Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík jen tak lehce naznačil, že by rád na jaře v Evropské lize zkusil postup až do finále. To by byl epochální úspěch, to přiznejme. Včera večer totiž tým z Edenu narazil na tvrdou realitu. Fotbalisté Slavie v posledním utkání základní skupiny jednoznačně prohráli v Leverkusenu 0:4.

Ukázalo se, že mezi českým mistrem a současně vedoucím mužstvem české FORTUNA:LIGY a druhým celkem německé Bundesligy je pořád zatracený rozdíl.

„Byl to těžký zápas. Věděli jsme, že je Leverkusen výborný. Směrem dopředu mají skvělé hráče. My jsme to prostě nezvládli,“ přiznal kapitán Jan Bořil.

Hotovo bylo už po prvním poločase, po němž domácí vedli o dvě branky. Na obou měl důležitý podíl český útočník ve službách Bayeru Patrik Schick.

Při prvním gólu se dral na přední tyči k prudkému centru, míč mu však prošel pod nohou a spoluhráč Bailey otevřel už v 8. minutě skóre. Ve 32. minutě stejný plejer dorazil míč do prázdné brány po Schickově hlavičce, jež se odrazila od tyčky.

Utkání skupiny 4 kvalifikace na ME 2021 fotbalistů do 21 let: Česka republika - Chorvatsko
Češi znají los "malého" Eura. Hložek a spol. vyzvou Italy i Španěly

„V prvním poločase byl soupeř ve všem mnohem lepší, rozdíl mezi oběma týmy byl obrovský. Pod tlakem jsme ztráceli spoustu míčů, v podstatě jsme nebyli schopní napadat rozehrávku soupeře,“ mrzelo trenéra Pražanů Jindřicha Trpišovského.

Po pauze Slavia sice občas zahrozila, ale kvalita byla na straně Bayeru. Domácí přidali ještě dva góly, o které se postarali Diaby a Bellarabi, další šance neproměnili.

„Byla to pro nás velká škola, setkání s top týmem v plné formě. Nedokázali jsme nahradit některé absence. Soupeř byl úplně jinde než my,“ konstatoval Trpišovský.

To ovšem nic nemění na faktu, že slávisté díky čtyřem výhrám jako jediný český zástupce v EL postoupili do jarní fáze. Na to by se pod vlivem včerejší drsné lekce nemělo zapomínat.

„Po prvním zápase jsme měli máslo na hlavě, ale domácí zápasy jsme zvládli, pak i odvetu v Nice. Jenom je škoda zápasu s Leverkusenem. Chtěli jsme být první, to se nepodařilo. Jsme spokojeni, že jsme postoupili do jarní části, čtyři inkasované góly ale důvod k radosti nejsou,“ uzavřel Bořil.

Bayer Leverkusen - Slavia Praha 4:0 (2:0)

Branky: 8. a 32. Bailey, 59. Diaby, 90.+1 Bellarabi. Rozhodčí: Sidiropulos - Kostaras, Dimitriadis (všichni Řec.). ŽK: Schick, Onur (oba Leverkusen). Bez diváků.

Leverkusen: Lomb - Jedvaj, Tapsoba, Wendell - Dragovic, Baumgartlinger (62. L. Bender), Amiri (74. Turkmen), Sinkgraven (62. Onur) - Bellarabi, Schick (46. Gedikli), Bailey (46. Diaby). Trenér: Bosz.

Slavia: Kolář - Masopust, Zima, Bořil, Oscar - Ševčík (19. Stanciu), Traoré (82. Karafiát) - Sima (82. Jurásek), Lingr (82. Rigo), Olayinka - Musa (53. Tecl). Trenér: Trpišovský.