Velký den, historický zápas, splnění snu. Anebo černá středa, další zmařený pokus, prodloužení prokletí.

Tenká je hranice mezi těmi dvěma skupinami slov. Má podobu jediného utkání, dnešního duelu Slavie s Ajaxem Amsterdam.
„Dobře víme, že se můžeme postarat o historickou událost,“ přiznal před střetnutím slávistický kouč Karel Jarolím.

„Ano, je to obrovská šance,“ dodal jeho nejzkušenější svěřenec Vladimír Šmicer.

V prvním střetnutí 3. předkola Ligy mistrů v Amsterdamu nemohl nastoupit kvůli žlutým kartám, přesto sešívaní senzačně vyhráli 1:0. Nyní by měl Šmicer režírovat postup Slavie.

Ta dnes absolvuje už šestý zápas o posun do Champions League. Po předchozích pěti odvetách bíločervení smutnili, tentokrát ale mají velmi nadějnou výchozí pozici, za úspěchem je navíc bude hnát vyprodaný strahovský stadion.

Přesto sázkové kanceláře hlásí: Češi Slavii nevěří, víc se vsází na Ajax!

Jeho ligová bilance je totiž obdivuhodná. V dosavadních dvou zápasech nejenže zvítězil, ale do sítě protivníků se trefil dvanáctkrát. Jeden gól si tak připsal v průměru po patnácti minutách…

„Snad už si vystříleli střelecký prach,“ doufal Jarolím.

Jenže něco takového si kouč Ajaxu Henk ten Cate vůbec nepřipouštěl. Například na otázku, co by pro klub znamenalo, kdyby se se Slavií opakoval loňský nezdar a vyřazení od Kodaně, odmítl odpovědět. „Zabýváme se jen optimistickými scénáři,“ vysvětlil. V historii evropských pohárů však Ajax v Praze nevyhrál.

„Nemáme důvod si nevěřit, myslím, že šance jsou stále padesát na padesát,“ řekl zase kapitán Jaap Stam.

Výhra Slavie na Ajaxu jako by neexistovala, stejně jako ligová suverenita sešívaných.

Velkoklub slavného jména neskrýval sebevědomí, přestože do Prahy nepřicestoval zraněný záložník Maduro. Naopak rekonvalescent Gabri ve výpravě Ajaxu nechyběl.

I slávisté si před utkáním věřili. Argument, že mají mladé a nepříliš zkušené mužstvo, smetl trenér Jarolím s grácií se stolu. „Jestli Vláďa Šmicer uklidňuje mladé kluky? No nevím, já jsem viděl, jak mladíci Suchý s Jandou uklidňovali jeho,“ žertoval.
Až na absenci dlouhodobých rekonvalescentů bude dnes Slavia kompletní. Podaří se jí proměnit mečbol, který uhrála v Amsterdamu?

JAN HAMRNÍK

Slavia se dvanácti branek Ajaxu nebojí

Po příchodu do Slavie ze švýcarského Aarau se urostlý bek Erich Brabec zabydlel ve stoperské dvojici s Markem Suchým. Prošel už mnoha kluby, ale dnešní zápas odvety třetího předkola Ligy mistrů pro něj bude z kategorie těch nejdůležitějších. „Odehrál jsem řadu těžkých utkání za jednadvacítku a v zahraničí. Nervózní nejsem,“ říká obránce.

Pro Slavii nastává možná nejdůležitější utkání v novodobé historii, nesvazuje to?

Všichni si uvědomujeme, o co nám jde. Snad se po dnešním zápase budeme moct podívat sami na sebe do zrcadla. Už o tom bylo napsáno hodně. Nemusí nám nikdo připomínat, o co nám jde.

Nenahání vám hrůzu, že ve dvou zápasech nizozemské ligy Ajax nasázel venku soupeřům 12 branek?

Strach určitě nepociťujeme. My zase máme obranu, která ze sedmi zápasů dostala jeden jediný gól. Nechci říct, že to máme vzadu začarované, ale bráníme dobře jako mančaft a od toho se odráží i výsledky. Snad to dnes potvrdíme.

Přesto, tolik gólů svědčí o velké palebné síle soupeře.


To ano, ale viděli jsme oba zápasy Ajaxu s Graafschapem a Heerenveenem. Oba týmy poskytly Ajaxu luxus v podobě volného prostoru a špičkový tým, jakým Ajax je, dokáže díky tomu být hodně nebezpečný. Když hráči typu Huntelaara, Suáreze, Kennedyho a Rommedahla získají trochu místa, je zkrátka zle. Musíme hodně zodpovědně bránit, jak jsme to doposud dělali.

Ale některých chyb se dopustila i Slavia v prvním zápase?


Ano, nechávali jsme tyhle rychlostní typy v klidu odcentrovat a z toho Ajax těžil. Musíme jim dát co nejmenší prostor.

A když náhodou selžete, je za vámi čaroděj Vaniak.

Má skvělou formu. Pro každého obránce je velice důležité, když ho jeho gólman v těch nejvypjatějších okamžicích podrží. Když udělám nějaký kiks, vím, že je za mnou ještě Martin.

JAN ZELENKA

ČTĚTE VÍCE:

Dobře Řepo! Znělo prázdným stadionem Arsenalu

Šmicr: Jsme v pohodě, Ajax si užijeme

Ajax vyhlíží postup

Pro Slavii to může být historická událost, říká Jarolím

Řepka před Arsenalem: Fabregase nechám být

Bookmakeři věří Slavii

Wenger očekává náročnou bitvu