Slavia - ArsenalSlavia - ArsenalZdroj: DeníkOno se však ani nelze divit, že by leckterý movitější fanoušek tuto sumu vysázel. Slavii totiž čeká jeden z historických zápasů. Po remíze 1:1 v Londýně je blízko postupu mezi nejlepší čtyři mančafty Evropské ligy.

Stačí jí jakákoli výhra, ale také remíza 0:0. „Největší zápas je ten, který zrovna následuje. Takový je prostě fotbal,“ glosuje Mikel Arteta, kouč hostů. „Je to obrovský zápas. My se samozřejmě budeme snažit je překvapit a trošku je potrápit,“ vykládá Stanislav Tecl, útočník Slavie.

Odveta osmifinále Evropské ligy: Ondřej Kúdela neudržel nervy. Jeho skrytý slovní výpad se domácím fotbalistům nelíbil
Překvapení: Slavia se nepostavila za Kúdelu. Fanoušci zuří, Tvrdík má strach

Co by mohlo jeho mužstvu pomoci?

Zažeňte únavu

Zápasy přibývají. V lize, v pohárech, v reprezentaci. „Bylo hraniční, že jsme hráli derby tři dny po Arsenalu,“ přiznává obránce či záložník (a střelec gólu proti Spartě i Arsenalu) Tomáš Holeš. „Ale před odvetou máme den navíc, doufám, že se dobře připravíme,“ věří.

Ukažte: Jsme doma

Na svém stadionu prohrála Slavia naposledy na konci listopadu 2019 v Lize mistrů s Interem Milán. V domácí soutěži v srpnu 2018 s Jabloncem. „Slavia vyhraje 2:1. Už v prvním zápase ukázala, jak velkou kvalitu má,“ upozorňuje bývalý sportovní ředitel klubu Jan Nezmar. „Doma je navíc ještě silnější a sebevědomější,“ dodává.

Kemar Roofe fauluje Ondřeje Koláře.
Vztek nejen ve Slavii: Šlo o život. Je to směšný trest a politika

„Moc dobře víme, jak je Slavia silná doma, ale my venku hrajeme dobře,“ kontruje kouč Arteta.

Ochraňte brankáře

Ano, Arsenal sice ujistil Ondřeje Koláře, který nastupuje po hrůzném faulu soupeře z Glasgow Rangers v helmě a masce, že nebude zákeřný. Ale může jít do tuhého, může přijít tlak na klíčového muže sestavy.

„Bude záležet, jak zachytá,“ ví Pavel Tobiáš, bývalý trenér Slavie. Proto musí být Kolář v bezpečí.

Nehrajte na nulu

Může to být lákavá představa. Na postup Slavii stačí uhrát bezgólovou remízu. Jenže opatrná taktika bývá cestou do pekla. Zaprvé Slavia ji není zvyklá praktikovat, zadruhé Arsenal je schopen odemknout obranu.

Přesto bude defenziva prvním přikázáním.

Ondřej Kúdela
Kúdela byl uznán vinným z rasismu. Dostal exemplární trest, nesmí ani na Euro

„Současná Slavia má vyváženou jak ofenzivní, tak defenzivní fázi hry. Dokáže kombinovat, k tomu v pravou chvíli hru zjednodušit, ale také hrát kompaktně v defenzivě a soupeře nepříjemně napadat,“ tvrdí Nezmar. „Do karet ji bude hrát i terén, který nebude tolik kvalitní jako v Londýně.“

Nevzdejte se

Je třeba potvrdit slova kouče Artety, navíc dvakrát zopakovaná: „Mají obrovskou touhu a nasazení, porazili velké soupeře a zaslouží si být tak daleko, jak jsme říkali, nevzdávají se, dokázali to znovu v našem zápase. Čeká nás další velká bitva.“

I kdyby přišel problém tedy inkasovaný gól je třeba to znovu dokázat.