„Jde o výjimečný zápas, který vyžaduje stejně výjimečný výkon. Pokud ho podáme, máme šanci uspět, rozhodně nechceme devadesát minut pouze bránit,“ pravil trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý.

S tím se nedá než souhlasit. Vězte ale, že ofenzivní síla soupeře k podobné taktice vybízí. Čechy prověří mimo jiné Harry Kane, Raheem Sterling, Dele Alli… Co jméno, to evropský fotbalový pojem.

Loni navíc zástupci britských ostrovů udělali díru do světa, když na šampionátu v Rusku skončili čtvrtí. Nad jejich síly byl v semifinále pozdější vicemistr z Chorvatska a v souboji o třetí místo Belgičané.

A třetí svízel? Češi se nebudou moci spolehnout na kapitána Bořka Dočkala, jehož do hry nepustí zranění lýtkového svalu. Po brankáři Tomáši Vaclíkovi je tak další výraznou ztrátou. Ani domácí ovšem nebudou stoprocentní. Scházet bude ostrostřelec Manchesteru United Marcus Rashford.

Infografika: Anglie vs. Česko  

Domácí motivace

Přesto hraje Anglii do karet ještě jeden faktor: zvýšená motivace. Wembley, jež v minulosti hostilo i duely americké NFL či koncerty Madonny a AC/DC, bude jedním z hlavních stánků pro chystané Euro 2020. Pořadatelé pro něj počítají se třemi duely ve skupině, dále s jedním čtvrtfinále, oběma semifinále a bojem o titul.

Vidina rozhodující bitvy s domácím publikem v zádech je silná. „Jsme si vědomi toho, co od nás lidé čekají. Chceme jim udělat radost,“ pronesl kapitán Harry Kane. „Zadarmo nám ale nikdo nic nedá, s tím počítáme.“

To potvrdil i Šilhavý: „Věřím, že se nepoděláme a ode-hrajeme kvalitní utkání.“ Pokud by se české partě podařilo urvat všechny body, stalo by se tak ve vzájemném klání poprvé od roku 1975. V Anglii pak Česko (či Českovensko) odehrálo sedm duelů. Nezvítězilo ani jednou. 

Žádné kopání

Jakou vůbec očekávat sestavu? Trenér pochopitelně mlžil. Jen řekl: „Máme o ní jasno. Váháme pouze nad jedním ofenzivním hráčem.“

Leccos tím naznačil. Nastoupí Patrik Schick, jenž většinu sezony v Římě proseděl na lavičce? Anebo zkušený Milan Škoda, jeden ze strůjců slávistické jízdy Evropou? Anebo se jedná o náznak, že Dočkala nahradí uzdravený Vladimír Darida?

Osmadvacetiletý středopolař Herthy Berlín, který svému klubu chyběl v posledních čtyřech kláních, přiznal: „Vytížení jsem v poslední době neměl velké, ale cítím se dobře. Zvládnu to.“

Mimochodem, padlo i jméno Matěje Vydry, jenž v žertu prohlásil, že Češi míří Angličany „pokopat“. Darida však anglické novináře uklidnil. „Budeme hrát agresivně, v tom měl Matěj pravdu. Ale určitě ne zákeřně.“

Kdo s koho? Uvidí se dnes večer ve 20.45. Souboj o cennou vstupenku mezi evropskou smetánku začíná.