Před reprezentační přestávkou se celá fotbalová Gambrinus liga ptala: Kdo zastaví rozjetou olomouckou Sigmu? Teď hrozí, že to nebude žádný ze soupeřů. Dokonce ani vedoucí celek ligy z Teplic, s nimiž mají hrát Hanáci v pondělí před televizními kamerami.

Na olomoucké fotbalisty si vyšlápl virus příušnic. „Jeden hráč už to má za sebou, u dalších dvou to probíhá,“ konstatoval trenér Sigmy Zdeněk Psotka.

Další fotbalisté, kteří onemocnění neprodělali v dětství, byli dnes na krevních testech, jejichž výsledky by měly být známy ve čtvrtek. Podle nich se pak rozhodne, zda se pondělní televizní šlágr bude hrát nebo ne.

„Je zbytečné předjímat, jestli je zápas s Teplicemi v ohrožení. Podle mě ale není,“ uvedl sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček. „Uvidíme, jak dopadnou testy. Pokud by lékaři, nebo hygienik ten zápas doporučili nehrát, pak bychom se obrátili na svaz a ten by musel jednat,“ připomíná Kubíček.

Příušnice jsou virové onemocnění napadající příušní slinné žlázy. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší kapénkovou nákazou a přímým tělesným kontaktem. „Asi před měsícem byly tři případy v juniorce a pravděpodobně se to přeneslo i k nám,“ odtušil Psotka. „Byl jsem docela překvapený, kolik hráčů v dětství příušnice nemělo. Pro dospělého chlapa může být tato nemoc poměrně závažná, takže nechceme nic podcenit,“ doplnil.

Příušnice opravdu mohou být pro mladé muže nebezpečné. „Komplikací může být neplodnost,“ sdělila vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Olomouci Martina Kundschofská. Proti příušnicím jsou všichni očkováni. V dětství prodělané příušnice znamenají celoživotní imunitu proti tomuto onemocnění.

Konkrétní jména, ať už nemocných, nebo ohrožených hráčů nechtěl kouč Psotka zveřejňovat. „Ať si to Tepličtí zjistí jinak,“ pousmál se. Na středečním tréninku se neobjevili záložník Marek Kaščák a útočník Michal Hubník. „Ti ale mají obyčejnou chřipku,“ prozradil Deníku Kubíček.

V české lize naposledy hrozilo odložení zápasu v minulém ročníku. Před utkáním na Žižkově postihlo virové onemocnění způsobující teploty a průjem shodou okolností Teplice. Zápas se nakonec hrál v řádném termínu a Severočeši prohráli 0:3.

Kvůli příušnicím nehrálo Slovácko v roce 2005 v Mladé Boleslavi a tehdy nemoc prodělal také Michal Ordoš, který momentálně hraje v Olomouci.

V Evropě se na konci října dvakrát nehrálo kvůli prasečí chřipce. Odloženo bylo utkání druhé španělské ligy mezi Betisem Sevilla a Villarrealem B a také šlágr francouzské ligy mezi Paris St. Germain a Olympiquem Marseille.