Celá Anglie a s ní i zbytek fotbalového světa s napětím čekal na sobotní zápas dvou klubových titánů: Manchester United uvítal na svém hřišti Liverpool.

A představení, které hráči fanouškům nabídli, rozhodně stálo zato. Obhájce titulu Manchester překvapivě vysoko podlehl Liverpoolu 1:4 a jeho náskok v čele tabulky se smrskl na čtyři body, avšak s jedním zápasem k dobru.

Jako první byl přitom překonán gólman hostů Pepe Reina. Ve 23. minutě jej z penalty překonala modla domácích fanoušků Cristiano Ronaldo.

Jenže svěřencům španělského kouče Rafaela Beníteze se podařilo ještě do poločasu skóre otočit. Po chybě stopera Nemaji Vidiče uspěl sám před Edwinem Van der Sarem Benítezův krajan Fernando Torres.

Obrat nedokonal nikdo jiný než kapitán Liverpoolu Steven Gerrard. Po faulu na něj byla odpískána už druhá penalta zápasu a sám Gerrard ji bezpečně proměnil.

Po změně stran usilovali domácí o vyrovnání, bohužel pro ně si ale Vidič v sobotu vybral slabší den. Po faulu na unikajícího Gerrarda viděl druhou žlutou kartu a musel předčasně opustit trávník.

Liverpool přesilovku dokonale zužitkoval. Fabio Aurelio skóroval z trestného kopu a v samém závěru přidal čtvrtý úder do sebevědomí domácích náhradník Dossena. Manchester tak přišel o šňůru jedenácti zápasů bez porážky.

„Byl to skvělý týmový výkon v obraně i v útoku,“ zářil po zápase Gerrard. „Úžasná výhra. Není příliš časté vidět Manchester, jak doma prohrává 1:4,“ řekl televizi Sky Sports.

V Anglii se v neděli pokusila vrátit se na druhé místo v tabulce Chelsea. A díky navrátilci Michaelu Essienovi se jí to podařilo. Londýnský klub porazil desátý Machester City 1:0, když jediný gól viděli diváci na Stamford Bridge již v 17. minutě.

Essien se prosadil střelou ze střední vzdálenosti, když do sítě vrátil předchozí pokus spoluhráče Franka Lamparda z přímého kopu. Chelsea se tak dotáhla čtyři body za Manchester United, „rudí ďáblové“ však stále mají jedno utkání k dobru.

ANGLIE, 29. KOLO:

NEDĚLE: Chelsea – Manchester City 1:0
(17. Essien),Aston Villa – Tottenham 1:2 (85. Carew – 5. Jenas, 50. Bent). SOBOTA: Manchester United – Liverpool 1:4 (23. Ronaldo z pen. – 28. Torres, 43 Gerrard z pen., 76. Aurelio, 90. Dossena, ČK: 76. Vidič/Man.), Arsenal – Blackburn 4:0 (2. a 66. Aršavin, 27. a 90.+1 z pen. Eboué), Bolton – Fulham 1:3 (45. K. Davies – 42. Johnson, 56. S. Davies, 88. Kamara), Everton – Stoke 3:1 (18. Jo, 25. Lescott, 90.+2 Fellaini – 52. Shawcross), Hull – Newcastle 1:1 (9. Geovanni – 36. S. Taylor), Middlesbrough – Portsmouth 1:1 (90. King – 30. Crouch), Sunderland – Wigan 1:2 (41. Leadbitter – 12. Watson, 45. N'Zogbia).

Drobného Hertha dál kralujev Německu

Sobotní zápas Herthy s Leverkusenem skončil těsným, ale cenným vítězstvím Berlíňanů 1:0. Český gólman Jaroslav Drobný vychytal čisté konto a Herthatak dáldrží první místo v tabulce.

Jediný gól utkání vstřelil ve druhém poločase ukrajinský útočník Andrej Voronin. Ten se v současnosti nachází v obdivuhodné střelecké formě. V posledních šesti zápasech vstřelil hned osm branek.

Hertha má nyní čtyřbodový náskok na druhý Bayern a třetí Wolfsburg. Mnichovský velkoklub si připsal přesvědčivou výhru 3:0 na půdě o udržení bojující Bochumi. O góly Bayernu se postarali Zé Roberto, Phillip Lahm a Demichelis. Kvůli zranění ale odstoupil Miroslav Klose.

Hned osm gólů padlo v duelu Hannoveru s Dortmundem. Oba celky se nakonec rozešly smírně po remíze 4:4, sedmý zásah do černého v sezoně si v dresu domácích připsal Jiří Štajner.

Na rozdíl od Štajnera se neprosadil frankfurtský Martin Fenin. Eintracht přesto může těšit, že dokázal s Hoffenheimem uhrát na domácím stadionu alespoň bod za remízu 1:1. Největší překvapení letošního ročníku bundesligy Hoffenheim tak kleslo až na čtvrté místo.

Hamburk s Davidem Jarolímem v sestavě v nedělním duelu 24. kola Bundesligy nezaváhal a podle očekávání doma zdolal předposlední Chotěbuz 2:0. O góly se postarali Olič a Trochowski.

Hamburk se tak dál drží ve hře o titul, když se bodově dotáhl na dvojici Wolfsburg – Bayern Mnichov. Všechny týmy nyní ztrácí na vedoucí Herthu Berlín čtyři body.

Ve druhém nedělním zápase pak snadno vypořádaly Brémy se Stuttgartem, když ho porazily 4:0.

NĚMECKO, 24. kolo:

NEDĚLE: Hamburk – Chotěbuz 2:0 (32. Olič, 39. Trochowski), Brémy – Stuttgart 4:0 (59. a 74. Rosenberg, 34. Diego, 53. Pizzaro). SOBOTA: Bochum – Bayern Mnichov 0:3 (32. Zé Roberto, 60. Lahm, 90. Demichelis), Frankfurt – Hoffenheim 1:1 (47. Fink – 10. Eduardo) – Martin Fenin odehrál za domácí celý zápas, Hannover – Dortmund 4:4 (42. Štajner, 49. Bruggink, 80. Hanke, 83. Forssell z pen. – 17. z pen. a 65. Frei, 27. a 62. Kringe) – Jiří Štajner odehrál za domácí celý zápas, Hertha Berlín – Leverkusen 1:0 (50. Voronin) – Jaroslav Drobný za domácí i Michal Kadlec za hosty odehráli celý zápas, Karlsruhe – Bielefeld 0:1 (86. Janjič) – Radim Kučera odehrál za hosty celý zápas, Kolín nad Rýnem – Mönchengladbach 2:4 (64. a 82. Brečko – 25. a 84. z pen. Bradley, 44. Matmour, 67. Friend) – Tomáš Galásek odehrál za hosty celý zápas. PÁTEK: Wolfsburg – Schalke 4:3 (25. z pen., 74. a 85. Grafite, 44. Džeko – 9. Westermann, 76. Jones, 90. Kuranyi) – Jan Šimůnek odehrál za domácí celý zápas.

Svěrkoš dal ve Francii svůj pátý gól

Českému útočníkovi Václavu Svěrkošovi to ve francouzské lize zatím střílí. V sobotu vstřelil už svůj pátý jarní gól v dresu Sochaux.

Navíc to byl gól vítězný, Sochaux díky němu vyhrálo na svém hřišti 2:1 nad Nancy. Svěrkošovu klubu patří sedmnáctá příčka v tabulce, vede Olympique Lyon o bod před pařížským St. Germain.

FRANCIE, 28. kolo:

NEDĚLE:Paris St. Germain - Marseille 1:3
(43. Giuly - 24. Zenden, 55. Koné, 61. Cana), Grenoble – St. Etienne 1:0 (90. Akrour), Lyon – Auxerre 0:2 (41. Jelen, 90. Kahlenberg). SOBOTA: Caen - Lille 0:1 (60. Bastos), Le Mans - Rennes 2:2 (2. Helstad, 18. Gervinho – 75. Kembo-Eboko, 90. Sow), Monako - Toulouse 3:2 (39. Nimani, 75. Modesto, 90. Lolo – 26. Gignac, 68. Cetto), Nantes - Lorient 1:1 (25. N’Daw – 78. Morel), Sochaux - Nancy 2:1 (13. Boudebouz, 78. Svěrkoš – 43. Hadži) – Václav Svěrkoš odehrál za domácí 88 minut, Valenciennes - Le Havre 3:2 (41. Saez, 75. Lacourt, 90. Audel – 24. Franquart, 81. Anin).

Pořadí: 1. Lyon 53 bodů, 2. Marseille 52, 3. PSG 52.

AC Milán i s Jankulovskim rozstřílel Sienu

Fotbalisté AC Milán se v 28. kole italské Serie A neprokázali jako právě nejzdvořilejší hosté. Zavítali totiž do Sieny a uštědřili jí na jejím vlastním hřišti těžkou porážku. Milánští dali hned pět gólů, domácí se vzmohli pouze na jeden.

Dvakrát se v dresu hostů trefil zkušený útočník Filippo Inzaghi. Pětatřicetiletý útočník nejprve ke konci první půle zužitkoval roh z kopačky Davida Beckhama, v 71. minutě pak vstřelil druhou branku.

Nejenže tím Inzaghi zvýšil na 4:1, ale především se jednalo o jeho 300. gól v kariéře. Další branky AC Milán dali také dvougólový Pato, z penalty se prosadil Andrea Pirlo.

Marek Jankulovski odehrál za AC celé utkání, do sestavy se v druhém poločase vrátil také hvězdný záložník Kaká, který měsíc chyběl kvůli zranění. Milán je nyní na třetím místě tabulky. Na druhý Juventus ztrácí pět, na vedoucí Inter devět bodů.

V neděli se na italských trávních představil i další český obránce. David Rozehnal však za Lazio Řím nastoupil až deset minut před koncem a nemohl zabránit překvapivé porážce domácí Lazia 0:3 od Chieva Verona.

ITÁLIE, 28. kolo:

NEDĚLE: Udine – Catania 1:1
(71. Quagliarella – 25. Mascara),Inter Milán - Fiorentina 2:0 (11. a 90. Ibrahimovič), Lazio Řím – Chievo Verona 0:3 (27. Bogdani, 28. a 84. Pellissier, ČK: 65. Kolarov/Lazio) – David Rozehnal za domácí nastoupil v 82. minutě, Palermo – Lecce 5:2 (11. z pen. a 58. Cavani, 19. Simplicio, 41. Miccoli, 56. Kjaer – 17. Castillo, 34. Tribocchi), Bergamo – FC Turín 2:0 (46. a 72. Floccari), Siena – AC Milán 1:5 (62. Maccarone – 7. z pen. Pirlo, 45. a 71. Inzaghi, 55. a 78. Pato) – Marek Jankulovski odehrál za hosty celý zápas, Reggina – Neapol 1:1 (27. Corradi – 64. Lavezzi), Sampdoria Janov – AS Řím 2:2 (25. a 43. Pazzini – 7. a 70. z pen. Babtista, ČK: 62. Motta/Řím). SOBOTA: Juventus Turín – Boloňa 4:1 (75. a 87. Del Piero, 48. Salihamidžič, 71. Giovinco – 24. Mutarelli) – Zdeněk Grygera odehrál za domácí celý zápas, Pavel Nedvěd pro zranění chyběl, Cagliari – FC Janov 0:1 (85. Oliveira).

Pořadí: 1. Inter Milán 66, 2. Juventus 59, 3. AC Milán 54.

Plašilova Osasuna remizovala v Seville, Barcelona vítězně

Jaroslav Plašil odehrál za Osasunu celých devadesát minut a pomohl svému klubu vybojovat důležitý bod za bezbrankovou remízu na hřišti Betisu Sevilla. Osasuna figuruje i nadále na sestupových příčkách, na sedmnácté Getafe se však dotáhla na rozdíl dvou bodů.

Getafe totiž prohrálo se Santanderem 0:1, když inkasovalo až v 87. minutě po střele Canobbia.

Velkou přestřelku viděli diváci v Barceloně. Espaňol remizoval s Mallorkou 3:3, když bod zajistili domácím až v posledních dvaceti minutách De La Peňa s Nenem.

NEDĚLE:Atlético Madrid – Villarreal 3:2 (53. Agüero, 81. Forlán, 83. López – 19. Fernandez, 52. Cani), Almería - FC Barcelona 0:2 (53. a 56. Bojan), Betis Sevilla – Pamplona 0:0, Espaňol Barcelona – Mallorca 3:3 (56. Callejon, 71. De La Peňa, 82. Nene – 40. Arango, 59. Cleber Santana, 70. Jurado), Gijón – La Coruňa 3:2 (49. Moran, 53. z pen. Barral, 71. Valdes Díaz – 68. z pen. Sergio, 86. Riki), Málaga – FC Sevilla 2:2 (19. a 32. Salva – 74. Kanouté, 84. Luís Fabiano), Santander – Numancia 5:0 (16. a 45. Serrano, 32. a 40. Žigič, 27. Luccin), Valladolid – Getafe 1:0 (87. Canobbio). SOBOTA: Valencia – Huelva 1:1 (83. Hernandez – 55. Camunas), Bilbao – Real Madrid 2:5 (36. vlastní Heinze, 45.+1 Llorente – 47. a 61. Huntelaar, 22. Robben, 34. Heinze, 85. Higuain z pen.).

Pořadí: 1. Barcelona 66 bodů, 2. Real Madrid 60, 3. FC Sevilla 51.

Baroš v Turecku opět pálil ostrými, již po sedmnácté

Milan Baroš o sobě opět dal vědět v turecké lize. V jejím dvacátém čtvrtém pokračování přidal český reprezentant již sedmnáctý zásah v ročníku a pomohl Galatasarayi Istanbul k remíze 2:2 na hřišti třetího Trabzonsporu. Lídr střelecké tabulky, ve které vede již o čtyři zásahy, vyrovnal po závaru v prvním poločase na 1:1. Hosté pak šli dokonce do vedení, to ale neudrželi.

TURECKO, 24. kolo:

Antalyaspor - Büyüksehir 1:0, Konyaspor - Gaziantepspor 2:3, Ankaragücü - Sivasspor 0:2, Besiktas - Genclerbirligi 3:0, Denizlispor - Hacettepe 0:0, Eskisehirspor - Bursaspor 1:2, Ankaraspor - Kayserispor 2:2, Trabzonspor - Galatasaray 2:2.

Pořadí: 1. Sivasspor 49 bodů, 2. Besiktas 48, 3. Trabzonspor 46.

Tomáš Jun se poprvé trefil v rakouské lize Ani jeho gól však nepomohl Altachu k bodovému zisku v duelu se Salcburkem. Altach prohrál 1:2. V Nizozemsku se z branky mohl také radovat český hráč.

Záložník Michal Švec v Nizozemsku přispěl premiérovou trefou v ročníku k vysoké výhře Heerenveenu nad Spartou Rotterdam.