"Rok zpátky jsme klíč také získali, ale to ho přebírali jiní. Já jsem tu poprvé a je to hezký zážitek. Doufám, že v tom budeme pokračovat. Je to krásná tradice a jsme hrdí, že tu můžeme být," řekl kapitán Jiří Bílek, který přebíral klíč v Brožíkově sálu společně se spoluhráči Antonínem Barákem, Jaromírem Zmrhalem, trenérem Jaroslavem Šilhavým, generálním ředitelem Martinem Krobem a generálním sekretářem Jiřím Vrbou.

Nyní budou mít Slávisté klíč v držení minimálně do dubna, kdy je ve 22. kole na programu odveta v Edenu.

Slavia ve šlágru 8. ligového kola vyhrála na hřišti Sparty 2:0. Skóre otevřel v 62. minutě Bosňan Muris Mešanovič, který napravil neproměněnou penaltu z třetí minuty nastavení první půle. A v 79. minutě přidal pojistku Zmrhal. Pro tým z Edenu to byla první ligová výhra na Letné od října 2008.

"Derby jsem si užila, byl to dramatický zápas, který nakonec vyhrála Slavia, za což ji gratuluji. Předávání je tak pozdě, protože podle mých informací se klíč nemohl najít. Ale nakonec se nalezl a můžeme ho Slavii předat," prohlásila při ceremoniálu Krnáčová.

Vyhrané derby Slavii nakoplo

"Asi si ho chtěli sparťané udržet, ale nakonec ho museli odevzdat," reagoval Barák na hledání klíče. "Můžeme si takto vzpomenout na ten krásný zápas. Je to něco speciálního a jsem rád, že tu můžeme být. Vyhrané derby dodalo týmu sebevědomí, byl to pro nás motor do dalších zápasů," připomněl Barák aktuální sérii Slavie v podobě osmi zápasů bez porážky.

Velkou radost z klíče měl i generální ředitel Slavie Martin Krob. "Na slavnostní večeři před derby paní primátorka říkala Dušanovi Svobodovi (místopředseda Sparty), že by chtěla klíč předávat v jiných prostorách. Já si v tu chvíli říkal, jestli neví něco víc než já, protože to vypadalo, jako kdyby věděla, jak derby dopadne," vzpomínal Krob.

"Když pak ve 25. minutě nebyla odpískaná penalta Lafaty na Frydrycha, což mimochodem odstartovalo sérii tří neodpískaných penalt pro Slavii, tak jsem si říkal, že asi opravdu ví něco víc. A jsem strašně rád, že jsem se mýlil a naši kluci dokázali derby vyhrát. Věřím, že tu nejsme naposledy," dodal.