Kouč Karel Jarolím o něm mluví (pro něj nezvykle) v superlativech. Stejně jako experti, kteří měli možnost ho vidět v akci na fotbalovém hřišti.

Tuniský reprezentant Hocine Ragued, nová posila Slavie, který včera podepsal smlouvu na čtyři roky, už poutá pozornost. Svými předpoklady i svým původem.

Tedy tím, že se jedná o cizince. Těch už je nyní v soupisce mistrovského celku šest. Když nepočítáme Slováky.

Zahraniční posily = trend, který bude pokračovat?

„Ano, ale celosvětový. Je způsoben nedostatkem kvalitních hráčů. Podívejte se po světě – a ne jen na ty nejlepší ligy. Podívejte se třeba na Kazachstán a další země, všude plno cizinců,“ říká přední český agent Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest.

Konkrétně Slavia jde „zahraniční cestou“ už dva roky. To do kádru přivedla Belaida s Tavaresem, druhého jmenovaného později velmi výhodně prodala do Hamburku.

A hodlá v podobném duchu pokračovat. Nedávno založila oddělení zahraničního skautinku.

Na Ragueda, který by měl být podle Jarolíma ještě platnější, než Tavares (především směrem do ofenzivy) se byl slávistický kouč osobně podívat na kvalifikačním duelu Tunisko – Nigérie. „Byli by tam další zajímaví hráči, ale na ně bohužel nedosáhneme,“ přiznal Jarolím.

Naopak Ragued je skvělý „kauf“, do Slavie jde totiž zadarmo, v belgickém R. A. E. C. Mons mu skončila smlouva. Jarolíma upozornil na svého parťáka z národního týmu Tijani Belaid. Český mistr si tak začíná vytvářet jakousi „cizineckou síť“.

Ale, samozřejmě, ne každý se v silné konkurenci uchytí. Dva Brazilci, kteří jsou v Edenu na zkoušce, patrně neuspějí. Naopak jihokorejský útočník Kang Soo-Il by mohl zůstat.

Na co Slavia může našinci neznámé, mnohdy exotické tváře nalákat? Především na naději, že si zahraje Ligu mistrů, takovou příležitost fotbalista třeba v průměrném francouzském týmu nedostane. Ostatně i Ragued se o elitní soutěži zmínil.

Ostatní české týmy jsou v tomto ohledu za Slavií pozadu. I když začínají „pracovat“ podobně. V Boleslavi figurují Mendy a Sylvestre, do Sparty přivedla agentura Sport Invest, v Česku po stránce zahraničních borců nejpilnější, Chorvata Pamiče a Rakušana Hohenedera.

„Exotická stopa“ ve Slavii (ze soupisky):

Deniss Romanovs – lotyšský brankář
James Dens – brazilský obránce
Tijani Belaid – tuniský záložník
Hocien Ragued – tuniský záložník
Vitali Trubila – běloruský obránce či záložník
Riste Naumov – makedonský útočník

Prošli týmem:

Mickael Tavares – francouzský záložník
Amadou Cissé – francouzský záložník
Goce Toleski – makedonský útočník