Do ostře sledovaného zápasu mezi Slavií a Ajaxem zbývá celá hodina a půl. V tu chvíli ještě hoch nemůže těšit, že právě získal autogram muže, který Slavii ještě týž večer pošle do vytoužené Ligy mistrů… „Stááánda Vlček,“ nese se strahovským stadionem - poprvé ve 22. minutě. To si slávistický kapitán připíše první zásah. A když čtyři minuty před koncem duelu, už za stavu 1:1, skóruje podru-hé, diváci stadion málem zboří.
Ještě větší euforie ale následuje po závěrečném hvizdu. „Hoši, děkujem!“ duní prostorami.
Slávisté se navzájem objímají, křepčí, radují se jako malé děti. Pak hráči spolu s celým realizačním týmem poděkují svému trenérovi. Vyhazují Karla Jarolíma směrem k nebi. K tomu ev-ropskému právě klub přiblížil.
„Moc nestojím o podobné věci, protože úspěch vybojovali všichni, ne jenom já,“ říká poté kouč.

„Ale samozřejmě by se to nechalo vydržet i nadále,“ usměje se.
Zatímco ve středovém kruhu létá nahoru a dolů, na hřiště se nahrnou slávističtí fanoušci. Hlášení, aby zůstali sedět na svých místech, je nemůže zadržet… V hledišti vše bedlivě sleduje spousta V.I.P osobností. Z těch fotbalových kupříkladu trenér seniorské reprezentace Karel Brückner a jeho kolega od „jedenadvacítky“ Vítězslav Lavička.
Velká možnost do hlediště přiláká i diváky, které by na utkání Slavie nikdo nečekal. „Já normálně fandím Spartě, ale evropské poháry, to je něco jiného,“ svěří se Michal z Kolína.

Ti méně šťastní se do ochozů nedostanou. Marně před utkáním škemrají, jestli někdo nemá lístek navíc.
Mohou litovat. Včerejší strahovská noc totiž stála za to…

Jak šly minuty

5. Odstoupení hvězdy: Tvrdý zákrok zezadu posílá k zemi slá-vistu Šmicera. Při pádu si natáhne stehenní sval a o devět minut později ho musí nahradit Ivana.
13. Zmařená šance: Vermaelenovi míč přeskočí nohu a domácí Vlček se z úhlu žene na Stekelenburga, ten ale jeho ránu vytěsní.
22. Slávistická euforie: Tavares ve vápně vyhraje klíčový hla-vičkový souboj a vybízí k zakončení Vlčka. 1:0!
34. Kontr Ajaxu: Po sklepnutí Huntelaara se zjeví před Vania-kem Suárez a vyrovnává. 1:1.
68. Zázračný Vaniak: Slávistický gólman předvádí vynikající zákrok, hlavičku Stama vyráží na čáře 73. Opět slávistický čaroděj: Martin Vaniak v rozmezí jediné minuty zázračně likviduje dva pokusy Suáreze.
86. Vlček se stává nesmrtelným: Forvard, který měl v poslední době střeleckou smůlu, střílí po přihrávce Tavarese vítězný gól Slavie. (haj, zel)


Je to můj nejdůležitější zápas kariéry, říká Vlček

V posledních zápasech se střelecky trápil. Včera však dokázal svými dvěma brankami pokořit slavný Ajax Amstero-dam. Stanislav Vlček je novým hrdinou Slavie. Vystřílel histo-rický postup do Ligy mistrů. „Někdy to prostě muselo přijít,“ říká šťastný střelec.
Jaké máte pocity?
Jsem strašně šťastný, zažívám senzační pocity. Jsou to emoce, které s člověkem zacloumají. Je to ještě moc čerstvé. Asi si to dosud plně neuvědomuju. Dneska jsme podali kolektivní výkon. Byly hrozně těžké dva zápasy, nikdo nám nevěřil. O to víc to hřeje.
Je to váš životní zápas?
Životní? Nevím… Ale nejdůležitější v dosavadní kariéře ano. Pět pokusů o postup jsme si protrpěli. Blízko byl třeba i Šachtar.
Nebraly vám články novinářů trochu sebevědomí?
Hodně se to omílalo a pralo v novinách, to je pravda. Čtrnáct dní jsme byli plní očekávání. Sami jsme byli zvědaví, jak to dopad-ne.
Neschovával jste si střeleckou formu na Ajax?
(Smích) To ne. Ono se to někdy tak nějak semele, že to prostě v nejdůležitějších chvílích vyjde. Často jsem se střeleckou ne-mohoucností hodně protrpěl. Ale je to pryč.
Jak budete nahlížet na branky teď?
Řeknu to takhle. I kdybych do konce kariéry nedal branku, nic by se nestalo. Mám splněno (smích).
Co bude následovat?
Úkol jsme splnili, teď se můžeme těšit, koho nám přidělí do základní skupiny.
To jste mi nahrál. Budete dnes společně sledovat los?
Musíme se ještě domluvit, ale asi jo. Podle toho, jak nám bude.
Bude bujará oslava?
Myslím, že postup do Ligy mistrů se nestává každý den. To se prostě musí oslavit. Myslím, že nás už očekávají v hospodě U Václava (smích). Takže už se tam těšíme. Bude to velký!

Šmicer přinesl štěstí i ze střídačky


Říká se mu štístko. Kam přišel, tam přinesl radost a štěs-tí. Ve včerejším odvetném utkání 3. předkola Ligy mistrů proti slavnému Ajaxu ale jeho samotného opustilo. Zranil se už v páté minutě. Štěstí ale neopustilo jeho Slavii!
Poprvé ve své historii totiž postoupila do hlavní fáze Ligy mis-trů po výhře 2:1! Možná i díky „štístkovi“ Šmicerovi.

Vladimír Šmicer v prvním zápase v Amsterodam Aréně chyběl vinou karetního trestu.

Včera měl vést Slavii za vytouženou milionářskou soutěží. Vedl jen 13 minut. Po tvrdém zákroku v páté minutě si při pádu natá-hl sval. Bylo rozhodnuto. Vrtěl hlavou a signalizoval na lavičku: Nejde to! „Nechal jsem se obstříknout, ale už to dál nešlo,“ smutnil slávistický záložník.

Jeho místo zaujal Slovák Milan Ivana. Ale nevedl si špatně. Ze začátku mu chyběla větší jistota. Hrál možná až moc ustrašeně, pak se dostal do tempa.
Stejně jako většina slávistického týmu. Nervozita po vyrovnáva-cím gólu na nich byla jasně patrná. Zuby se klepaly celému sta-dionu.

„V hlavách jsme nervozitu cítili hodně. O poločase byla celá kabina ztichlá. Je fantazie, že to vyšlo,“ líčil dojmy slávistický útočník a střelec dvou gólů Stanislav Vlček.

Šmicer zažil Ligu mistrů ve všech klubech, kde hrál. S Liver-poolem ji dokonce v roce 2005 celou vyhrál.

Teď hlásil: „Je to skvělý pro celý český fotbal. Slavia to potře-bovala. zažíváme obrovskou úlevu. Kdyby Ajax vyhrál 2:1, po-znamenalo by to celou sezonu. Po těch mnoha neúspěších a smolných zápasech se přiklonilo i štěstí,“ zhodnotil Šmicer.

Možná i proto před šesti týdny technický záložník podepsal smlouvu. Aby podržel ve vypjatých a nervózních okamžicích. Aby přinesl štěstí.
Po jeho nuceném odchodu převzali roli tahounů jiní. Zkušený kapitán Stanislav Vlček táhl neúnavně útoky a hlavně nasázel Ajaxu dva góly. Jistý Matěj Krajčík zase vymazal Delorgena. A čaroděj Vaniak podržel při infarktových závarech. Výraznou měrou.

„Vykopali jsme to i za Šmícu a pro Šmícu,“ prohlásil dojatý Vlček.

Slavia Praha - Ajax Amsterodam 2:1 (1:1)

Branky: 22. a 86. Vlček - 33. Suárez

Rozhodčí: Larsen - Hansen, Norrestrand (všichni Dán.)
Žluté karty: Volešák - Emanuelson, Stam
Diváci:
17 000
První zápas: 1:0, postupuje Slavia

SLAVIA: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Dřížďal - Janda, Švec, Tavares, Kalivoda (76. Volešák) - Šmicer (13. Ivana, 82. Necid), Vlček. Trenér: Jarolím.

AJAX: Stekelenburg - Colin, Stam, Vermaelen, Emanuelson (58. Vertonghen) - Gabri (78. Urzaiz), Heitinga, Delorge - Bakircioglü (65. Rommedahl), Huntelaar, Suárez. Trenér: Ten Cate.