Vzdálené Baku, ale také Bukurešť či Petrohrad. Sobotní los fotbalového mistrovství Evropy nabízel české reprezentaci různé, nepříliš lákavé varianty: hráči se předem shodli, že cestovat k duelům třeba do Ázerbájdžánu by se jim vážně nechtělo. Nakonec to dopadlo dobře. Místo podkavkazské exotiky je to kolébka fotbalu.

„Cestování, kterého se všichni obávali, odpadlo. Hrát Euro na ostrovech je samozřejmě velmi příjemné, takže z tohoto pohledu to vyšlo krásně,“ pochvaloval si los záložník David Pavelka. Výběr trenéra Jaroslava Šilhavého totiž sehraje dva duely v Glasgow a jeden v Londýně. Může se tak těšit na nefalšovanou ostrovní atmosféru a bouřící stadiony.

Poučení z výprasku

A co soupeři? Vždy silná Anglie a úřadující vicemistři světa Chorvati? Třetím soupeřem bude vítěz play-off Ligy národů C: Skotsko, Norsko, Srbsko nebo Izrael. Čeští hráči si uvědomují sílu protivníků, zároveň ale věří, že šance na postup ze skupiny žije. Vždyť nedávno v kvalifikaci dokázali zdolat i Angličany. Pravda: doma v Edenu, ne ve Wembley.

„Tam jsme na začátku kvalifikace dostali výprask, ale potom jsme se s týmem někam posunuli a doma jsme je porazili. Myslím, že by nám to mělo pomoct,“ myslí si obránce Marek Suchý. „Na další souboj s Harry Kanem se těším, je to elitní útočník. Budeme se snažit jemu i dalším hráčům Anglie zabránit, aby se jim ten zápas povedl,“ dodal další český zadák Ondřej Čelůstka.

Pokud jde o Chorvaty, jejich síla je nepopiratelná. „Mají spoustu známých hráčů ve velkých klubech, jako jsou Rakitič a Modrič. Navíc se s nimi hrálo na Euru 2016, takže zkušenosti jsou relativně čerstvé,“ hodnotil los brankář Tomáš Vaclík.

Boj o postup

Pro připomenutí: národní tým s Chorvaty na minulém Euru ve Francii remizoval 2:2, když dokázal stáhnout dvougólovou ztrátu. Teoreticky nejslabší by měl být soupeř, který teprve postoupí z Ligy národů, ale zcela jednoznačné to není. Pokud to navíc budou Skotové, bude je v Glasgow hnát výhoda domácího prostředí.

A jak vidí los protivníci? Gareth Southgate, trenér Albionu, si trochu posteskl, že narazí znovu na Čechy. Stejně tak si je vědom síly skvělých chorvatských záložníků. „Nejsem si jistý, jestli je to dobrý los,“ poznamenal Southgate.

To jeho chorvatský kolega Zlatko Dalič má jasno. „Prvním cílem je postup ze skupiny, dál se nedívám. Při mistrovství světa v Rusku jsme začalo skromně a skončili jsme ve finále. Musíme být znovu skromní a klidní a třeba Rusko zopakujeme,“ prohlásil ambiciózní trenér Chorvatů.