V nominaci na úvodní dva letošní zápasy reprezentace je nezvykle hned šestice nováčků David Douděra, Martin Vitík, Lukáš Sadílek, Tomáš Čvančara a David a Matěj Juráskové. Místo nejlepšího střelce Schicka, který má vleklé problémy s tříslem, Jaroslav Šilhavý nikoho dodatečně povolávat nebude, neboť má v kádru další čtyři útočníky. Od 15:00 mělo mužstvo první trénink, večer se pak tým zúčastní vyhlášení ankety o nejlepšího českého hráče roku.

V dalších dnech se reprezentanti budou v Praze připravovat na páteční vstup do kvalifikace v Edenu proti Polsku, které je papírově nejtěžším soupeřem v pětičlenné skupině E. O tři dny později se Šilhavého svěřenci představí v Moldavsku. Zbylými soupeři v kvalifikaci budou Albánie a Faerské ostrovy.

Patrik Schick
Komplikace. Čeští fotbalisté půjdou do kvalifikace bez Schicka, je opět zraněný

„Máme několik změn, noví mladí kluci si svými výkony o nominaci jasně řekli. Hážeme za hlavu klubové starosti, věříme, že společně úvodní těžký páteční krok zvládneme," citoval web Fotbalové asociace ČR (FAČR) Šilhavého. „Bude to letos pořádný frmol, už na konci roku budeme vědět, zda se nám náš plán podařilo splnit," dodal.

Reprezentanty přišel na úvod srazu podpořit předseda FAČR Petr Fousek. „Cíl na úvod je jasný - zvládnout nejbližší dvojzápas a vykročit správně do kvalifikace pro Euro v Německu, na které je povinností postoupit. Zápas s Polskem je vyprodán několik měsíců, od FAČR máte absolutní podporu. Věřím, že postup zvládneme," uvedl Fousek.

Tomáš Čvančara.
Čvančara, Vitík nebo oba Juráskové. Reprezentace vsadí na šest nováčků

Na evropský šampionát v příštím roce v Německu postoupí první dva týmy z každé skupiny. O zbylá tři místa na turnaji se v play off podle pořadí v Lize národů utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci. Český celek od rozdělení federace na Euru ještě nikdy nechyběl, předloni na kontinentálním šampionátu došli Šilhavého svěřenci do čtvrtfinále.