Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbalový skandál: obviněno 12 lidí, klíčovou roli prý měl gang Slováků

Praha - Aféra se sázkami na fotbalové zápasy pokračuje. Kvůli možnému ovlivňování duelů a s tím související sázkařskou činností obvinila protikorupční policie dvanáct současných i bývalých fotbalistů z podplacení a přijetí úplatku.

12.9.2013 7 AKTUALIZOVÁNO 12.9.2013
SDÍLEJ:

Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav PeltaFoto: ČTK

V tiskové zprávě zveřejněné na webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej. Více než dvacet dalších lidí policisté vyzvali k podání vysvětlení. 

Jména obviněných nechtějí v tuto chvíli konkretizovat. "K zadrženým osobám můžeme uvést, že se jedná o fotbalisty či bývalé fotbalisty různých výkonnostních úrovní," uvedl Ibehej.

Policejní akce začala ve středu ráno na různých místech České republiky. Kriminalisté při ní provedli celkem 15 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství ve Strakonicích. Protikorupční útvar při vyšetřování spolupracuje se slovenskými kolegy.

Tresty za sázky: zákaz hraní na 2 až 5 let, pokuta do půl milionu

Disciplinární komise FAČR může zastavit činnost na dva až pět let hráči, kterému bude prokázána účast při nelegálním sázení na fotbalová utkání. Novelizovaný disciplinární řád pamatuje i na finanční sankce: pokud by se provinil hráč z první či druhé ligy, hrozí mu pokuta až do 500 tisíc korun. ČTK to řekl Jan Obst z legislativně-právního oddělení asociace

Berbr: Je to akce FAČR a policie

Fotbalová asociace se dosud k případu nevyjadřovala s odůvodněním, že její bezpečnostní manažer Martin Synecký je v zahraničí. Její místopředseda Roman Berbr však řekl Radiožurnálu, že středeční razie byla výsledkem dlouhodobé akce, na níž FAČR s policií spolupracoval. "V říjnu loňského roku získala asociace nezvratné důkazy, že dochází k sázkařským manipulacím ve druhé lize. Ty informace jsme předali policii," řekl Berbr.

Pro web aktualne.cz pak upřesnil, že hlavní důkazy se týkaly juniorské ligy a že na podezřelé zápasy upozornil mezinárodní monitorovací systém Sportradar. "Máme informace, že fotbalisty řídili lidi, co stáli mimo fotbal," řekl Berbr.

Na fotbalovou asociaci se prý obrátilo ohledně sázek více osob. "Podařilo se nám v českém fotbale vytvořit takové prostředí důvěry, že se na nás obraceli hráči a funkcionáři, na které byl vyvíjen nátlak," uvedl v rozhovoru s Českou televizí Synecký.

Z ligových klubů zatím potvrdily přítomnost policistů jen Teplice. Jejich hráč David Jablonský nedorazil na čtvrteční trénink, protože byl u výslechu. Mezi obviněnými by podle médií mohli být hráči z druholigové Vlašimi a z Roudnice nad Labem, hrající ČFL. Dalším z center vyšetřování může být klub ČFL ze Strakonic, jejichž státnímu zastupitelství byl svěřen dozor nad případem.

Střížkovský Halama je ve vazbě

Jedním z obviněných je také Jan Halama, který momentálně nastupuje za střížkovský klub Bohemians Praha, kam přišel na hostování z Českých Budějovic. Do korupční aféry, do níž je údajně zapojeno i několik hráčů z nejvyšší soutěže, se zapletl při svém působení v tehdy třetiligových Strakonicích. Střížkovský klub je tak z obliga.

"Halama dnes nepřišel na trénink. Mluvil jsem s jeho přítelkyní a ta potvrdila, že je ve vyšetřovací vazbě," řekl manažer Bohemians Praha Michal Dyml. "Více k tomu ani nemohu říct, protože veškeré informace máme z médií a sami čekáme na vyjádření policie," dodal.

Jablonecký musel k výslechu, s Teplicemi netrénoval

David Jablonský z FK Teplice (vpravo).Fotbalista Teplic David Jablonský ve čtvrtek dopoledne se žlutomodrými netrénoval. Podle neověřených informací seděl místo tréninku v pražské vyšetřovně kriminalistů z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Trenér FK Teplice Zdeněk Ščasný nevěří, že by se jeho svěřenec, jehož police vyslýchala i ve středu, zapojil do čehokoliv nekalého. "Nechci nic vyvracet, ať se vše vyšetří a když se prokáže jeho vina, ať ho potrestají, ale nedokážu si představit, že by tenhle kluk někde přijmul peníze. Patří k nejpoctivějším a nejslušnějších hráčům, jaké jen na Stínadlech máme. Pro mě je to teorie přitažené za vlasy. Že by dokázal ovlivňovat zápasy Teplic právě on? To mi hlava nebere," diví se kouč žlutomodrých.

"Ráno si otevřu noviny, podívám se na internet a všude se zmiňují pouze Teplic a Roudnice, při tom je uvedeno, že se jedná o celorepublikový zátah, při němž bylo různě zadrženo a vyslýcháno na sto fotbalistů," dívá se dál teplický trenér. "Netvrdím, že se tyhle věci nemůžou dít, nebo nedějí. Tohle je ale podivné, nabízí se otázka, jestli jsme někomu nezačali vadit. Nechápu, když ta akce má takovýto rozsah, proč se objevují všude pouze Teplice?" pokládá Ščasný řečnickou otázku.

Vypovídat musel i Vůch

Teplice hrají v neděli od 19 hodin doma s Jabloncem, obránce Jablonský patří do základního kádru žlutomodrých. "Uvidíme, jak to dopadne. Každopádně nám bude chybět vykartovaný Matula. Pokud by chyběl i Jablonský, máme jiné možnosti, jak obranu poskládat. To je fotbal. Je to, jako když jsou fotbalisté zranění, také je musíte nějakým způsobem nahradit," říká Ščasný.

V souvislosti se sázkařskou aféru byl vyslýchán i další hráč FK Teplice a reprezentant do 21 let Egon Vůch. „Ano, ve středu jsem byl u výslechu. Nemám k tomu ale podávat žádné informace, nechci k tomu říkat nic víc," řekl ve čtvrtek dopoledne Vůch před zahájením tréninku prvoligových Teplic. Vůch by však měl být hráčem, který naopak nabídku na manipulaci kvůli sázení odmítl.

Do aféry je prý zapleten i syn člena výkonného výboru FAČR

Vývoj skandálu sleduje s obavami člen výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky Josef Tancoš, až do rozpuštění sněmovny poslanec za ČSSD, který znovu kandiduje. Do aféry je údajně zapleten Tancošův syn Martin.

„Pokud vím, byl pouze na podání vysvětlení a není vyšetřován," uvedl Tancoš starší. Martin v minulé sezoně hrál za divizní Baník Souš, nyní je v nižší lize v Německu. TJ Baník Souš byla štědře sponzorována z Fondu Ústeckého kraje, v jehož čele stála sociálnědemokratická hejtmanka Jana Vaňhová a policií obviněný náměstek Pavel Kouda. Do TJ Souš, v jejíchž orgánech seděl i Tancoš, putovala dotace například 11 milionů korun.

V Boleslavi není nikdo v podezření

Jiří Štajner z Mladé Boleslavi (vlevo) a Vojtěch Engelmann z Ostravy.Jelikož by mělo jít v celé kauze o sázky na zápasy, z celého Mladoboleslavska by se tak kauza mohla týkat pouze FK Mladá Boleslav. Sázkové kanceláře totiž nabízejí sázky pouze na tři nejvyšší české soutěže a juniorskou ligu, a v nich kromě prvoligového áčka FK a její juniorky nikdo jiný nefiguruje. „Ta kauza mne osobně překvapila. Z pozice našeho klubu totiž nic takového nepřipadá v úvahu a myslím, že ani žádného jiného klubu z Mladoboleslav­ska," řekl exkluzivně Deníku prezident FK Josef Dufek.

Podle něj, by se kauza neměla týkat ani žádného ze zápasu nejvyšší české soutěže: „Nedokážu to samozřejmě tvrdit na sto procent, ale jsem přesvědčen, že půjde spíše o nižší soutěže. Gambrinus liga je od aféry z roku 2004, co se týká těchto věcí, hodně sledovaná."

Jisté pochybnosti by pak tedy mohla vzbuzovat liga juniorská. Přeci jenom v ní nejde o sestup ani postup a je tak trochu stranou celého dění. „Osobně mi vyhovoval spíše model, kdy jsme měli béčko v ČFL. Nicméně kluby se dohodly, že zkusíme formát juniorské ligy. Sice se o ní jakoby o nic nehraje, ale to není případ naší juniorky. Ta má od vedení klubu ty nejvyšší cíle, a nějaké pouštění zápasů, nebo dokonce sázení bych si dovolil vyloučit."

Podle jeho slov ani v současné době není nikdo z boleslavského klubu v kontaktu s policií ani v podezření. „Samozřejmě komunikuji s trenéry všech týmů a v tuto chvíli nemám informaci, že by policie někoho kontaktovala," uzavřel prezident Dufek.

Za ovlivňováním zápasů v ČR byli prý Slováci

Klíčovou roli v aféře spojené s ovlivňováním výsledků fotbalových utkání v České republice měla podle slovenské policie skupina Slováků, která prý manipulovala také zápasy nejvyšší slovenské fotbalové soutěže. Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar ve čtvrtek novinářům řekl, že na Slovensku bylo v případu obviněno sedm lidí. Gang podle něj uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových sázkových kancelářích.

Podle Gašpara skupina za poslední rok ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice i na Slovensku. V Česku šlo prý i o zápasy první ligy v minulé a probíhající sezoně. Na úplatcích hráčům gang prý rozdal minimálně 210.000 eur (5,4 milionu korun), na zápas údajně připadly úplatky v rozmezí od 2000 do 60.000 eur. Slovenská policie odhadla, že prostřednictvím sázení gang vydělal 50.000 eur na zápas. Kriminalisté se mu dostali na stopu díky hráči českého klubu, který se obrátil na policii.

"Dle zjištěných informací hlavními organizátory celé této manipulace a korupce byli Slováci. Řídili celý proces nelegálního sázení," řekl Gašpar.

Dodal ale, že hlavou gangu byla osoba ze zahraničí, pravděpodobně z některé z asijských zemí, která členům gangu předala peníze na uplácení hráčů.

Domluvené signály při zápasech

Skupina si prý nejprve vytipovala fotbalové utkání, na kterém chtěla vydělat. "Následně byli osloveni hráči některých klubů s cílem ovlivnit za úplatek výsledek zápasu," řekl Gašpar. Slovenský policejní prezident také popsal způsob komunikace gangu s hráči během samotného zápasu. "Zprostředkovatel zůstal sedět na stadionu, což byl signál pro fotbalisty, že nabídka platí a že se mají snažit dosáhnout dohodnutý výsledek. Pokud ze stadionu (zprostředkovatel) odešel, to byl zase signál, že v nabídce on-line (sázkové) kanceláře jejich zápas není," doplnil.

Úplatky podle Gašpara nabízela trojice bývalých fotbalistů. Z přijímání úplatků za ovlivnění zápasů na Slovensku čelí obvinění čtyři hráči klubu nejvyšší slovenské fotbalové soutěže DAC 1904 Dunajská Streda. Podle slovenských medií jsou mezi nimi bývalý slovenský reprezentant se zkušenostmi z Liberce a Mladé Boleslavi Ivan Hodúr, český zadák Tomáš Huber, který prošel Jabloncem a Spartou, Michal Dian, který hrál za Bohemians 1905, Příbram a Zlín, a Marek Božoň. Jeden z obviněných prý už začal se slovenskou policií spolupracovat.

O úplatku prý jako první řekl policii český hráč

Vyšetřování případu podle Gašpara odstartoval fotbalista českého klubu, kterému gang údajně také nabízel úplatek a který se obrátil na českou policii. "Měl velmi strohé informace, že na celé věci se podílí osoba ze Slovenska, znal její křestní jméno," řekl Gašpar. 

Na Slovensku jde o největší úplatkářskou aféru ve fotbale za poslední roky. Slovenský fotbalový svaz, který při vyšetřování tohoto případu pomáhal kriminalistům, práci policie ocenil. "Je v zájmu fotbalového hnutí očistit ho od jakýchkoliv projevů korupce," reagoval svaz. Slovenským fotbalistům hrozí za ovlivňování zápasů po přijetí úplatku až dvouletý distanc, jejich klubu vyloučení ze soutěže.

Kromě Česka se policejní razie uskutečnila v pondělí i na Slovensku. Policisté při domovních prohlídkách našli 49.000 eur v hotovosti a komunikační techniku, kterou údajní podvodníci používali při své činnosti.

ČTĚTE TAKÉ: 
Šéf Teplic Hrdlička o korupční aféře: Jde o pochybení jednotlivců 
Mluvčí Tipsportu Hadrava: Máme metodu,
 jak nekalosti odhalit
České firmy podezřelé sázky nezaznamenaly, mohlo se sázet v Asii
Skandál! Policie vyšetřuje fotbalisty kvůli možnému ovlivňování zápasů

Autor: ČTK, Redakce, František Bílek, Jaroslav Bílek, Michal Káva

12.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince na Pražském hradě menšinovou vládu Andreje Babiše.
16 20

Babišovi ministři převzali jmenovací dekrety a začali pracovat

Letadlo společnosti Air Berlin
6

Lufthansa nakonec nepřevezme rakouskou Niki. Poslechla Evropskou komisi

Nymburská lávka je definitivně uzavřena! Není bezpečná, rozhodli radní

Přesně v 15.37 ve středu prošla po nymburské lávce pro pěší poslední chodkyně. Vzápětí tři muži instalovali na kraj lávky kovovou mříž s cedulí zákazu vstupu chodcům. Je to výsledek jednání radních, kteří z bezpečnostních důvodů nechali lávku uzavřít.  

Lidé nejsou otroci. Papež kritizoval práci v neděli

Podle papeže Františka je poslední den v týdnu pro církev dnem radosti a bez práce. Hlava církve tak dnes na generální audienci obhajovala právo na nedělní odpočinek. Zprávu přinesla agentura AFP.

Babiš chce v budoucnu do Libye poslat české vojáky. Kvůli migraci

Premiér Andrej Babiš (ANO) by chtěl, aby Česká republika perspektivně poslala do Libye vojenskou jednotku na ochranu hranice této země. Úkolem vojáků by byl boj proti migraci. Nyní Česko plánuje na pomoc Libyi poslat peníze. Babiš to dnes řekl novinářům po uvedení nové ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) do úřadu. 

DOTYK.CZ

Po stopách zvířecích emocí. Rozumíme jim vůbec?

Zvířata jsou nám daleko bližší, než jsme ochotní si připustit. Prožívají si svá malá i velká citová dobrodružství. Nejsou jim cizí radost, smutek, strach ani láska. Fakt, že kohout umí svým slepicím lhát, že zvířata dokáží jednat nezištně a že veverky jsou vychytralé zlodějky, by ještě před několika lety lidé považovali za fantazírování. Zkušený německý lesník Peter Wohlleben, milovník přírody, se vydává po stopách zvířecích emocí, jež utvářejí jejich pestrý svět.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT