„Vnímáme to jako nespravedlnost, ale je to bohužel realita," řekl předseda představenstva Sigmy Olomouc Josef Lébr.

Jedinou možností, jak verdikt evropské fotbalové unie zvrátit, je odvolání k Sportovnímu Arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne. To, že se olomoucký klub odvolá, je však nepravděpodobné.

„Znemožnili bychom tím start dalšímu českému klubu. Vsadili bychom na jednu kartu, ale nejspíš bychom si stejně Evropskou ligu nezahráli, i kdyby nám CAS dal za pravdu, protože losování je už 20. července a rozhodnutí nějakou dobu trvá," řekl Lébr. „Pro mě jako neprávníka je to ale těžké momentálně hodnotit. Počkáme až se vrátí pánové Runták a Konečný, kteří byli jednání UEFA přítomni," dodal Lébr.

Olomoucké místo v evropských pohárech by měl zaujmout čtvrtý tým ligové tabulky Mladá Boleslav.

Hanáci nejsou prvním týmem, který UEFA kvůli korupci nepustila do svých soutěží. Loni například nemohl hrát Evropskou ligu řecký Volos. Fenerbahce Istanbul byl zase těsně před losem vyřazen z Ligy mistrů.

Trest od UEFA je dalším dozvukem případu, který se táhne už do roku 2009. Hanáci tehdy v posledním ligovém kole porazili Bohemians Praha 3:0 a zajistili si účast v pohárech. Šéf střížkovského klubu Karel Kapr o deset měsíců později obvinil brankáře Sigmy Petra Drobisze, že se pokusil hostující hráče podplatit částkou 300 tisíc korun.

Disciplinární komise FAČR nakonec potrestala obě strany. Olomouc dostala pokutu čtyři miliony korun a v tabulce jí bylo odečteno devět bodů. Přesto se Hanáci v uplynulé sezoně dokázali v nejvyšší soutěži zachránit, v poháru navíc vybojovali pro klub historicky první trofej a zajistili si možnost hrát předkolo EL. O něj teď ale kvůli trestu přijdou.

„Věřím, že už je to poslední trest a ta věc je jednou provždy vyřízená. Celý případ provázela procesní pochybení. O jak složitý případ se jedná vysvětlovali na UEFA naši zástupci i předseda svazu. Bohužel to ale nepomohlo," poznamenal Josef Lébr.