Duel přitom začal děsivě. Přes nekonečnou přípravu na bleskurychlé nohy Raheema Sterlinga, hvězdy Manchesteru City, spadli Češi do problémů už v 5. minutě. Anglické levý křídelník utekl po své straně, v šestnáctce ho sice dostihl Lukáš Masopust, ale v souboji se zachoval mírně neohrabaně a nešikovně a Sterlinga podrazil.

Harry Kane
Rychlíci a kanonýr. Na koho z Angličanů si musí dát čeští obránci pozor?

Penalta… Když se k ní postaví kapitán Harry Kane, bývá to většinou vyřešeno. Tomáš Vaclík neměl šanci.

Český plán s co nejdelším udržením čistého konta se zbortil až příliš rychle. Málokdo v tu chvíli odhadl, co se bude dále na stadionu pražské Slavie odehrávat. Tým Jaroslava Šilhavého inkasova-ný gól nesrazil ba naopak.

Aktivní domácí

Navíc mu pomohla záležitost, jež v takových momentech vždy zafunguje. Češi velmi rychle vyrovnali. Angličané vedli jen pět minut. Pak se aktivní domácí dostali ke dvěma možnostem. Nejprve perfektně pálil ze strany Vladimír Coufal, ale Jordan Pickford vyrazil na roh.

Po něm již byli červení úspěšní. Míč propadl od jednoho stopera k druhému, od Ondřeje Čelůstky k Jakubu Brabcovi. Plzeňský zadák ho dopravil do sítě kolenem.

Český útočník Zdeněk Ondrášek v dresu týmu FC Dallas z americké MLS
Americký sen. Ondrášek na srazu vyprávěl: Ibrahimovič je v pohodě

A hned ukázal, jak je mančaft na velký zápas s proslulým sokem nahecovaný, jak je pospolitý. K oslavě běžel od brány až ke střídačce, kde se vrhl do chumlu.

Bylo to symbolické potvrzení odvahy, s níž Češi do utkání šli. Zatímco na jaře prohráli v Londýně po bojácné hře 0:5, tentokrát to bylo jinak. Kuráž byla viditelná, výborní byli prakticky všichni. Vyčuhovali především krajní zadáci Coufal s Janem Bořilem a gólman Tomáš Vaclík, jenž ve druhé půli lapil obří šance. Nepřišel si na něj Kane ani Sterling a to jsou gólové mašiny.

Ale také Češi měli šance. Velmi dobře pálili Masopust a Alex Král. V obou případech musel zasáhnout Pickford, předvedl pohotové zákroky.

I ve druhé půli byli domácí kurážní. Favorita napadali, drželi míč, tím chtěli otupit anglickou rychlost v protiútocích. Kouč Šilhavý tentokrát zvolil opravdu fungující taktiku, kterou soupeře zaskočil.

Ilustrační snímek
Nevděčné řemeslo. Fotbalových rozhodčích v Česku ubývá

To však nebylo jediné překvapení, jež nachystal. V 65. minutě poslal na hřiště Ondráška, útočníka působícího v americkém Dallasu. Ondrášek se rychle chytil tempa, hned v první akci zařídil rohový kop. V 85. minutě ho zpětnou přihrávkou našel slávista Masopust a Ondrášek trefil přízemní střelu do sítě.

Pro Angličany to byl šok a vlastně i pro téměř plný Sinobo Stadium. Takový výkon (a výsledek) čekal málokdo. Úspěch výrazně navýšil české šance na průnik na mistrovství Evropy. Česku stačí k postupu vyhrát příští domácí duel s Kosovem.