„Míša", jak mu v Edenu říkají, slavil v neděli večer poté, co pomohl Kamerunu k finálové výhře nad Egyptem 2:1. „Šampioni, hurá!!! Zvládli jsme to. Díky vám všem," vzkázal šestadvacetiletý fotbalista.

Čtěte také: Šest nováčků a bitva s časem, Slavia chce titul. Stihne se sehrát?

Spoluhráči mu na dálku fandili, ačkoli už ho dlouho neviděli: Ngadeu kvůli turnaji v Gabonu zmeškal celou přípravu týmu. Ale to teď nikomu nevadí.

Nejvíce se asi začal tetelit pokladník. Jistě, ambiciózní klub v lednu prodal Antonína Baráka, eviduje zájem o Milana Škodu nebo Jaromíra Zmrhala.

Jenže tohle je trochu jiná liga. „Čeští fanoušci se nikdy o africký šampionát nezajímali, ale v Anglii či Francii má obrovský zvuk," podotkl v rozhovoru pro Deník televizní expert a někdejší fotbalista Luděk Zelenka.

Jeho cena stoupla

Co je zásadní: na Africký pohár jezdí spousta skautů a manažerů. Sledují, koho získat. Ngadeu se rozhodně dostal do notesů: obránce (ve Slavii defenzivní záložník) totiž zářil: nechyboval a dal dva (důležité) góly. „Teď klidně může mít hodnotu, o jaké se mluví," dodal Zelenka.

Pro vaši informaci: hovoří se o částce až deset milionů eur (270 milionů korun). Ale má to háček: zimní období přestupů už skončilo.

Co se stane v létě? Vše budou mít v gesci manažeři ze Švýcarska, kteří zastupují Ngadeua (stejně jako Raúla Bobadillu, paraguayského reprezentanta hrajícího za Augsburg).

Se zájmem budou dění sledovat také v Rumunsku: Slavia podle tamního tisku koupila Ngadeua z Botosani za půl milionu eur, zároveň však slíbila, že když jej prodá, pošle jeho předchozímu klubu bonus ve výši dvaceti procent z transferu.

Zůstane "Míša" svůj?

Ale zpět k šampionátu. Od Kamerunu se nic nečekalo. Experti před startem turnaje odhadovali, že mužstvo projde maximálně do čtvrtfinále. Na vítězství se dalo vsadit v kurzu přes 10:1. „Osobně jsem moc hrdý na to, že patřím do týmu," vykládal Ngadeu.

Ano: parta, kterou vede belgický kouč Hugo Broos, všechny překvapila. „A můžeme být ještě lepší," hlásil po finále šťastný trenér.

Vážně? Je to možné. Když se podíváte na spoluhráče Ngadeua, nenajdete žádné hvězdy. „Cílem hráčů z Afriky vždy bylo a bude dostat se do Evropy," poznamenal Zelenka.

Noví šampioni „černého" kontinentu si dosud vydělávali na živobytí v Belgii, Dánsku či Skotsku. Robert Ndip Tambe dokonce působí v Trnavě. Teď se všem otevřela možnost na lákavější angažmá. „Strašně bude záležet na tom, jak zvládnou jaro. To platí samozřejmě také pro Ngadeua. Trenéři nevidí rádi, když jim hráč zmizí na celou přípravu. Na jaře mu může dojít energie," tvrdí bývalý fotbalista Slavie.

Všichni v Edenu si přejí, aby „Míša" zůstal svůj. Před odletem do Gabonu líčil, že sní o zlatu. Má ho. A ukáže ho už brzy. Příští víkend hraje Slavia proti Jihlavě.

Nepřehlédněte: Český fotbal vyhlíží jaro. Bude liga víc sexy než dřív?