Jaroslav Šilhavý hned na začátku nominační tiskové konference uvedl, že momentální výběr není konečný. „Nominovali jsme 17 hráčů a tři gólmany, tři hráče si necháme na rozmyšlenou, hrají se poháry i liga. Konečná nominace bude v pondělí při srazu v hotelu Don Giovanni,“ uvedl hlavní trenér.

Program národního týmu přibližuje jeho manažer, kterým je Libor Sionko. „Připravovat se budeme v Praze, ve čtvrtek letíme do Londýna, po zápase zůstáváme ještě den v Anglii. V sobotu letíme zpátky domů, pak nás čeká regenerační trénink a budeme se připravovat na Brazilce,“ řekl Sionko.

Do sedmnáctičlenného výběru se dostal také dvacetiletý Alex Král. Důvod jeho výběru osvětluje hlavní kouč. „To, že se dostal do základu Slavie, pomohlo v jeho nominaci. Ale i na základě předešlých výkonů víme, že fotbal umí dobře. Už od doby, kdy byl v Teplicích, potvrzuje svou formu. Je to komplexní hráč, výborně mentálně nastavený, ví, co chce a věřím, že se prosadí jak ve Slavii, tak i u nás v reprezentaci,“ vysvětluje Šilhavý.

V prozatimní nominaci je jediným útočníkem Patrik Schick, kdo patří mezi další kandidáty? „Tři místa jsou pro útočné hráče, hrot, nebo i hráče z kraje, všichni, co jsou na papíře, jsou potenciální možnost. Trávník, Ondrášek, Šural, Škoda… Může to být kdokoliv. „Co se Patrika týká, tak chvíli hraje, chvíli nehraje, vstupují do toho zranění. Po minulém zápase měl nějaký svalový problém, po posledním má zase zdravotní problém. Já věřím, že to nebude nic vážného. V tuto chvíli je to pro mě útočník číslo jedna,“ říká trenér s hlavním slovem.

Při pohledu na nominaci je pozoruhodné, že v ní figuruje hned šest hráčů ze Slavie. „Slavia hraje dobře v Evropě, výborně reprezentuje český fotbal, logické vyústění toho je, že se hráči objevují i v nominaci,“ má jasno Jaroslav Šilhavý.

Velký otazník také visel nad Tomášem Vaclíkem, který se v posledním zápase Evropské ligy proti Slavii zranil. I přesto ale figuruje v nominaci. „Tomáš odstoupil ze zápasu se Slavií a teď nehrál, pravděpodobně ale v odvetě na Slavii nastoupí. Věřím, že to bude dobré. Pokud by nebylo, je připravený Ondra Kolář, který je ve velice dobré formě,“ poodkrývá zadní vrátka kouč.

Naopak pouze mezi náhradníky je Vladimír Darida, legionář působící v Německu. „Vláďa byl zraněný a vypadl ze sestavy. Trénoval pouze individuálně s trenérem. Jsme domluvení, že si ještě zavoláme, jak na tom je a podle toho se rozhodneme.“

Útočná síla obou soupeřů české reprezentace budí na papíře velký respekt. Trenér Šilhavý si z toho ale snaží nic nedělat. „Sterling, Rashford, Kane… to jsou vynikající hráči, ale pro nás je to výzva. Takové zápasy vyžadují výjimečné výkony, když je podáme, máme šanci upět,“ zakončuje Jaroslav Šilhavý.

Nominace A-týmu české reprezentace


Brankáři: Tomáš Koubek (Stade Rennais FC), Jiří Pavlenka (SV Werder Bremen), Tomáš Vaclík (Sevilla FC)

Obránci: Vladimír Coufal (SK Slavia Praha), Ondřej Čelůstka (Antalyaspor), Theo Gebre Selassie (SV Werder Bremen), Pavel Kadeřábek (TSG 1899 Hoffenheim), Tomáš Kalas (Bristol City), Ondřej Kúdela (SK Slavia Praha), Filip Novák (Trabzonspor), Marek Suchý (FC Basel 1893)

Záložníci: Bořek Dočkal (AC Sparta Praha), Jakub Jankto (UC Sampdoria), Alex Král, Lukáš Masopust (oba SK Slavia Praha), David Pavelka (Kasimpasa), Tomáš Souček (SK Slavia Praha), Matěj Vydra (Burnley FC), Jaromír Zmrhal (SK Slavia Praha)

Útočníci: Patrik Schick (AS Roma)

Náhradníci: Ondřej Kolář, Jan Bořil, Jakub Brabec, Jiří Fleišman, Matěj Hanousek, Tomáš Holeš, Václav Jemelka, Luděk Pernica, Daniel Pudil, Tomáš Sivok, Patrizio Stronati, Vladimír Darida, Martin Frýdek, Tomáš Hořava, Josef Hušbauer, Jan Kopic, Ladislav Krejčí, Lukáš Mareček, Ondřej Petrák, Jiří Skalák, Michal Trávník, Martin Doležal, Tomáš Chorý, Libor Kozák, Zdeněk Ondrášek, Tomáš Necid, Milan Škoda, Josef Šural.