„Arsenal byl jednoznačně lepší, i doma nás předčil, postoupil zaslouženě,“ uznal sportovně a také kouč Jindřich Trpišovský. Přesto jeho mužstvo může dostat pár omluvenek.

Ta první se naprosto přirozeně točí kolem Ondřeje Kúdely. Obránce byl den před zápasem vyhnán z kola drakonickým trestem za údajný rasismus. „Slavii to mohlo ovlivnit, protože se počítalo, že bude hrát,“ pronesl Petr Čech, bývalý brankář Arsenalu, dnes vysoký funkcionář Chelsea.

UEFA Evropská liga - čtvrtfinálový zápas FK Slavia - Arsenal
Hořký konec skvělé jízdy. Slavia doma dostala lekci od Arsenalu

Na tým opravdu měla kauza dopad po psychické stránce. Bylo to znát. „Ondra je už zdravý, trénuje, byl s námi v tom režimu, ale postrádali jsme ho. Je to člen týmu. Řešilo se to, hlavně ta výše trestu a odsouzení bez důkazů. Zasáhlo nás to,“ popsal Trpišovský.

Druhý problém byl herní. Kúdela je v tuto chvíli (nebo do vypuknutí aféry byl) nejlepší český střední obránce. Vyniká přehledem, rozvahou, perfektní rozehrávkou. Především poslední komodita slávistům v odvetě – avšak nakonec i v prvním duelu na Emirates Stadium – scházela.

Mužstvo se dostávalo pod tlak, míč si předávalo bázlivě, bez nápadu. I proto se sešívaní neprosadili k jediné střele na branku. „Chyběli nám hráči v defenzivě, někteří nastoupili na jiných pozicích. Pak děláme chyby, které jindy neděláme,“ popsal trenér.

„Ondra by nám pomohl,“ rozsekl debatu jasně.

Odveta osmifinále Evropské ligy: Ondřej Kúdela neudržel nervy. Jeho skrytý slovní výpad se domácím fotbalistům nelíbil
Naděje na Euro žije! Kúdela má šanci u arbitráže, prohlásil expert

Dalším faktorem byla viditelná únava mančaftu. „Měli jsme prázdnou nádrž,“ přiznal Trpišovský.

Ukázala mu to i data. Fotbalisté jsou občas vysmíváni, že nosí pod dresem jakési podprsenky, ale to je důležitý pomocník. Jde o GPS vestu, v níž je čip sledující prakticky všechno. Díky nim kouč věděl, že hráči neběhali dostatečně. „Měli jsme mnohem nižší čísla, co se týče rychlosti i naběhaných metrů, než třeba proti Rangers, ta únava narůstá. Potřebujeme jiné parametry,“ řekl.
„Byl to náš nejhorší zápas,“ přikývl záložník Lukáš Provod. To ano, ale pohárový rok nepokazil.