„Jsem Slavii za důvěru vděčný, cítím se tu jako doma,“ rozplýval se hráč, který patří na svém postu k nejlepším v lize.

Střih, klapka… jaro letošního roku a úřadující mistr Afriky a slávista s nejvyšší tržní hodnotou (3 miliony eur) sedí na střídačce a do hry se prakticky nedostává. Proč?

Zápas 22. kola první fotbalové ligy mezi týmy FK Jablonec a Bohemians Praha 1905
Divná fotbalová liga: O titul nemá nikdo zájem, nahoru se sápe Jablonec

Už od zimního příchodu Jindřicha Trpišovského do Edenu bylo jasné, že nový slávistický kouč bude ve spolupráci s libereckým kamarádem a sportovním ředitelem Slavie Janem Nezmarem stavět hlavně na hráčích, se kterými má zkušenost a kterým důvěřuje. Hned se začalo mluvit o tom, že Ngadeu to bude mít složité, aby se dostal do do základní sestavy přes mladého odchovance Slavie Tomáše Součka. Ten se díky výborným výkonům vypracoval až do národního týmu.

KAŽDÝ TRENÉR SÁZÍ NA ZNÁMÉ TVÁŘE

„Je to o tom, že trenéři mají svoji představu, jak se připravovat, co hrát, a s hráči, které si přivedou, už mají své zkušenosti a věří jim,“ myslí si bývalý úspěšný slávista Zdeněk Šenkeřík, kterému už nikdo nesebere poctu prvního hráče v klubové historii, jenž skóroval v Lize mistrů.

Do úvodního jarního duelu v Jihlavě naskočil Ngadeu v základní sestavě, ale zápas se mu příliš nepovedl, jeho post zaujal právě Souček. Kamerunský reprezentant odehrál v následujícím zápase proti Bohemians pouhé dvě minuty a ty byly jeho poslední strávené na trávníku v probíhající sezoně. Naopak Souček nechyběl od zmiňovaného vršovického derby ani minutu.

Tomáš Hájek.
Plzeň na jaře dál tápe. Hájek po nezdaru: Musíme rychle zapomenout

A ještě jednou zápas proti Bohemians sestava Slavie byla unikátní v tom, že trenér Trpišovský složil základní sestavu pouze z Čechů a Slováků. Fanoušci si z toho začali dělat legraci a na Twitteru se ptali klubového bosse Tvrdíka, zda mu platí lekce angličtiny.

Odpověď se nabízí. Trenér je mimořádně náročný na fyzickou kondici, a právě proto si přivedl hráče, o kterých ví, že jeho styl akceptují. I tady může být příčina toho, že základní stavební kameny slávistické defenzivy z éry trenéra Šilhavého, Ngadeu i Deli, nehrají. Prvně jmenovaný hráč prakticky vůbec, druhého přibrzdilo zranění. A jejich místa momentálně drží liberecké posily Kúdela s Pokorným. Po velikonoční prohře se Zlínem ale nabývají na síle hlasy volající po Kameruncově návratu.

ZŮSTANOU AFRIČANÉ V EDENU I NADÁLE?

„Samozřejmě se nabízí otázka, proč Ngadeu nehraje, ale trenéři prostě vsadili na svoje koně a oni za své rozhodnutí ponesou zodpovědnost a budou pod tlakem, když se nebude dařit,“ míní Šenkeřík.

Nikomu neroste cena na přestupovém trhu, když se nedostává do hry. Naopak. Aby ještě vedení nelitovalo, že africké duo neprodalo v době, kdy o něj měla zájem polovina Evropy…

Novak Djokovič
„Djoker“ bez úsměvu. Tenisový titán hledá cestu zpět na výsluní