Ponurá nálada fotbalistů Slavie po vyřazení z Poháru UEFA a ubíjející zmar koresponduje se stavem českého fotbalu.

Mistr ligy v domácí soutěži nemá konkurenci, v Evropě však tápe. „Hamburk, Fiorentina a Aston Villa sice ve svých ligách hrají špičku, ale to není výmluva. Prostě jsme byli horší. Bohužel se ukazuje kvalita naší ligy. Je mizerná, ale to je dlouhodobé, není to jen o tomto ročníku,“ říká Vladimír Šmicer.

Hamburk hrál špatně, stejně jako Slavia. Tedy vlastně o trochu lépe, dokázal totiž vyhrát 2:0. To se letos podařilo „jen“ italské Fiorentině v předkole Ligy mistrů.

To však není výčet dokreslující zmar u konce: Slavia už v šestém duelu ze sedmi nedala branku. Sešívaní dostali k předčasnému Ježíšku od Hamburku pořádně nakopáno. Gólman Vaniak byl vyloučen. Kapitán Brabec musel dochytat a trenéra Jarolíma tragičtí turečtí sudí vyhodili na tribunu…

„Byl to prostě divný zápas,“ souhlasí Šmicer s krčením ramen a olízne si zakrvácený ret. „Pro diváky to muselo být utrpění. Byl to strašidelný výkon,“ přizvukuje Martin Vaniak.

Slavia je v Poháru UEFA vůbec jediným týmem ze čtyřiceti, který ještě nevstřelil branku! Výmluvná statistika.

„Osobně cítím velké zklamání. Ve třech zápasech plus ve dvou těžších s Fiorentinou jsme nedali gól, ale mělo by to v silách mužstva být. Když se to daří průměrným celkům v Evropě, nevím, proč nám ne. Nejsme přece tak individuálně špatní,“ nechápe Šmicer.

„Lidi si proti Hamburku aspoň jeden gól zasloužili. I kdybychom měli prohrát 1:4. Ale aspoň ta jedna branka…“ zní hlas slávistické kabiny.

Jenže suverén české ligy ve čtvrtek večer vystřelil mezi tyče jen jednou! Jako by se krize prohlubovala s každým duelem. „Je to tak. Čím víc zápasů hrajeme a nedáváme góly, tím naše psychika klesá. Propadáme větší a větší skepsi. Škoda. Hamburk totiž nepředvedl nic výjimečného. Ale na nás to stačilo,“ přiznává muž s přezdívkou "Štístko".

Tak jako vloni Slavia bavila diváky a šokovala škarohlídy, letos ji Evropa mele. „Člověka musí něco nastartovat, nějaký výrazný, i třeba šťastný moment, aby uspěl. Loni nás nastartoval třeba Ajax a mužstvo jelo,“ je přesvědčený Šmicer.

A právě nizozemský celek uzavírá roční kruh Slavie. Podle dosavadních výsledků s dost možná útrpným koncem.

Slavia už zná část trestů svých hříšníků. Trenér Karel Jarolím nesmí vést tým v následujícím utkání na Ajaxu a musí čekat, zda mu zasedání disciplinární komise UEFA 11. prosince distanc neprodlouží.

V Amsterdamu do utkání nezasáhne ani gólman Martin Vaniak, jenž viděl v nastavení čtvrtečního duelu červenou kartu za faul na Davida Jarolíma.