"Prohráli jsme, to je negativní. Ale jeden gól jsme si dali sami a v závěru jsme to mohli zdramatizovat. Myslím, že jsme odehráli slušné utkání, ale na body to nestačilo," řekl trenér Pavel Vrba. 

Rychle se potvrdilo, že Achillovou patou sparťanského souboru je – a to dlouhodobě – průchodný střed obrany. Místo Štětiny, který po svém zoufalém ligovém vystoupení na Slovácku nebyl ani v nominaci, sice na postu stopera naskočil Krejčí ml., ale s Panákem po čtvrthodině hry pustili do zakončení po rychlém útoku Morelose, a ten se nemýlil.

Sparta v Evropské lize v prvním utkání Glasgow Rangers porazila. Uspěje i v odvetě?
Nechoďte do hospod, schovejte šály. Sparta radí fanouškům, jak přežít ve Skotsku

Domácí měli v úvodu i další šance a brankář Holec (který tentokrát dostal přednost před osvědčeným Nitou) mohl mluvit o štěstí, že ze sítě nelovil další míč. Sparťané působil ze začátku zápasu poněkud zkoprněle, Rangers je přehrávali důrazem a přímočarostí.

Postupem čase se svěřenci trenéra Vrby na bouřícím Ibrox Stadium přece jen rozkoukali a kdyby projevili víc odvahy a přesnosti v zakončení, mohlo se skóre měnit. Hodně slibnou šanci zahodil Minčev, další akce Pražanů zůstaly jen v náznacích.

Panákův zkrat rozhodl zápas

Po změně stran přišel opravdu nevídaný Panákův zkrat. Sparťanský stoper dlouho váhal s rozehrávkou, až zcela nepochopitelně poslal míč před vlastní bránu přesně na hlavu Morelose, který se snad ani nemohl netrefit. Neuvěřitelná chyba torpédovala šance hostů na úspěch a zcela je opařila.

"Filip udělal obrovskou chybu. Určitě mu to vyčteme a budeme se s ním o tom bavit, ale život jde dál, čekají nás další zápasy. Určitě to ale ovlivnilo dnešní utkání," řekl Vrba. 

Sparta v Evropské lize porazila Glasgow Rangers.
Jde o postup, jde o čest. Spartu čeká válečná vřava v Glasgow, má co napravovat

Ve zbytku zápasu už se Letenští nezmohli ani na mírné zdramatizování mače, ve kterém byl skotský celek jasně lepší a především mnohem nebezpečnější. Výjimkou byla hlavička střídajícího Karabce v 77. minutě a pak závar těsně před koncem, při němž se zaskvěl čtyřicetiletý brankář McGregor. To už ale Rangers rozhodně nehráli na plný plyn.

Spartě by i jeden gól v postupových počtech mohl pomoci, ale zázrak se nekonal. Prohra 0:2 znamená, že Pražané se v závěrečném kole základní skupiny utkají s Kodaní o třetí příčku a alespoň o účast v další fázi Konferenční ligy.

"Jednoznačně je to zklamání, chtěli jsme zůstat v Evropské lize i na jaře, ale bohužel je to realita. Teď se musíme porvat o to třetí místo. Je škoda, že doma nebudeme mít diváky," posteskl si kapitán David Pavelka s poukazem na aktuální koronavirová opatření.

"Chceme hrát poháry i na jaře, to je náš úkol. Já věřím, že to v utkání s Bröndby potvrdíme," dodal Vrba.