligou „ostřílenější“ celky Kladna a Mostu. „Hlavně Most má ve středu zálohy zkušené borce,“ hodnotil kádry útočník klokanů Michal Ordoš. „U nás hrál o záchranu možná jen Marek Nikl s Norimberkem. Nebude to o jednotlivcích, bude to o celém týmu,“ doplnil jeho slova spoluhráč Karel Rada.

Los soutěže. „Máme těžký los. Asi nejtěžší ze všech. Naopak nejlíp je na tom Most,“ říkal střelec Bohemians 1905 Michal Ordoš. Ale Pražané zase hrají třikrát doma, Kladno a Most jen dvakrát. Síla soupeřů je srovnatelná. „Chleba se bude lámat právě v těch posledních zápasech,“ tušil kouč Mostu Robert Žák.

Zázemí a podpora fanoušků. Síla je v tomto směru na pražské adrese u Botiče. Fandové zelenobílých plní ďolíček, také na soupeřových hřištích jsou většinou slyšet více než domácí. „I na úkor zápasu za námi stojí. Atmosféra na domácích zápasech je bezkonkurenční,“ pochválil příznivce klokanů kapitán Karel Rada.

Zákulisní praktiky. Ano, nedivme se. Zákulisí bude hodně platným faktorem. Kdo je šedou eminencí těžko odhadnout. Nad televizí a možným časovým rozpisem vládne kladenský patriot Ota Černý. Na svazu má největší jméno ze tří klubů mostecký šéf Petr Kabíček. Klokani zase vládnou, co se týče sympatií. „Okolnosti fungovaly dřív. Teď už se snad rozhoduje jen na hřišti,“ doufal vršovický útočník Michal Ordoš.

Sestupová tajenka fotbalové ligy